СумБуд
auto.ria.com_kodiaq_300x250

Міжнародний день шульги : сумські психологи про особливості лівшів (ІНТЕРВ’Ю)

 Поділитися

Поділитися в

 13 серпня відзначають Міжнародний день шульги. До цього свята редакція «The Sumy Post» поспілкувалася з сумськими психологами про те, чим лівша за характером та поведінкою відрізняється від правші, про творчі здібності шульги та про те, чи варто переучувати людей, які володіють лівою рукою краще, ніж правою.

«Більш ніж 90 % людей на нашій планеті – правші і тільки 9-10 % лівші. Люди стають або народжуються лівшами з різних причин, також не виключаємо пошкодження в правій півкулі під час народження. Генетична роль встановленні шульг все ще оскаржується вченими. Так як діти у лівші часто виростають правшами, а батьки, які правші, народжують дитину лівшу саме тому даний аспект довести максимально складно. Амар Клар висунув гіпотезу про те, що у більшості правшів завиток волосся ззаду завивається за годинниковою стрілкою, а у лівшів і у людей, які можуть писати обома руками волосся завивається і в одну, і в іншу сторону. Дослідження підтверджують, що у лівшів немає такого чіткого розподілу ролей між відділами кори півкуль головного мозку. Вчені вважають, що кора і підкіркові структури у правшів у великій мірі взаємно пригнічують один одного, тоді як у лівшів, навпаки, взаємно активізуються, тому функціональна організація мозку шульг може сприяти розвитку творчих здібностей, і не дивно, що серед них безліч геніальних музикантів, архітекторів, художників. Практично всі фахівці в один голос заявляють про шкоду переучування лівшів. Адже в подальшому це може привести до ряду порушень і проблем зі здоров’ям. Це такі порушення, як режиму сну і неспання, розлади травлення, часті мігрені», – говорить психолог Христина Черненко.

Про методики навчання лівшів

«Серед методик навчання лівші можна використовувати більш креативні завдання, але в той час важливо розвивати ліву півкулю, для того щоб розвивати точні навички і логіку. Лівші з легкістю знаходять не стандартне рішення завдань, тому для них важко перебувати в рамках. Для дитини лівші важливо правильно організувати робоче місце, для цього треба виділити більше місця для лівої руки. Сучасний світ рухається до того,щоб максимально полегшити рутину, для цього створюють спеціальні канцтовари ,музичні інструменти, спортивне обладнання призначене для людей, у яких провідна ліва рука. Ліворукість не дозволяє передбачити, якою виросте дитина, але дозволяє зрозуміти, як влаштований їх мозок», – коментує Христина.

«Спеціальні методики навчання лівшів існують, але вони не обов’язкові. Обов’язковим є врахування особливостей дитини при навчанні. При письмі мова йде про допомогу в орієнтації на сторінці і пом’якшення, або виключення деяких загальних вимог, наприклад, до нахилу», – додає психолог Тетяна Ємельяненко.

«Спеціальні методики застосовувати не треба, оскільки це всього лише індивідуальна фізіологічна особливість, а не якась винятковість. Є люди з 38-м розміром ноги, а є з 42-м. Різниця в розмірі взуття і не більше», – також додає психолог Оксана Клочко-Макаренко.

Чи треба переучувати лівшу?

«Переучувати лівшу не тільки не варто, але і категорично не можна.  Це буде війна з природою, і істотно знизить творчі та інтелектуальні здібності дитини, здібності адаптації, погіршить емоційний стан. Дитина-лівша відрізняється від правші тільки тим, що вона лівша. Загальні характеристики відмінностей лівшів і правшів до конкретної дитини можуть мати відношення, а можуть і не мати. Індивідуальність складається з дуже багатьох факторів, і ліворукість в цьому списку може йти не першим і навіть не другим пунктом», – говорить Тетяна.

«Лівшу переучувати не треба. Ліворукість-це індивідуальний різновид норми», – ділиться думкою з цього приводу Оксана.

Чим дитина-лівша відрізняється від правші?

«Лівші мають схильність до креативності, тому що їх провідна півкуля – права, що відповідає за абстрактне мислення, фантазію, варіативність. Однак, це зовсім неї означає, що математика буде даватися складно або буде дуже не улюбленою», – коментує Тетяна.

«Лівша практично нічим не відрізняється від правші. Є гіпотеза, що лівші більш творчі, емоційні, примхливі. Але достовірних досліджень, які підтверджують кореляційний зв’язок ліворукості і характерологічні особливості, наразі, на скільки мені відомо, немає. Так само не заслуговують довіри дані про те, який відсоток ліворуких серед злочинців, нобелівських лауреатів, художників, політиків, успішних бізнесменів, геїв і т.д., тобто робити якісь прогностичні висновки, ґрунтуючись виключно на тому, що провідною рукою у дитини є ліва, ми не можемо. А ось що дійсно помічено і підтверджено, це те, що ліворукі діти, на початковому етапі, часто страждають тим, що пишуть букви у зворотний бік», – говорить Оксана.

Чи варто купувати дитині спеціальне приладдя для лівшів?

«Так, якщо є така можливість, варто. Але не з метою виділити цих дітей в особливу групу, а просто виходячи з необхідності підвищити їх загальний життєвий рівень комфорту», – говорить Оксана.

Правда, що лівші завжди креативні?

«Ні, не завжди, так само як і правші не завжди структуровані, послідовні і логічні», – коментує Оксана.

Якими особливостями в поведінці і характері володіє лівша?

«Ці особливості будуть проявлятися в перевагах у виборі ігор і занять. Лівшам, як творчим людям, більш складно дається дотримання правил. Чим їх більше і чим вони жорсткіше – тим лівші дискомфортніше.  Але все це може бути і не пов’язано з ліворукістю, а з особливостями організації життя сім’ї», – говорить Тетяна.

Як потрібно розвивати лівшу?

«Розвиток лівші відбувається за законами розвитку будь-якої дитини. Це розвиваюче і дружнє середовище, адекватне віку, рамки і вимоги, і звичайно ж, безумовна батьківська любов. Це все, що потрібно для гармонійного розвитку», – коментує Тетяна.

«Потрібно намагатися розвинути з нього амбідекстера, тобто людину, яка в житті може вільно користуватися обома руками. Не з метою переламати, а виходячи з бажання полегшити майбутнє життя людини в світі праворуких», – додає Оксана.

У дорослому віці, ліворукість може заважати в якихось обставинах? Чи є незручності в повсякденному житті для лівшів?

«Побут дійсно орієнтований на правшів. Однак, щоб це створювало для лівшів проблеми, не чула. Прийнявши свою індивідуальність одного разу, далі бути гнучким не складно. Лівші легко пристосовуються до технічних нюансів і вони швидко переводяться в категорію автоматизмів, як всі побутові дії»,- каже Тетяна.

«У житті в цілому може заважати те, що навколишній світ наповнений забобонами стосовно ліворуких людей. Згадати хоча б вираз: «У тебе обидві руки ліві». Люди старшого покоління досі схильні сприймати ліворукість як прояв хвороби. Проблем так само додає те, що світ заточений під правшів. Наприклад, поручні на сходах розташовані праворуч. Ножиці для правшів. Коробка передач в машині. Та й багато чого, насправді, розраховано на праворуких. Тому, в екстремальній ситуації, мабуть лівші буде трохи складніше. Хоча, це питання тренування. Наприклад, в деяких видах спорту у ліворуких є перевага, оскільки це створює деякі складнощі супернику: бокс, теніс і т. д.», – додає Оксана.

 

Если Вы нашли ошибку, пожалуйста, выделите фрагмент текста и нажмите Ctrl+Enter.

The Sumy Post в Telegram та Viber. Цікаві й оперативні новини, фото, відео. Підписуйтесь на наші сторінки!

метизная компания
comments powered by HyperComments

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: