СумБуд

Передвиборча кампанія на Сумщині: прихована агітація та інші правопорушення

Суспільство | 21:55, 29.03.2019
 Поділитися

Поділитися в

Під час передвиборчої кампанії у Сумській області були зафіксовані масові заміни членів дільничих комісій, процедурні порушення в роботі окружних виборчих комісій, пошкодження агітаційних матеріалів, агітація у невстановлених місцях, фактичне маскування агітації під діяльність громадських організацій. Про це на прес-конференції сьогодні розповіли представники Громадської мережі “ОПОРА”.

За словами Ірини Стегній, координаторки спостереження Громадської мережі “ОПОРА” за виборами в Сумській області, загалом президентська виборча кампанія на Сумщині минула відносно спокійно.

“Порушення зафіксовані в ході агітаційної кампанії можна охарактеризувати як малозначущі. Безумовно, вони знайдуть своє відображення у публічних звітах “ОПОРИ”, однак навряд чи вплинуть на загальні результати волевиявлення. Втім, цей досвід має бути обов’язково врахований, аби не допускати повторення подібних порушень під час майбутніх виборчих кампаній», – зазначила вона.

Найбільше порушень протягом цієї виборчої кампанії спостерігачі зафіксували в оформленні зовнішньої реклами кандидатів, поширенні друкованих матеріалів без вихідних даних, виявленні ознак порушень законодавства про рекламу у публікаціях, вартості політичної агітації в ЗМІ, визначенні місць для розміщення агітаційних матеріалів. Так, у приміщенні Охтирської РДА спостерігачі зафіксували банер на користь Петра Порошенка, схожий в кінці березня виявили й у приміщенні школи на Липоводолинщині.

Політична реклама в ЗМІ та “День тиші”

Окрім того, в ході виборчої кампанії на Сумщині “ОПОРА” неодноразово наголошувала на відсутності контролю за використанням державних символів або їхньої імітації в політичній рекламі.  Відтак, з початку виборчого процесу спостерігачі двічі звертались до Держспоживслужби щодо можливих порушень законодавства. Втім, установа послалась на відсутність відповідних повноважень.

“Згідно зі ст. 57 Закону України “Про вибори Президента України” передвиборна агітація закінчується о 24 годині останньої п’ятниці перед днем виборів. Усі матеріали зовнішньої агітації повинні бути зняті”, – зазначила Ірина Стегній.

Підкуп виборців

Звертались до “ОПОРИ” і з повідомленнями про факти можливого підкупу виборців, проведення соцопитувань та агітації “від дверей до дверей”. Деякі громадяни також повідомляли, що їм телефонували псевдопрацівники “ОПОРИ, розпитуючи про електоральні вподобання й погрожували покаранням у разі порушення виборчого законодавства. Про цей факт “ОПОРА” повідомила поліції.

Заміни у комісіях

У лютому Центральна виборча комісія затвердила склад 6 окружних виборчих комісій на Сумщині. За даними сайту ЦВК, наразі кількість членів цих комісій складає 208 осіб. Найчисельнішою є ОВК територіального виборчого округу №157, що налічує 36 осіб.

Найбільш резонансними подіями кампанії 2019 року стали факти подання членів дільничних виборчих комісій до ОВК в округах №158 (м. Білопілля) та №159 (м. Ромни), масові заміни в ДВК, пошкодження агітації кандидатів, поширення матеріалів із ознаками “чорного піару” проти одного з учасників президентських перегонів.

Візити кандидатів на Сумщину

З початку виборчої кампанії Сумщину відвідали 13 кандидатів у Президенти. Більшість з цих візитів були публічними, анонсованими у ЗМІ. Кандидати зустрічались із виборцями обласного центру та в районах області, давали прес-конференції.

Загалом в області інтереси кандидатів у Президенти представляють  довірені особи.  11 кандидатів не мають своїх представників у жодному з округів Сумщини (Геннадій Балашов, Ольга Богомолець, Олександр Ващенко, Ілля Кива, Аркадій Корнацький, Віталій Купрій, Олександр Мороз, Роман Насіров, Віталій Скоцик, Юрій Тимошенко, Ігор Шевченко). Самовисуванка Інна Богослоська у територіальних виборчих округах України має лише 1 довірену особу – у 158 ТВО. Інтереси Віктора Бондаря в усіх 6 ТВО області представляє 1 довірена особа. 27 березня Постановою ЦВК скасовано реєстрацію попередніх та затверджено нових довірених осіб Петра Порошенка у трьох виборчих округах області.

Інформування межканців області

За словами Валентини Волік, громадської омбудсменки із захисту виборчих прав Громадянської мережі “ОПОРА” в Сумській області, в рамках співпраці із Національною поліцією, центрами безоплатної правової допомоги, регіональним координатором у зв’язках із громадськістю Уповноваженого Верховної ради з прав людини  на Сумщині проведено 18 інформаційних заходів щодо захисту виборчих прав громадян, надано 56 консультацій учасникам виборчого процесу (громадянам, членам ДВК, представникам громадських організацій, особам з інвалідністю), забезпечено супровід 7  випадків вирішення питань захисту виборчих прав внутрішньо переміщених громадян та осіб з інвалідністю, написано 12 інформаційних запитів до різних установ, у тому числі до прокуратури та національної поліції. Після створення ДВК громадська омбудсменка особисто побувала на 14 дільницях у Сумах, Конотопі, Конотопському, Роменському, Липоводолинському районах, щоб з’ясувати стан дотримання виборчого законодавства, надала рекомендації щодо попередження  порушень членами комісій.

«Проведення регулярних зустрічей із виборцями та представниками кандидатів, партій дає привід зробити висновок, що підвищення рівня правосвідомості виборців та усіх учасників процесу потребує постійної цілеспрямованої роботи не тільки під час виборчого процесу», – зазначила Валентина Волік.

Забезпечення правопорядку

З початку виборчого процесу поліція зареєструвала 171 повідомлення про факти можливих правопорушень: близько 30% з них пов’язані з незаконною агітацією, 1/3 щодо випадків можливого підкупу виборців, ще  близько 40% – інші події. За даними фактами відкрито 3 кримінальні провадження, складено 11 протоколів про адміністративні правопорушення.

«З учорашнього дня 530 поліцейських заступили на чергування. Загалом правоохоронна система для забезпечення громадського порядку у день виборів залучає понад  3700 осіб, з них 1000 – співробітники ДСНС, 100 – слухачі академічного Харківського національного університету, 150 – військовослужбовці національної гвардії. Також задіяно 6 вибухо-технічних груп, 76 посилених слідчо-оперативних груп, 50 патрульних екіпажів, 24 екіпажів управління поліцейської охорони, 38 додаткових груп швидкого реагування. 470 осіб нестимуть чергування на вулиці», – зазначив Володимир Бабич, заступник начальника ГУНП Сумської області.

Если Вы нашли ошибку, пожалуйста, выделите фрагмент текста и нажмите Ctrl+Enter.

The Sumy Post в Telegram та Viber. Цікаві й оперативні новини, фото, відео. Підписуйтесь на наші сторінки!

метизная компания
comments powered by HyperComments

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: