метизная компания

П’ять років децентралізації: як змінилося життя українців?

Суспільство | 19:00, 2.04.2019
 Поділитися

Поділитися в

Масштабна реформа в системі управління країною дала новий імпульс розвитку сотень українських територіальних громад

П’ять років тому нове поняття – децентралізація – насторожувало більшість українців, викликаючи природне побоювання: для чого потрібні ці зміни і до чого вони призведуть. На сьогодні можна сміливо говорити про конкретні результати реформи, яка дозволила людям самостійно впливати на життя своєї громади.

Прем’єр-міністр України Володимир Гройсман, який свого часу став ініціатором та головнимрушіємреформи децентралізації, розповідає:

«У чому її суть? У створенні фінансово незалежних громад, які зможуть самостійно і на належному рівні розпоряджатися власними коштами. Реформа дозволила за 4 роки втричі збільшити бюджети громад, і зараз це треба ефективно використовувати для досягнення цілей».

Нагадаємо, основні характеристики децентралізації в Україні – це передача громадам від центральної влади повноважень і коштів, землі;підвищення якості послуг; а також можливість контролювати місцеву владу, яка стає ближчою, швидше реагуючи на проблеми та потреби людей.

На сьогодні вже створено 884 об’єднаних громади, які отримали повноваження, ресурси, землю у комунальну власність. Власні доходи місцевих бюджетів зросли з 68,6 млрд  грн у 2014 році до 234 млрд  у 2018-му, підтримка ж розвитку регіонів торік склала рекордні 37,8 млрд грн – а це нові відремонтовані школи і садочки, лікарні, місцеві дороги, водогони, енергоефективні котельні і зони відпочинку в громадах.  Держава фінансує інфраструктурні проекти в регіонах, розвиток сільської медицини, підтримку агровиробників.

У Сумській області також є приклади успішних ОТГ. Наприклад, Миколаївська об’єднана територіальна громада Білопільського району, з головою якої ми поспілкувалися. Іван Ігнатьєв очолює громаду з 2016 року, коли її було створено. На сьогодні ОТГ об’єднує 39 населених пунктів і понад 10 тисяч мешканців.

  — Як відбувався процес об’єднання? Чи були якісь складності?

— Сказати, що було важко – нічого не сказати. На етапі створення громада стикнулася з багатьма викликами, серед яких не лише мізерність стартового капіталу. Проте, завдяки підтримці Уряду, отриманим додатковим ресурсам та повноваженням нам вдалося за короткий термін покращити якість життя людей.Бюджет, яким ми можемо розпоряджатися, зріс з 16 млн 800 тис. до більш ніж 100 млн. гривень. Зросли і наші можливості, не лише фінансові.

 — Які успішні проективам вдалося реалізувати завдяки децентралізації?

— Одна з історій успіху – відкриття новозбудованого енергоефективного центру надання адміністративних послуг. Його будівництво відбулося за підтримки Програми «U-LEAD з Європою». Адміністративна будівля з таким рівнем енергоефективності вперше з’явилася в ОТГ України і це перший ЦНАП в Україні, збудований з «нуля». Завдяки комбінації «зелених технологій» та екологічності матеріалів, громада може заощадити на опаленні та вентиляції приміщення в 4 рази більше, ніж у звичайних адмінбудівлях.

 — А якими успіхами можете похвалитися в інших сферах?

— Серед наших пріоритетів – охорона здоров’я, освіта. З нуля побудовано ФАП у Луциківці (будівництво обійшлося у 180 тис. грн, ще 100 тисяч виділили на закупівлю нового обладнання). У с. Бобрик покращили умови ФАПу за рахунок державної субвенції. На Миколаївську лікарню лише торік виділили 400 тис. грн, а на 12-ть ФАПів у селах розділили один мільйон. Щодо освіти – у всіх дошкільних навчальних закладах та у школах (для учнів початкових класів) – безплатне харчування. Для потреб шкіл постійно виділяються кошти, і на ремонт батьки не здають ані копійки. Розвиваємо і дорожню інфраструктуру: торік відремонтували доріг на 3 млн. 750 тис. грн. Розбудовуємо комунальне господарство: купили нову асинезаційну машину, сміттєвоз і контейнери для сміття. І список можна продовжувати…

 — Що у найближчих планах?

— Проектів багато. Плануємо, зокрема, відкрити нові робочі місця на виробництвах тротуарної плитки і палетів; залучити інвестиції для об’єктів сонячної енергетики. Завдяки децентралізації та нововведенням уряду на чолі з Володимиром Гройсманом громада переконалася, що може реально покращити своє життя.

Реформа ще триває. Децентралізація має стати незворотною, а об‘єднання громад – завершитись до 2020 року, вважає глава Уряду:

“За 5 років ми пройшли перший етап реформи. Потрібно почати новий етап, який базуватиметься на нових рішеннях, завершенніпоставлених завдань, і головне – слід забезпечити незворотність реформи”.

Если Вы нашли ошибку, пожалуйста, выделите фрагмент текста и нажмите Ctrl+Enter.

The Sumy Post в Telegram та Facebook. Цікаві й оперативні новини, фото, відео. Підписуйтесь на наші сторінки!

Суми – місто герой
comments powered by HyperComments

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: