метизная компания

Куди можна здати небезпечні відходи у Сумах

Екологія | 16:50, 11.09.2018
 Поділитися

Поділитися в

Нещодавно у Сумах в контейнері для побутових відходів знайшли “оберемок” люмінесцентних ламп. Там було близько 20 приладів для освітлення. Ці відходи належать до першого класу небезпеки, адже їхні пари отруйні.

Яке сміття не можна кидати у баки?

Відповідно до статті 1 ЗУ “Про відходи” небезпечні відходи – це відходи фізичні, хімічні чи біологічні, характеристики яких створюють чи можуть створити значну небезпеку для навколишнього природного середовища та здоров’я людини та вимагають спеціальних методів і засобів поводження з ними.

До найпоширеніших небезпечних відходів у складі побутових належать:

  • батарейки;
  • люмінесцентні лампи;
  • термометри;
  • акумулятори.

“Вони містять свинець, ртуть, кадмій, нікель, марганець та інші хімічні елементи, які можуть тривалий час залишатися активними, мають шкідливий вплив на живі організми, в тому числі на людину, здатні накопичуватися у тканинах, викликаючи ряд захворювань”, – пояснюють в управлінні галузей виробничої сфери, екології та енергозбереження департаменту фінансів, економіки та інвестицій Сумської міськради.

Куди подіти відходи: пункти збору в Сумах

Небезпечні відходи треба збирати окремо від звичайного побутового сміття. Потім їх слід передати спеціалізованим підприємствам, що мають ліцензію на здійснення операцій у сфері поводження з небезпечними відходами.

У Сумах такий дозвіл має ТОВ “Спецзахист”. Базується підприємство по вулиці Скрябіна, 38 і функціонує вже 15 років.

“Спецзахист” має право збирати 6 видів відходів:

  1. відпрацьовані нафтопродукти, непридатні для використання за призначенням, в тому числі відпрацьовані моторні масла та їх суміші, відходи, забруднені нафтопродуктами, промаслені пісок, папір, тирса, ґрунт, ганчір’я, відпрацьовані фільтри;
  2. відходи, що містять як складові або забруднювачі ртуть, її сполуки, в тому числі відпрацьовані люмінесцентні лампи та прилади, що містять ртуть;
  3. відпрацьовані батареї свинцевих акумуляторів;
  4. відходи і брухт електричних та електронних вузлів, що містять компоненти такі, як акумуляторні батареї або інші батареї включені до жовтого переліку відходів, ртутні вмикачі, скло від електронно-променевих трубок або інше активоване скло;
  5. відходи речовин або вироби, які містять, складаються або забруднені ПХБ;
  6. відходи виробництва із застосуванням фармацевтичних препаратів.

“Усе це ті відходи, з якими ми можемо працювати. Ми збираємо ці відходи, а потім співпрацюємо із фірмами, які мають ліцензію на утилізацію таких же видів відходів”, – розповідає директор ТОВ “Спецзахист” Сергій Комлик.

Нині здебільшого працюють із юридичними особами. За словами очільника підприємства, можуть приймати відходи й від населення.

“Відповідно до ліцензії ми маємо право працювати з усіма. Але ж ця послуга платна, тому за весь час існування підприємства до нас звернулися лише кілька людей, які виявили бажання здати лампочки, що містять ртуть, і заплатити за утилізацію. Ми в них прийняли. Наприклад, зараз за 1 штуку треба заплатити 11, 15 гривень”, – говорить Сергій Комлик.

Як збирають і утилізують небезпечне сміття?

За даними міського управління галузей виробничої сфери, екології та енергозбереження, наразі відсутня належна система утилізації небезпечних відходів. Йдеться як про місто Суми, так і про Україну в цілому.

Єдиним підприємством в Україні, яке має ліцензію на утилізацію і займається повною переробкою відходів, що містять ртуть є завод ДП “Бондарівка” ЛКП “Зелений Львів”.

“З метою підвищення рівня екологічної свідомості, інформування населення щодо необхідності правильного поводження з відпрацьованими хімічними джерелами струму, зокрема, батарейками, у магазинах торгівельної мережі “АТБ”, Watsons, Compservice та ін., на території Сум встановлені скриньки для збору відпрацьованих батарейок“, – повідомляють в управлінні галузей виробничої сфери, екології та енергозбереження.

Журналісти відправили департаменту інфраструктури міста запит з проханням повідомити про можливість створення спеціальних пунктів прийому чи встановлення баків для збору небезпечних відходів у Сумах.

У відповіді, яку вони отримали, вказано, що поводження з небезпечними відходами у складі побутових визначено санітарною схемою очистки міста Суми, котра затверджена рішенням міськвиконкому ще в 2013 році.

Згідно з цим документом, для обслуговування сумчан треба обладнати 8 пунктів збору небезпечних відходів.

“Основними перешкодами у питанні організації збору та перевезення небезпечних відходів є недосконалість нормативно-правової бази, відсутність ефективного контролю виконання вимог законодавства власниками, виробниками та імпортерами цих відходів, а також відсутність інформації про їх обіг, невідповідність між прогресуючим накопиченням відходів і заходами, спрямованими на запобігання їх створення, утилізацію, знешкодження і видалення”, – повідомляють у міському департаменті інфраструктури.

До того ж, у структурному підрозділі міськради зауважують, що контейнерна система збору небезпечних відходів не повністю гарантує безпеку жителям міста і навколишньому середовищу.

“Існує ризик потрапляння вологи до контейнерів і це може призвести до вибуху недорозрядженої літій-іонної батарейки, що в свою чергу спричинить потрапляння токсичних речовин в атмосферне повітря”, – йдеться в листі.

Здебільшого в українських містах таке сміття збирають спеціально обладнаним транспортом за графіком. Займаються цим підприємства, які мають відповідний дозвіл (ліцензію).

“Наразі департамент спільно зі спеціалізованим підприємством, що має ліцензії на поводження з небезпечними відходами ТОВ “Спецзахист” опрацьовують питання щодо доцільності встановлення контейнерів для роздільного збирання й організації вивозу небезпечних відходів, погодження місць розташування таких баків із житловими підприємствами і управлінням Держпродспоживслужби у місті Суми та вивчаються недоліки і переваги організації безконтейнерного збору небезпечних відходів спеціалізованим автомобілем”, – зазначили в департаменті інфраструктури міста.

Тим часом, у Єдиній системі місцевих петицій сумчани зареєстрували звернення щодо утилізації небезпечних відходів.

Пропонують у бюджеті міста на 2019 рік передбачити кошти на придбання спеціальних контейнерів для батарейок, ламп, термометрів і медикаментів.

Ініціативу вже підтримали 50 осіб. Підписати петицію можна ще протягом 41 дня.

Трибуна

Если Вы нашли ошибку, пожалуйста, выделите фрагмент текста и нажмите Ctrl+Enter.

The Sumy Post в Telegram та Facebook. Цікаві й оперативні новини, фото, відео. Підписуйтесь на наші сторінки!

Суми – місто герой
comments powered by HyperComments

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: