метизная компания

«Смачні і соковиті»: як обрати дині і кавуни без нітратів, поділилися у Головному управлінні Держпродспоживслужби в Сумській області

Суспільство | 13:02, 29.07.2019
 Поділитися

Поділитися в

До офіційного кавунового сезону залишається не так багато, але на ринках і лотках вже щосили торгують смугастими ягодами. Фахівці запевняють, що вживати кавуни і дині в їжу в даний потрібно обережно, так як плоди ще можуть бути «напхані» нітратами і всякою «хімією».  Як все ж таки вибрати безпечні, стиглі і соковиті дині та кавуни, нам розповіли експерти у Головному управлінні Держпродспоживслужби в Сумській області

«Нітрати не мають смаку або присмаку. Тому вчасно відчути небезпеку і перестати вживати небезпечний продукт, неможливо. Втім, якщо вже ви допустили фальстарт при покупці кавунів, варто звертати увагу на ряд характерних ознак, які вкажуть на вміст в плодах шкідливих речовин», – зазначив начальник Головного управління Держпродспоживслужби в Сумській області  Віталій Моісеєнко.


Як вибрати кавун?

  1. Звертайте увагу на “щічки”: світлі плями на кавуні, які з’являються там, де він лежав на землі. Чим жовтіше ця плямочка, тим більше стиглим був зірваний кавун, а значить більш безпечним і солодким. Якщо таких “щічок” багато по всьому кавуну – він точно стиглий. Але якщо у кавуна щічки бліді (навіть білі), значить його зірвали недозрілим. Такий кавун не тільки може бути гірким на смак, але і привести до отруєння.
  2. Вибирайте кавун з підсохлим хвостиком: якщо хвостик кавуна сухий, значить ягоду зірвали в пік її зрілості, і вона буде дуже солодкою. А от зелений зів’ялий хвостик свідчить про те, що кавун був зірваний недозрілим, і він дозрівав десь на складах або при транспортуванні. Такі кавуни, по-перше, несмачні, а по-друге, можуть бути небезпечними для вас і ваших дітей.
  3. Звучання: кавун повинен резонувати. Це відбувається тому, що м’якоть зрілого кавуна має мікропорожнечі. По кавуну треба шльопнути, не клацнути по ньому, а гарненько шльопнути. Ця процедура проводиться таким чином: кавун кладуть на долоню лівої руки, а правою рукою стукають його у бік. Кавун повинен віддаватися в лівій руці.
  4. «Бойове забарвлення»: кірки кавуна має бути контрастними, тобто максимально чітко позначені темні і світлі смуги. Темні, майже чорні смуги говорять про те, що плід отримував багато поживних речовин. Був добре освітлений і мав інтенсивний, і повноцінний обмін речовин. Дозрівши, він, перш за все, відключився від баштану.

Як вибрати диню?

  1. Хвостик і носик: на відміну від кавунів, у динь рідко буває хвостик. Але якщо він таки є – вибирайте диню з сухим хвостиком. Млявий зелений хвостик вказує на диню, зірвану в недостиглому стані. «Носик» дині, тобто те місце, де кріпилася квітка, заслуговує особливої уваги: він повинен бути трохи м’яким, пружним. Твердий носик вказує на те, що диня незріла, занадто м’який – ознака переспілого плода.
  2. Нюхаємо біля хвостика: стигла диня виділяє ванільний, медовий, характерний тільки цій гарбузовій культурі аромат. Найбільш виразно динний аромат відчувається біля хвостика. Дуже тягучий, важкий аромат вказує на перезрілу диню, відсутність аромату – на те, що диня не дозріла.
  1. Поплескайте її по боку: коли диня визріває, всередині у неї утворюється порожнеча, а насіння відходять від м’якоті. Тому перед тим, як вибрати диню, поплескайте її: звук повинен бути глухим, з «луною», але не дзвінким. Втім, на цей критерій повністю покладатися не можна, оскільки не до кінця дозрілі дині теж можуть «гудіти».
  1. Як виглядає хороша диня: чи варто говорити, що темних плям та інших дефектів на дині бути не повинно. Дуже важливо, щоб забарвлення дині було рівномірне – ніяких зелених плям або зелених поздовжніх смуг. Шкірка зрілої дині зазвичай легко протикається нігтем, незрілої – з працею. Вибір гарної дині передбачає і «пальпацію» плоду – пройдіться по дині пальцями, гарбузик повинен злегка пружинити (дуже м’яка – перестигла, дуже тверда – недозріла).
  1. Рубцевий шрам на дині – явище допустиме. Але не беріть динь зі свіжими подряпинами та надрізами: в цілому вигляді диня – стерильний організм, але найменше зовнішнє пошкодження відкриває ворота для хвороботворних організмів. І навіть якщо шанс підхопити сальмонельоз або ботулізм становить соту частку відсотка, чи варто ризикувати? До речі, з цієї ж причини недоїдену диню обов’язково ховайте в холодильник.

Як вибрати максимально безпечний плід?

  1. Попросіть у продавців “паспорт” кавуна чи дині: у продавців має бути сертифікат якості, документ про те, що продукція, яку вони реалізують – безпечна. Якщо документ вам надати не можуть, краще не ризикувати і пошукати продавців, які продають продукцію з “паспортом”.
  2. Використовуйте нітрометр: спеціальний прилад, щоб вимірювати кількість нітратів в продуктах.

Допустима норма нітратів у кавуні становить 60 мг/кг, дині – 90 мг/кг.

  1. Краще купуйте кавуни тільки у сезон (серпень-вересень). Раніше є великий ризик купити ягоду, яку виростили за місяць за допомогою різних хімічних добрив. Вони можуть викликати отруєння. Такий захід допоможе максимально вас убезпечити від неприємних наслідків поїдання улюблених кавунів і динь.

Зазначимо, що на розрізі у нітратної дині будуть чітко видні поздовжні прожилки, вона буде практично без запаху, а насіння — порожні та сіруватого кольору. Також у нітратних динь місце, де хвостик прикріплюється до плоду, відрізняється за кольором від решти дині. Концентрація нітратів у центрі дині завжди менша, ніж біля шкірки.

Окрім цього, фахівці найближчими днями перевірять ранні баштанні на вміст нітратів.

Если Вы нашли ошибку, пожалуйста, выделите фрагмент текста и нажмите Ctrl+Enter.

The Sumy Post в Telegram та Facebook. Цікаві й оперативні новини, фото, відео. Підписуйтесь на наші сторінки!

Суми – місто герой
comments powered by HyperComments

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: