СумБуд
Керамо Хит

Секрети щодо висадки саджанців від Держпродспоживслужби у Сумській області

Екологія | 10:09, 18.10.2018
 Поділитися

Поділитися в

Кінець жовтня – початок листопада саме час задуматися про свій майбутній сад і урожай. Тому всі досвідчені садоводи у цей період починають висаджувати саджанці на своїх територіях. Як їх висадити так, аби вони точно виросли у гарні ошатні дерева – розповіли фахівці ГУ Держпродспоживслужби у Сумській області

«Якщо плануєте садити дерева в осінній період, то орієнтуватися слід на початок листопаду, коли ріст дерев зупинився. І закінчити треба за 3-4 тижні до встановлення стійкої морозної погоди. Якщо зробити це раніше, то може статися, що придбані саджанці все ще не ввійшли у фазу спокою і при пересадці не приживуться. Якщо пізніше – великий ризик підмерзання кореневої системи», – розповідають в управлінні та виокремлюють кілька основних секретів, які допоможуть навіть аматорам і починаючим:

 • У першу чергу необхідно ретельно оглянути ґрунт – його родючість, розмір ділянки, рівень залягання ґрунтових вод. Саме ці три чинники впливатимуть на глибину і розмір ям для саджанців.
 • Тут слід розглянути більш детально і вивчити усі можливі варіанти. Так, якщо на вашій ділянці глинистий і малопоживний ґрунт, то ями треба робити неглибокі, але широкі. Або ж взагалі обійтись без ями – саджанець розмістити на поверхні ґрунту і присипати коріння землею до 50 сантиметрів.
 • Якщо ж на вашій земельній ділянці виявився високий рівень ґрунтових вод, то саджанці взимку можуть опинитися у крижаній воді. Аби не допустити цього необхідно засипати шар дренажу на дно ями або створити дренажні канали (глибина не менше одного метра), засипані цегельними уламками. У цьому випадку також можна обійтись без’ямковою посадкою, але вже навесні.
 • Для саджанців з відкритою кореневою системою ямку роблять такою, щоб коріння вільно розміщувалися у верхній 2/3 частині, а в нижній третині – ґрунт з добривами. В середньому показники ширини і глибини посадкових ям для яблунь і груш на сильнорослих підщепах складають 120?60 сантиметрів, для слив та вишень – 100?50 сантиметрів, а для карликових з поверхневою кореневою системою – 80?50 сантиметрів.
 • Не забудьте перед посадкою плодового дерева подивитися на його кореневу систему. Якщо ви знайшли ушкоджене або старе відмерле коріння, то видаліть його.
 • Перед тим, як опустити дерево в яму, потрібно вмочити його корені у суміш глини та гною, це допоможе дереву швидше рости.
 • Посадкові ями заповнюють приблизно на 1/3 сумішшю родючої землі,взятої з поверхні ґрунту або спеціально купленої, з добривами. На одну посадочну яму вносять 3-4 відра перегною, 1-1,5 кг суперфосфату, 150-200 г сірчанокислого калію і 1 кг деревної золи.
 • У центр ями забивають кіл, який стане опорою для саджанця і буде прикривати його стовбур від яскравого сонця з південної сторони. Відразу ж після посадки саджанець слід підв’язати до кілка 8-ми подібною петлею, причому центр «вісімки» повинен знаходитися між саджанцем і опорою. Висоту кілочка потрібно відрегулювати так, щоб після посадки його верхня частина не доходила до розгалужень саджанця і не травмувала їх надалі. Він повинен підніматися над ямою не менше ніж на 50-60 см.
 • Дуже важливо не заглиблювати кореневу шийку, так як це викличе пригнічення зростання і підвищить сприйнятливість до захворювань та шкідників. Заглиблення при осінній посадці, може призвести до загибелі дерева в першу ж зиму.
 • Підвищена температура в ґрунті в поєднанні з високою вологістю (особливо під час відлиги) стають причинами кільцевого випрівання кори в області кореневої шийки.
 • Запобігти такій неприємній ситуації допоможе визначення місця кореневої шийки, яке багато садівники часто плутають з місцем щеплення, розташованим трохи вище. Приблизно рівень кореневої шийки знаходиться на три-чотири сантиметри вище першого відгалуження коренів і на п’ять-сім сантиметрів нижче місця щеплення. Точніше його можна знайти за кольором: якщо в цьому місці протерти стовбур мокрою ганчіркою, то стане помітний перехід від світло-коричневого забарвлення коренів до зеленуватого кольору стовбура.
 • Правильна посадка дерева повинна враховувати подальшу усадку ґрунту і опущення кореневої шийки до чотирьох сантиметрів на легких ґрунтах і до шести сантиметрів на важких. Таким чином, при посадці саджанець піднімають на «ґрунтову подушку» відповідної товщини, щоб через час рівень кореневої шийки зрівнявся з рівнем землі.
 • Кореневу систему дерева при посадці присипають в кілька прийомів, добре ущільнюючи ґрунт ногою в напрямку від краю ями до саджанця (натискаючи п’ятою на краю ями, а потім носком поруч з саджанцем).
 • Після посадки по колу посадкової ями формують валик із землі заввишки 5-8 сантиметрів і повільно, рівномірно виливають у лунку два відра води.
 • При посадці дерев полив проводять обов’язково, незалежно від вологості ґрунту та погоди, так як це сприяє швидкому осіданню ґрунту і кращому його контакту із корінням саджанця.

Рішення про те, варто чи ні розвивати фруктовий сад або просто посадити кілька фруктових дерев, це ваше рішення. Але завжди приємно і корисно вживати в їжу продукти вирощені своїми руками.

Если Вы нашли ошибку, пожалуйста, выделите фрагмент текста и нажмите Ctrl+Enter.

The Sumy Post в Telegram та Viber. Цікаві й оперативні новини, фото, відео. Підписуйтесь на наші сторінки!

метизная компания
comments powered by HyperComments

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: