СумБуд

Воєнний стан: що потрібно знати сумчанам про його введення ?

Суспільство | 09:19, 27.11.2018
 Поділитися

Поділитися в

Верховна Рада України ухвалила закон про затвердження Указу Президента України “Про введення воєнного стану в Україні” (№9338).

Особливості життя під час воєнного стану доступно пояснює інфографіка від Ukrainian Media Service.

Пропонуємо ознайомитися з основними пунктами правового режиму воєнного стану.

Воєнний стан – це особливий правовий режим, який передбачає надання спеціальних повноважень державним органам влади, необхідних для відвернення загрози. Тимчасове обмеження прав і свобод громадян, а також тимчасове обмеження законних інтересів юридичних осіб, – пише УНІАН.

Під час введення воєнного стану можуть запроваджуватися такі заходи:

Використовувати потужності та трудові ресурси підприємств, установ і організацій усіх форм власності для потреб оборони, змінювати режим їхньої роботи, проводити інші зміни виробничої діяльності, а також умов праці відповідно до законодавства про працю.

Запроваджувати комендантську годину.

Установлювати особливий режим в’їзду і виїзду, обмежувати свободу пересування громадян, іноземців та осіб без громадянства, а також рух транспортних засобів.

Перевіряти документи у громадян, а в разі потреби проводити огляд речей, транспортних засобів, багажу і вантажів, службових приміщень і житла громадян, за винятком обмежень, встановлених Конституцією України.

Забороняти проведення мирних зборів, мітингів, походів і демонстрацій, інших масових заходів.

Може обмежуватися право на вільне пересування.

Також обмежується право власності через примусове відчуження майна у фізичних та юридичних осіб на потреби оборони. Слід сказати, що законом передбачена компенсація за таке вилучення, а також повернення майна у разі його збереження при використанні в період військового часу.

Можуть обмежувати і трудові права, через введення трудової повинності. Але, разом з тим, законом передбачається соціальний захист, право на відпочинок і мінімальна заробітна плата.

Не можуть обмежуватися в період воєнного стану такі фундаментальні права людини, як право на життя, на повагу гідності, на свободу та особисту недоторканність, право на рівність перед законом, право на житло.

Чиї повноваження не можна припиняти під час воєнного стану:

В умовах військового часу забороняється проведення виборів, референдумів, страйків та внесення змін до Конституції.

Невиконання вимог правового режиму воєнного стану тягне за собою відповідальність.

Воєнний стан вже введено в Вінницькій, Луганській, Миколаївській, Одеській, Сумській, Харківській, Чернігівській, Донецькій, Запорізькій, Херсонській областях, внутрішніх водах України Азово-Керченської акваторії. Воно буде діяти до 26 грудня 2018 року, – пише BusinessViews.


Тепер в цих регіонах заборонені мітинги й введена комендантська година?

Можуть бути обмежені (НЕ обов’язково будуть) такі права:

– недоторканність житла,

– таємниця листування і телефонних розмов,

– втручання в особисте життя,

– свобода пересування, вибір місця проживання,

– Свобода слова,

– право брати участь в управлінні державою, референдумах, виборах,

– мирні збори,

– розпорядження власністю,

– підприємницька діяльність,

– право на працю,

– страйк,

– освіта.

Інші пункти закону стосуються військових і силовиків, і не мають відношення до 99% українців.

До чого тут житло або освіта?

Це не означає, що в цих областях заборонено вчитися або займатися бізнесом. Але в разі загрози дітям, влада зможе закрити школи. Якщо буде необхідність розмістити військових, їх зможуть розмістити в будинках людей. Можуть тимчасово взяти в користування майно, наприклад, автомобіль, потім повернувши його або компенсувавши вартість. Обмеження права на працю означає, що людей можуть відправити на роботу на користь держави.

Не потрібно вважати, що з завтрашнього дня всіх безробітних відправлять на громадські роботи, а у всіх селах розмістять солдатів. Але в разі повномасштабного наступу у держави буде можливість це зробити.

Потрібно закуповувати продукти?

Немає причин вважати, що почнуться перебої з постачанням продуктів. Якщо люди не почнуть їх скуповувати, піддавшись паніці, то і дефіциту не буде.

Потрібно знімати гроші з карток і купувати долари?

Ні, банківській системі нічого не загрожує.

У законі про воєнний стан нічого не сказано про те, що держава може обмежувати роботу банків або операції з обміну валюти, впливати на курс або якось ще нашкодити нашим грошам.

НБУ підтвердив, що банки будуть працювати в звичайному режимі, вони не будуть закриватися або змінювати режим роботи відділень. Також НБУ не буде вводити обмежень.

Підстав забирати депозити, знімати гроші з карток або скуповувати валюту немає. Загрожувати банківській системі може тільки наша паніка. Якщо ми почнемо забирати гроші з банків, то тільки тоді у них виникнуть проблеми. Якщо не почнемо, проблем не буде.

Буде мобілізація?

Ні. Порошенко заявив, що якщо не буде чергового загострення бойових дій, то мобілізації не буде.

А вибори будуть?

Верховна Рада призначила вибори на 31 березня 2019 року, як і належить за Конституцією.

Що робити простим людям?

Нічого. Як ходили на навчання і на роботу, так ходити і далі. НЕ ПАНІКУВАТИ! Поки російські танки не підуть на Київ, в житті 99% українців не буде ніяких змін. Поліція переходить на посилений варіант несення служби, збройні сили приведені в повну боєготовність. Але якщо ти не ставишся до військових або правоохоронців, в твоєму житті нічого не зміниться.

На Донбасі обстріли відбуваються вже 4,5 року, і після того, як в українців пройшла перша хвиля шоку від початку війни, ніхто і не думає брати в облогу магазини або банки. Зараз те, що відбувається на Донбасі кожен день, сталося в Азовському морі. І оскільки раніше таких масштабних сутичок з РФ там не було, це викликало ажіотаж. Але Україна переживала і більш серйозні протистояння з Росією. Ажіотаж повинен пройти і змінитися розрахунком. Чи виграє Україна від того, що ми почнемо панікувати і своїми руками знищувати економіку? Або від цього виграє Росія? Пам’ятай, в найближчі дні українські соцмережі будуть заповнені істеричними коментарями, мета яких – вивести тебе з рівноваги.

Если Вы нашли ошибку, пожалуйста, выделите фрагмент текста и нажмите Ctrl+Enter.

The Sumy Post в Telegram та Viber. Цікаві й оперативні новини, фото, відео. Підписуйтесь на наші сторінки!

метизная компания
comments powered by HyperComments

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: