Реклама
Керама Хит

Початок інтелектуальної енергетики на Сумщині!

Суспільство | 15:30, 15.05.2017
 Поділитися

Поділитися в

У Сумах планується будівництво нової сучасної підстанції та впровадження інтелектуальних мереж!

Україна як член Європейського Енергетичного співтовариства взяла на себе ряд зобов’язань щодо реформування сфери енергетики. Основні з яких – створення конкурентного ринку електроенергії, підтримка альтернативних джерел енергії та підвищення якості й надійності енергопостачання. ПАТ “Сумиобленерго” працює в цих напрямках на перспективу. Вже сьогодні фахівці Товариства дивляться в майбутнє та реалізовують ідею переходу на клас напруги 20 кВ у мережах Сумської області. Першим масштабним проектом у рамках цієї стратегії є будівництво підстанції 110/20 кВ “Роменська” в Сумах, повідомляють у прес-службі ПАТ “Сумиобленерго”.

Чому це важливо?

Кабельні мережі в місті Суми зношені на 60 %  та потребують заміни або капітального ремонту, тож будівництво підстанції 110/20 кВ “Роменська” є першим кроком до оновлення енергосистеми регіону. Крім цього, старі кабельні лінії у Роменському мікрорайоні обласного центру проходять по важкодоступних територіях. А встановлення підстанції поза проблемною зоною обслуговування вирішить питання доступу до ліній.

Звісно, реалізація цього проекту позитивно віддзеркалиться, перш за все, на споживачах. Застосування напруги 20 кВ та використання сучасного обладнання, а саме: елегазових, вакуумних вимикачів, реклоузерів, щоглових ТП, тощо, у сучасних розподільчих мережах дозволить перейти на вищий рівень електропостачання споживачів Сумської області, збільшити пропускну здатність мереж та дозволить суттєво зменшити технологічні втрати, підвищити якість електроенергії, енергобезпеку й надійність функціонування систем електропостачання. До того ж, завдяки використанню щоглових ТП 20/0,4 кВ можна значно зменшити протяжність електричних мереж 0,4 кВ і, як наслідок, суттєво знизити втрати у мережах 0,4 кВ, скоротити кількість та тривалість знеструмлень у разі аварійних ситуацій та проведення ремонтних робіт.

Прогнозоване розташування проектної ПС 110/20 кВ “Роменська”

Як рухаємося?

На першому етапі роботи в цьому напрямку ПАТ “Сумиобленерго” має мету проаналізувати технічний стан існуючих електромереж 6-110 кВ Роменського мікрорайону м. Суми, а також мережі споживачів від підстанції 35/10 кВ “Опитна”, ПС 110/6 кВ “Кіровська”, ПС 110/6 кВ “Октябрська”, з визначенням їх відповідності вимогам надійності та якості електропостачання споживачів при існуючих електричних навантаженнях.

Тож, після погодження концепції регулюючими органами, фахівці ПАТ “Сумиобленерго” почали активну роботу. На сьогодні вже розробили завдання на виконання ТЕО визначення доцільності переведення розподільних електричних мереж напругою 10(6) кВ мікрорайону “Роменський” у м. Суми на напругу 20 кВ при їх реконструкції.

У 2017 році планується розробка ТЕО по реконструкції мереж 6 кВ Роменського мікрорайону (включено до Інвестпрограми 2017 р.), погодження відведення землі під будівництво ПС, РП та трас проходження КЛ (ЛЕП), відведення земельних ділянок під будівництво.  А також спорудження двотрансформаторної підстанції 110/20 кВ “Роменська” у м. Суми  розрахункової потужності. Разом з будівництвом ПС110/20 “Роменська” планується будівництво наступних  КЛ-20кВ, що заживлять розподільчі пункти (РП) роменського мікрорайону м. Суми:

КЛ-20кВ ПС110/20 “Роменська” – РП-16,

КЛ-20кВ ПС110/20 “Роменська” – РП-44,

КЛ-20кВ ПС110/20 “Роменська” – РП-40,

КЛ-20кВ ПС110/20 “Роменська” – РП-45,

ПЛ-20кВ ПС 110/20 “Роменська” – ПС 35/10 “Опитна” ф. Школа,

ПЛ-20кВ ПС 110/20 “Роменська” – ПС 35/10 “Опитна” ф. Семзавод,

Реконструкція РП 40 з встановленням додаткового обладнання на 20 кВ;

Реконструкція кабельних ліній 6 кВ з прокладанням кабелю з зшитого поліетилену АПВЭгаПу-20 1*240г/25 з можливістю застосуванням КЛ на напругу 20 кВ.

Переходимо на інтелектуальні мереж

Розробка ТЕО Роменського мікрорайону передбачає застосування концепції Smart-grid, або так званих інтелектуальних мереж (Smart Grid).

Вона передбачає такі основні завдання:

  • забезпечення та підвищення надійності розподільної мережі;
  • автоматичне керування елементами мережі по адаптивних алгоритмах;
  • управління режимами мережі та локалізація ушкоджень.

Єдина технологічна та інформаційна платформа дозволяє перейти від жорсткої радіально-магістральної архітектури мережі до більш гнучкої, рівномірно розподіленої, яка є адаптивною. При цьому кожен вузол мережі буде активним елементом, який дозволить виконувати реконфігурацію (переналаштування) мережі, відповідно до оптимального режиму роботи.

Інвестиції в майбутнє!

За розрахунками наших фахівці, уже через 15-20 років Сумська область зможе поступово перейти на клас напруги 20 кВ. Але звісно, для цього потрібні кошти – більше 18 млрд. гривень. Орієнтовна ж вартість впровадження ліній 20 кВ Роменського енерговузла, що є першим кроком на цьому шляху, становить значну суму, яка буде визначена проектно-кошторисною документацією.

Окрім фінансового питання, для реалізації проекту необхідним є якнайшвидше вирішення трьох основних питань:

  • внесення змін в нормативно-технічну документацію для можливості проектування та будівництва електричних мереж напругою 20 кВ;
  • стимулювання власників абонентських мереж до переходу на інший рівень напруги   (внесення  змін  до  постанови  НКРЕ № 1052  від 13.08.98 р. шляхом віднесення до 1 класу споживачів, які отримують електроенергію від постачальника в точці продажу із ступенем напруги 20 кВ);
  • спрощення процедури відведення земельних ділянок під будівництво органами місцевого самоврядування.

Звісно, що рух у цьому напрямку потребує великих коштів, професіоналізму та цілеспрямованості задіяних у процесі фахівців, оскільки пройти крізь бюрократизм сьогодні не менш складно, ніж знайти кошти. Однак директор технічний ПАТ “Сумиобленерго” Віктор Рябченко запевняє – реалізація цього масштабного проекту є виправданою й необхідною!

Віктор Рябченко, директор технічний ПАТ “Сумиобленерго”: “За попередніми розрахунками, переведення основної частини наших мереж на напругу 20 кВ буде здійснено протягом 15-20 років. До розробки проектно-кошторисної документації залучаються декілька проектних інститутів та фахівці технічної, комерційної та дирекції з інформаційних технологій, оскільки реконструкція передбачається комплексна – заміна мереж, систем обліку, обладнання підстанцій, організація телеуправління та телевимірювання. Настільки масштабний проект реалізовуватиметься вперше за часи незалежної України”.

Така тенденція сьогодні актуальна для всіх обленерго України. Але ПАТ “Сумиобленерго” в числі тих компаній, які взялися не просто реконструювати існуючі мережі, а будувати нові – інтелектуальні!

 

Если Вы нашли ошибку, пожалуйста, выделите фрагмент текста и нажмите Ctrl+Enter.

Stroika
comments powered by HyperComments

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: