СумБуд

Важливо показати дитині, що вона не самотня: сумський психолог про булінг у школі

 Поділитися

Поділитися в

За великим рахунком, тема цькування в школі була завжди. У дитячому колективі постійно існує конкуренція, а дитяча жорстокість має найвищій ступінь. Діти бояться показати свою слабкість, а тих, хто слабший – цькують.

У дитячому віці людина думає, що може бути кращою лише за рахунок домінування. І лише з віком приходить усвідомлення, що самооцінка може підвищитися за допомогою знань, успіхів і перемог.

Ми поговорили з Оленою Малько, психологом сумської громадської організації “Клуб “Шанс” про природу булінгу та як захистити від нього дитину.

Хто потрапляє під цькування

Дитячий колектив часто обирає людину, яку починає цькувати. Немає якихось конкретних ознак жертви. Частіше за все дискримінують за соціальним положення батьків. Як правило домінують діти, сім’я яких знаходиться у хорошому економічному становищі.

Можуть також почати цькувати через зовнішність, особливо якщо у дитини є якісь фізичні вади. Це може бути дитина з інвалідністю чи хворобами психіки. Але, повторюю, що спрогнозувати жертву колективного булінгу – не можливо.

“Ми, як батьки, завжди виховуємо в дітях лише найкращі якості: вчимо їх ділитися, бути добрими, турботливим. Але є діти, які розуміють, що навіщо ділитися, якщо можна забрати все”

Що може зробити вчитель

У кожному колективі завжди є лідер. Він може бути як формальним – президент школи, староста класу, так і неформальним – той, який збирає навколо себе групу людей. Задача вчителів зробити неофіційних лідерів – офіційними та тримати їх під контролем.

“Не потрібно забирати “неформальне лідерство”. Потрібно лише сказати дитині, що ми довіряємо тобі порядок у колективі, тож відповідатимеш за кожну сварку та бійку ти. Потрібно навчитися конструктивно вирішувати всі питання, без приниження та образ”

Учитель відповідає за згуртованість класу та його дружність. Також передбачається, що саме вчитель має налагоджувати роботу з батьками, які часто не хочуть розбиратися в підліткових проблемах.

“У батьків є своє бачення власної дитини. У них вона завжди найрозумніша, найгарніша, найкраща, а отже вона не може завдати шкоди іншій. У свою чергу, поведінка дитини може змінюватися в залежності від ситуації – в сім’ї та школі вона може вести себе зовсім по-різному”

Що можуть зробити батьки

Основна задача батьків – виховувати та підтримувати своїх дітей. У одній сім’ї кажуть: дружи, ділися, будь розумничкою. У іншій – не давай свої іграшки, піди дай здачі. Це різні моделі виховання, які спрацьовують по-різному.

Якщо булінг вже стався і батьки про нього дізналися, то саме вони повинні вирішувати цю проблему, а не ігнорувати. Дитина не може самостійно розібратися в питанні цькування – її будуть бити, а вона мовчатиме.

Що може зробити дитина, яка переживає булінг

Немає якоїсь абсолютної поради для дитини, яка переживає цькування. Не можна радити “дати здачі”, адже це породить насильство. Не можна радити “не звертати увагу”, адже це не змінить ситуацію.

Також не можна перекладати відповідальність і говорити дитині, що їй потрібно було змінити свою поведінку та не провокувати кривдника.

Потрібно максимально пояснити дитині, що вона має захист і може звернутися за допомогою до дорослого. Я вважаю, що в питання булінгу мають втручатися саме дорослі: батьки, вчителі, вихователі.

Наслідки булінгу

Якщо ігнорувати цькування та не допомогти дитині, яка пройшла булінг, то вона накопичуватиме психологічні травми, які згодом проявляться в замкнутості, низькій самооцінці, або навпаки – агресії та бажанні домінувати.

Наслідки будуть у будь-якому випадку, хоча вони й залежатимуть від нервової системи дитини та її світосприйнятті.

“Дитячі комплекси, страхи та психологічні травми не зникають, діти їх “не переростають”. Вони лише відкладаються у підсвідомості та проявляються у найбільш неочікуваних і небажаних ситуаціях”

Почати вирішувати проблему потрібно з її усвідомлення. Окрім цього, потрібно звернутися до фахівця. Саме психолог може надати професійну, комплексну допомогу.

Трибуна

Если Вы нашли ошибку, пожалуйста, выделите фрагмент текста и нажмите Ctrl+Enter.

The Sumy Post в Telegram та Viber. Цікаві й оперативні новини, фото, відео. Підписуйтесь на наші сторінки!

метизная компания
comments powered by HyperComments

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: