Керама Хит
Керама Хит

Собаче життя по-сумськи: чи вирішиться проблема безпритульних тварин?

Суспільство | 17:40, 24.05.2017
 Поділитися

Поділитися в

Проблема із бродячими собаками у місті Суми існує уже досить давно, проте громадськість почала активно обговорювати дану ситуацію, коли сумчани все частіше і частіше ставали свідками нападу чи укусів безпритульних собак у центрі міста.

Зокрема, про це пишуть у Facebook громадські активісти.

Морози, брак їжі і води, а головне людська байдужість – найбільші вороги вуличних чотирилапих.

Собаки-безхатьки живуть не довго, в основному до 5-ти років і навіть таке жалюгідне існування – це стрес, гоніння і голод. Ми звикли думати, що собаки на вулицях загартовані, але насправді за кожним рогом на них чекає небезпека. Сумські волонтери своїми силами стараються врегулювати ситуацію: стерилізація собак та їхня перетримка здійснюється за кошти самих сумчан. Зокрема, це такі як Василь Воронін, зоозахисник.

“Звісно, раніше я коли бачив нестерилізовану собаку, я забирав її, відвозив до лікаря, оплачував операцію, вартість якої 250 гривень. За останній минулий тиждень простерилізували 7 собак: усі волонтери між собою знайомі, усі знають, що можуть до мене звернутися, що я допоможу із оплатою операції. Раджу сумчанам не перебільшувати, відкриють чи не відкриють комунальне підприємство, відносно ситуація із бродячими тваринами у Сумах нормальна. Важко реагувати на такі пости, які не несуть у собі ніякого смислового навантаження, окрім того, як мають на меті підірвати авторитет мера”, – прокоментував ситуацію Василь Воронін.

Наразі у Сумах є центр перетримки собак – це притулок на вулиці Герасима Кондратьєва. У ньому живе близько 200 тварин, ще 100 тварин живе у волонтерів. Щомісяця волонтери рятують близько 100 собак – це саме ті, які постраждали від рук людей. Для того, аби кожна тварина знайшла свого господаря, волонтери підготували фотовиставку, відкриття якої відбудеться 13 червня у Агенції Промоції Суми (Соборна, 27).

Проблема полягає у наступному: земельна ділянка, на якій і знаходиться центр перетримки собак є самовільно зайнятою, тобто перебування на ній притулку є незаконним.

Сумська міська рада оголосила директором комунального підприємства “Центр догляду за тваринами” Володимира Руденка. Про це повідомив у Facebook Дмитро Наталуха, депутат міської ради.

У зв’язку із незаконним зайняттям земельної ділянки від новопризначеного директора КП вимагається перевести зараз притулок з Аеропорта на Харківську (р-н Сумиобленерго та станції Суми-Товарна). Нюанс перший. На Харківську перенесли паркан для притулку за 160 000 грн. Про це пише на своїй сторінці Олександр Фесенко, громадський активіст.

Зауважимо, статутний капітал КП “Центр догляду за тваринами” становить 1 мільйон гривень. Про це пише на своїй сторінці Олег Пархоменко.

 

“5. Хто відповість за витрату 160 000грн за паркан на ділянці яку не можна використовувати? 6. За підрахунками волонтерів в Сумах 683 безпритульних собак. Нехай +-100 собак час від часу змінюється. Влада десь взяла цифру 5000 собак. Ну а чому б і ні, розпилити гроші що можна виділити на кількість собак в 8 разів більшу. Епілог: собаки все ж так і будуть на вулиці, все ж так будуть ̶к̶у̶с̶а̶т̶и̶ ̶п̶е̶р̶е̶х̶о̶ж̶и̶х̶ мирно лежати на вулицях міста… Тому будьте обережні, і пам’ятайте: собаки кусають тільки поганих людей (сарказм) – будьте добрішими! P.S.: йшов на засідання комісії з ЖКГ за відповідями, але отримав тільки нові запитання… волонтери не МВФ – вічно фінансувати не можуть, а що робить влада – вище написав”, – йдеться у дописі.

Оскільки випадки укусів безпритульними тваринами сумчан стали частішими, журналісти The Sumy Post запитали про статистику у КУ “Сумська клінічна лікарня №1”.

“Протягом цього місяця (з 22-го березня по 22-ге травня, -авт.) до травмпункту звернулась 51 хворий із укусами безпритульних собак, 20-30% з них – діти. Хворих в стаціонар не клали – кричущих випадків не було. Весною собаки менше живуть зграями – в них інший період, тому треба зауважити, що кусали людей поодинокі бродячі собаки. Щеплення від сказу проводяться, усі необхідні вакцини у нас є, адже цього року проводили державну закупівлю. Щеплення проводяться безкоштовно”, – повідомив Олександр Сухоставець, завідуючий екстренного та амбулаторного ортопедо-травматичного відділення поліклініки №1.

Наразі у міській клінічній лікарні №1 є вакцина антирабічна “Індіраб” – вакцина проти сказу. Минулого року закупівля вакцини не відбулась через перереєстрацію цього препарату, проте на сьогоднішній день кожен може безкоштовно отримати даний препарат.

Якщо ж вас вкусила невідома собака, лікарі радять одразу звертатись за кваліфікованою медичною допомогою. Якщо ж у вас нема можливості зателефонувати за номером “103”, медики радять промити рану господарським милом та обробити йодом, після цього обов’язково звернутись до лікаря.

Також бували випадки, коли господарів кусали й домашні тварини, які хворі на сказ, тому господарям також  потрібно бути пильними та обережними.

“Радимо обходити безпритульних собак і не “включати” героя”, – каже Олександр Козарь, ортопед-травматолог клінічної лікарні №1.

Довідка:

Як проявляється сказ у собак?

На ранніх стадіях хвороби відбувається зміна настрою і поведінки собаки, потім напади буйної активності, водо- і світлобоязнь, агресивна поведінка, зміна апетиту, повна відмова від їжі. На кінцевій стадії хвороби – параліч і смерть.

Основні переносники сказу – дикі лисиці, вовки, летючі миші, щурі. Втім, сказом хворіють усі без винятку теплокровні тварини, тому переносником може бути будь-яка тварина, в тому числі мавпа і людина. Дуже часто зустрічається сказ у собак, особливо бездомних.

Вірус сказу у собак виділяється зі слиною хворої тварини і передається при укусі або ж наслинюванні відкритих ран. У силу специфіки хвороби, при якій під час клінічних проявів спостерігається агресія у хворої тварини і прагнення вкусити будь-який відповідний об’єкт, вірус достатньо легко потрапляє в кров.

Тому укус – найпоширеніший і найімовірніший шлях передачі вірусу.

Другий можливий шлях передачі – наслинювання відкритих ран, подряпин на тілі хворої тварини. Даний шлях передачі теж досить часто зустрічається, особливо у випадку з домашніми тваринами, хворими на сказ.

Симптоми захворювання сказом у людей

Доки з’являться першi симптоми, мозок вже може бути ураженим — вiдбувається його набряк, деградацiя нервових клiтин тощо. Тодi медична допомога вже буде безсилою. У людини може пiдвищуватися температура тiла, вона страждає вiд безсоння та пригiнченого стану, вiдчуває бiль у мiсцi покусу, навiть якщо вiн вже зарубцювався, затерпання цiєї дiлянки. Пiзнiше людина неадекватно реагує на свiтло, а звуки та шум можуть викликати судоми. Пригнiчення змiнюється агресивнiстю, хворий може бачити галюцiнацiї. У певний перiод виникає водобоязнь — людина не може навiть проковтнути ковток води. Врештi настає паралiч м’язiв, а через паралiч дихального та серцево-судинного центру людина вмирає.

Тому якщо вас покусала будь-яка тварина, негайно звертайтеся до лікаря. У випадку зараження зберегти життя може курс протирабічних щеплень.

А поки у міській раді вимагають перенесення притулку та встановлюють паркани за 160 000 гривень, тварини-безхатьки живуть своїм повсякденним життям: хтось чекає на шматочок хліба від перехожого, а хтось, не витримуючи людської байдужості, заявляє про свої права за допомогою зубів.

Наталія Тарковська

Если Вы нашли ошибку, пожалуйста, выделите фрагмент текста и нажмите Ctrl+Enter.

Stroika
comments powered by HyperComments

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: