метизная компания

Жителям Сумщини розповіли про якість питної води у регіоні

Інтерв'ю | 14:00, 18.04.2018
 Поділитися

Поділитися в

Foto

Вода є живильним середовищем для всіх клітин нашого організму. Недарма кажуть, вода – джерело життя. Про якість питної води у Сумах та області, а також про її вплив на організм людини, ми вирішили поговорити з начальником Управління державного нагляду за дотриманням санітарного законодавства Головного управління Держпродспоживслужби в Сумській області Валентиною Тищенко. Саме цей підрозділ здійснює державний санітарно-епідеміологічний нагляд за джерелами водопостачання усіх форм власності.

Які санітарні вимоги існують до питної води?

Гігієнічні вимоги до води питної, призначеної для споживання людиною, затверджені Державними санітарними правилами 2.2.1-171-10. Вони діють з 2010 року та передбачають як вимоги до води централізованих джерел водопостачання, так і до децентралізованих джерел, в т. ч. шахтових колодязів,  до води бутильованої, фасованої та мінеральних вод. Основними базовими принципами цих вимог є те, що вода для вживання людиною має бути сприятливою за органолептичними властивостями, безпечною у хімічному та епідемічному складі. Виходячи з цього, нормується три групи показників: органолептичні (такі як прозорість, смак, кольоровість, запах, тощо), санітарно-хімічні (вміст понад 35 мікроелементів та їх сполук), мікробіологічні (вміст допустимих бактерій і вірусів), Мікробіологічні показники передбачають також визначення можливої наявності збудників інфекційних хвороб, вміст яких не допускається, відтак може свідчити про загрозу епідемічних ускладнень.

Яка питна вода найкорисніша для нашого організму?

Найкорисніша для нашого організму та вода, яка відповідає гігієнічним вимогам. Тобто, якщо є відхилення хоч по одному із показників, ми вже не можемо говорити, що ця вода є стовідсотково доброякісною. Але можна говорити про те, що деякі показники можуть мати відхилення, при цьому не формувати безпосереднього  впливу на стан здоров’я людини. От, скажімо, температура у питної води, вона повинна бути не високою, бо коли вода тепла, то організмом сприймається не дуже добре. Є також показники стосовно прозорості чи каламутності, відхилення яких теж споживачем сприймаються не дуже добре, але за відсутності інших відхилень не несуть прямої загрози здоров’ю.

Нам, як мешканцям Сумської області,  у плані якості води, пощастило більше, ніж іншим областям, ми використовуємо воду із глибоких підземних артезіанських джерел. Хоча певні проблеми є. Сумська область географічно знаходиться під впливом шельфу Курської магнітної аномалії, внаслідок чого, у воді питній з артезіанських свердловин виявляється підвищений вміст заліза. Це одна з проблем питного водозабезпечення населення, яка потребує встановлення спеціальних водопідготовчих установок для знезалізнення води.

Якщо ми говоримо про поверхневі води, які використовуються з децентралізованих джерел (шахтові та трубчаті колодязі), маємо іншу істотну  проблему – забруднення питної води нітратами. Основними причинами цього є неконтрольоване використання мінеральних добрив, розміщення громадських та індивідуальних вбиральнь, місць складування твердих побутових та інших відходів. Особливо ця проблема стосується приватного сектору, адже колодязь будується там де зручно, без використання гідрогеологічних даних. Часто не враховуються мінімальні розриви між вигрібними ямами, місцями складування компосту. Це створює значне негативне навантаження на поверхневі водоносні горизонти. Тому, у воді із колодязів, як правило, перевищений вміст нітратів. Показники відхилень звісно різняться, проте в окремих випадках є перевищення до 9 і більше разів.

Чим це небезпечно?

Найбільш небезпечною така вода є для дітей до трьох років. Особливо це стосується дітей, які перебувають на штучному вигодовуванні. Діти можуть отруїтися при приготуванні молочних сумішей на неякісній воді, при перевищенні вмісту нітратів у овочах прикорму, у фруктових соках. Потрапляючи в організм, нітрати порушують переміщення кисню кров’ю і процеси тканинного дихання. В результаті розвивається нестача кисню, що спричиняє порушення функціонування всіх систем і органів, і в першу чергу — серцево-судинної системи.

На жаль, випадки гострих отруєнь дітей нітратами не поодинокі. За останні п’ять років ми мали 4 випадки такого захворювання При цьому батьки помилково вважають, що тривале кип’ятіння води робить її безпечною. З точки зору мікробіологічної безпеки – так, але щодо впливу на нітрати – то  кип`ятіння забрудненої нітратами води не тільки не зменшує їх вмісту, а й може підвищувати токсичність на 39-86%.

Враховуючи, що дана проблема переважає в приватному секторі, єдиним виходом є проведення періодичного контролю якості питної води за мікробіологічними та санітарно-хімічними показниками в лабораторії.  Робити це потрібно хоча б раз на рік. Така послуга є не дуже вартісною, вона посильна  для всіх. А результат – гарантія того, що вживається безпечна вода, або ж сигнал до того, щоб негайно вживати відповідних заходів щодо чищення власного джерела водопостачання. Хотілося б наголосити, що недотримання цих вимог може призвести до непоправних наслідків. І акцент на приватних джерелах не випадковий, адже вони не підпадають під державний нагляд так, як громадські джерела та водогони.

Як ви вважаєте, чи можна сумчанам пити воду з-під крану?

На дане питання напевно не може бути однозначної відповіді. Я можу наприклад пити воду з-під крану, маючи інформацію про результати лабораторного контролю. Хтось категорично не вживає, обґрунтовуючи це смаковими та іншими характеристиками. В цьому є вплив суб’єктивного чинника. Загалом, в плані відношення до води з-під крана, найпроблемнішим питанням є технічний стан водогінних мереж. Їх зношеність, засміченість, а відтак не дуже привабливий вигляд води впливає на вживання населенням води з-під крану. Переважно відхилення відзначаються щодо органолептичних показників, особливо це відчутно після відключень  водопостачання, після чого тривалий час може бігти ржава вода, що пов’язано з промиванням мереж.

Але, що стосується об’єктивних показників результатів дослідження води централізованих мереж у м. Суми, то за даними державного нагляду і моніторингу, невідповідність санітарним вимогам встановлено лише за рахунок підвищеного вмісту заліза, яке у нашому регіоні природно обумовлене, а також каламутності.

На даний час Державними санітарними нормами передбачено вміст рівня заліза на рівні 0,2 мг/л, при цьому визначено що до 2020 року  у технологічних регламентах може бути погодженим менш жорсткий норматив, що обумовлений природними та іншими умовами –  на рівні 1мг/ л (це більше в 5 разів). 2020 рік вже не за горами, і підприємства водопостачання  повинні  привести технології виробництва  питної води до затверджених вимог. Тому, у цьому напрямку, їм треба працювати вже сьогодні, бо через 2 роки у воді з під-крану сумчани мають отримувати воду із показником заліза 0,2 мг/л.

Які хвороби може викликати вживання неякісної води?

Ми вже говорили вище про гостре отруєння нітратами . Серед інфекційних – нажаль, будь-яке інфекційне захворювання  кишкової групи  (з фекально-оральним механізмом передачі) може передаватися через питну воду. Найнебезпечнішими з них є вірусний гепатит А та ентеровірусні інфекції. З бактеріальних найбільш важким є черевний тиф, хоча з даною хворобою ми, на щастя, вже давно не зустрічалися.

Порівняно з водопровідною, бутильована вода безпечніша?

Певною мірою так, але це залежить від того, наскільки добре виконується водопідготовка, чи дотримуються технологічні регламенти цього процесу. Дуже часто, через використання спеціальних фільтрів, у бутильовану воду не потрапляють корисні мікроелементи. Також, це залежить від того, яку тару виробник використовує, наскільки вона чиста, як проводиться її обробка, якщо це можливо. Слід зауважити, що бутильовану воду варто вживати протягом 14 діб, не більше. Якщо ви купили великий бутель і за 14 діб його не використали, то після двох тижнів краще цю воду використовувати  для приготування страв, тобто термічно обробленою.

Для того, щоб вбити певні види вірусів, скільки часу потрібно кип’ятити воду?

Процес закипання води вже вбиває бактеріальну флору, ентеровіруси, а вірус гепатиту А гине після п’яти хвилин кип’ятіння. Тому при неможливості  вживання доброякісної питної води, через її невідповідність мікробіологічним показникам, достатньо прокип’ятити воду протягом п’яти хвилин, і це буде гарантована безпека, щодо передачі збудників інфекційних захворювань.

Проте, хотілося б наголосити, що перекип’ячену воду краще не вживати для пиття і не перекип’ячувати повторно, вона не дає тієї користі, яку ми очікуємо отримати від доброякісної питної води.

Як можна позбутися шкідливих мікроелементів у воді? Чому при відстоюванні з’являється осад?

Коли ми говоримо про шкідливі елементи, перш за все боїмося потрапляння у воду солей важких металів. В нормальних умовах – це не є можливим. Якщо така ситуація виникне десь на певній ділянці мережі, то відразу вживання води населенням обмежується і встановлюється причина забруднення мережі. Це радше надзвичайна ситуація, на яку будуть реагувати всі служби.  За період приблизно з 2000 року у Сумах не реєструвалося випадків перевищення вмісту солей важких металів, радіологічного забруднення питної води.

Природний вміст мікроелементів, а це понад 39 показників, не несуть загрози здоров’ю. В розумних межах слід підходити і до фільтрування, адже деякі фільтри усувають і необхідні мікроелементи та їх солі. Білуватий осад, що з’являється під час відстоювання води, найчастіше обумовлений  за рахунок солей кальцію, оскільки, за рівнем жорсткості, вода відноситься до середньожорстких, і боятися такого осаду не потрібно.

Доведення зазначених показників до затверджених нормативів – завдання водопідготовки на підприємствах водопостачання.

Скоро почнеться «пляжний» сезон, наскільки безпечні сумські водойми?

До сфери нашого контролю належать зони рекреації, тобто відпочинку населення. Парадоксальна ситуація в тому, що у нашому місті майже немає офіційний зон відпочинку  населення на водних об’єктах, є лише кілька приватних. Більша частина нашої уваги припадає на водні об’єкти  в районі розташування дитячих оздоровчих  таборів. У Сумах це переважно на річці Псел. Там  досліджується не тільки вода, а й повністю водойма з точки зору безпеки купання дітей (обстеження дна, швидкість течії, стан місць доступу до води, тощо). Минулого сезону мікробіологічні показники води водойм в зонах розташування оздоровчих таборів відповідали санітарним нормам. В поточному році ця робота у нас ще попереду.

Які інфекції можуть підстерігати сумчан на річках і озерах?

Це усі можливі кишкові інфекції, про які вже говорили вище. З початком літа та відпочинком у природних умовах пов’язані випадки захворювань  на лептоспіроз. Це зоонозна інфекція, джерелом якої є велика та дрібна рогата худоба, собаки, гризуни. Вплив на потрапляння цих збудників у водойми має розташування на берегах водойм або поблизу тваринницьких ферм, випас худоби. Також з водою водойм пов’язано виникнення захворювань на туляремію.

Если Вы нашли ошибку, пожалуйста, выделите фрагмент текста и нажмите Ctrl+Enter.

The Sumy Post в Telegram та Facebook. Цікаві й оперативні новини, фото, відео. Підписуйтесь на наші сторінки!

Суми – місто герой
comments powered by HyperComments

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: