метизная компания

Крадіжка електроенергії – кримінальний злочин!

Суспільство | 09:53, 22.10.2019
 Поділитися

Поділитися в

Крадіжка електричної енергії – це її самовільне використання без приладів обліку, результати вимірювання яких використовуються для здійснення комерційних розрахунків (якщо використання приладів обліку обов’язкове), або внаслідок умисного пошкодження приладів обліку чи у будь-який інший спосіб. Таке визначення наведено в ст. 188 Кримінального кодексу України. Чинне законодавство України не надає порушникам можливості уникнути відповідальності за розкрадання електроенергії.

Відповідальність

Так згідно з тією ж ст. 188 Кримінального кодексу України крадіжка електричної енергії шляхом самовільного використання без приладів обліку (якщо використання приладів обліку обов’язкове) або внаслідок умисного пошкодження приладів обліку чи у будь-який інший спосіб, якщо такими діями завдано значної шкоди, тягне за собою відповідальність: штраф від 100 до 200 неоподаткованих мінімумів доходів громадян або виправні роботи на строк до 2 років або обмеження волі на строк до 3 років.

Ті самі дії вчинені повторно або за попередньою змовою групою осіб якщо вони завдали шкоду у великих розмірах – караються позбавленням волі на строк до 3 років.

Тому у випадку виявлення фактів крадіжки електроенергії шляхом безоблікового користування, самовільного підключення до мереж, пошкодження приладів обліку, зриву (пошкодження) пломби та інших дій споживача, які призводять до зниження показників роботи приладу обліку або мереж, працівники розподільної компанії складають акт про порушення Правил роздрібного ринку електричної енергії (ПРРЕЕ) та (в залежності від порушення) припиняють електропостачання.

На підставі акту працівники Компанії обчислюють розмір завданих збитків згідно з методикою, затвердженою відповідною Постановою НКРЕ. Ці суми можуть сягати десятків тисяч гривень.

Відновлення електропостачання споживачу здійснюється після усунення порушень і оплати ним збитків, завданих енергетичній компанії, та витрат на повторне підключення.

Статистика

За 9 місяців 2019 року працівники ПАТ «Сумиобленерго» виявили та склали актів про крадіжки електроенергії:
– по юридичних споживачах – 24 акти;
– по побутових споживачах – 260 актів на загальний обсяг 496 158 кВт/год.

Виявлення

Основою виявлення крадіжок електричної енергії є так званий “пофідерний аналіз”, коли щодо окремих ділянок мереж товариства здійснюється детальний аналіз динаміки споживання у розрізі кожного споживача з використанням даних про споживання попередніх років, виявленням фактів підозрілої нестабільності (істотних спадів або нарощування), не пов’язаних з сезонними коливаннями споживання або іншими об’єктивними факторами.

Безпосередньо виявлення фактів крадіжок електричної енергії відбувається під час планових і позапланових перевірок працівниками ПАТ «Сумиобленерго» засобів обліку у споживачів, згідно з чинним законодавством України.

Таку роботу проводить персонал Товариства, який пройшов відповідне навчання. Лише протягом 2018 року таке навчання було проведено більш ніж 200 працівникам.

Під час рейдової роботи використовується комплекс обладнання, яке включає зразкові лічильники, прилади вимірювання струму, прилади виміру залишкової намагніченості, аналізатори спектру електромагнітного випромінювання тощо. Для створення достатньої доказової бази необхідної під час розгляду оформлених актів всі порушення фіксуються фото і відеоапаратурою.

Часто до нас звертаються громадяни, які повідомляють про підозру щодо можливих незаконних дій їх недисциплінованих сусідів.

Попередження крадіжок

Окрім систематичної роботи по контролю за станом розрахункових обліків споживачів, для запобігання виникненню у споживачів бажання безобліково споживати електричну енергію постійно проводиться робота по закриттю і пломбуванню дооблікових ділянок електричних мереж. При цьому використовуються пломби підвищеного захисту, принцип якого постійно удосконалюється виробниками, використовуються сертифіковані індикатори впливу магнітного поля, встановлюються лічильники, які мають захист від дії електромагнітного випромінювання або фіксують такий вплив у пам’яті лічильника.

Звертаємо увагу, щоб під час проведення перевірок представники розподільної компанії надають споживачам свої посвідчення в підтвердження того, що вони мають право проводити таку роботу. Якщо ж вам не показують посвідчення, будьте обережні – можливо, перед вами шахраї.

У будь-якому випадку, щоб уникнути кримінальної відповідальності та інших проблем, є лише один вихід – бути відповідальним і не красти електроенергію.

Якщо у Вас є підозри щодо здійснення крадіжки електроенергії іншими особами – звертайтеся до кол-центру ПАТ «Сумиобленерго»: 0 800 300 247 (цілодобово і безкоштовно) або 0542 659 659 (згідно з тарифами Вашого оператора зв’язку).

Если Вы нашли ошибку, пожалуйста, выделите фрагмент текста и нажмите Ctrl+Enter.

The Sumy Post в Telegram та Facebook. Цікаві й оперативні новини, фото, відео. Підписуйтесь на наші сторінки!

Суми – місто герой
comments powered by HyperComments

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: