метизная компания

Сумщина — одна з найбільш замінованих областей: на повне розмінування може піти 10 років

Безпека, Війна | 09:35, 5.07.2022
 Поділитися

Поділитися в

Близько 300 тисяч квадратних кілометрів України через війну можуть бути заміновані та нашпиговані боєприпасами. Один день активних бойових дій дорівнює тридцятьом дням розмінування. Відтак на повне «очищення» може піти 5-7 років, імовірно, навіть більше. hromadske пояснює, скільки Україні коштуватиме розмінування, чому це тривалий процес та як багато фахівців залучені до нього.

Які території є найбільш замінованими?

За попередніми оцінками ДСНС, мінами та боєприпасами потенційно забруднені 300 тисяч квадратних кілометрів України. Це половина всієї нашої території. В «Асоціації саперів України» дають більш стриману оцінку: потрібно перевірити близько 133 тисяч квадратних кілометрів (перший етап гуманітарного розмінування).

Найбільш замінованими нині є Київська, Харківська, Чернігівська та Сумська області. Лише на Київщині вилучили та знешкодили понад 40 тисяч вибухонебезпечних предметів. На Чернігівщині — понад 27 тисяч, а в Сумській області — близько 5 тисяч. 

Стан розмінування областей України можна переглянути на мапі від ДСНС. Там також є інформація про найбільш забруднені вибухонебезпечними предметами території. Враховуються і водойми, і місця, які були вражені ракетами.

Східні і південні області також заміновані, проте через бойові дії фахівці ДСНС там поки що не працюють.

Скільки часу треба, аби очистити Україну від мін і чому так довго?

На повне розмінування України піде 5-7, а може, навіть і 10 років. Ідеться про гуманітарне розмінування, яке, на відміну від оперативного та бойового, передбачає комплексний огляд усієї території, де тривали бойові дії. У гуманітарному розмінуванні територія поділяється на три категорії: сумнівна поверхня, де можуть бути міни та вибухові речовини; забруднена територія, де вже виявлені міни й вибухові речовини; очищена територія. Лише після гуманітарного розмінування територія стає повністю придатною для господарського використання.

За словами керівника громадської організації «Асоціація саперів України» Тимура Пістрюги, на повне очищення можуть піти десятки років. А втім, перші заходи з гуманітарного розмінування після початку широкомасштабної війни росії проти України розпочали 3 травня. Таке очищення раніше, у 2016 році, вже починали на сході України.

Розміновують повільно, пояснює Олександр Хорунжий, тому що піротехніки не можуть швидко прочісувати територію, адже від їхніх дій залежить безпека людей довкола: «Поки ми про жоден регіон не можемо сказати, що він повністю розмінований. Роботи тривають щодня».

Піротехніки спочатку розміновують населені пункти та об’єкти критичної інфраструктури — лінії електропередач, газопроводи, трубопроводи та дороги, — а далі переходять до полів, лісів та водойм.

«Останні — найтриваліший процес, оскільки над цим працюють водолази-піротехніки. Спочатку за допомогою підводного дрона обстежується дно, далі визначають, у яких місцях розташовані боєприпаси, підіймають їх і знешкоджують на полігонах», — розповідає пресофіцер ДСНС.

Скільки буде коштувати розмінування?

Розмінування одного квадратного метра може коштувати $3-4. Відповідно, якщо в Україні нині вибухонебезпечними предметами забруднено 300 тисяч квадратних кілометрів, то повне (гуманітарне) розмінування може коштувати до $900 млрд. Про це нам у коментарі розповів економіст CASE Василь Поворозник.

«Поки мої підрахунки охоплюють лише суходіл, але є ще один складник — море, де є міни, які важко порахувати. Загалом із розмінуванням виявилося не так просто, оскільки очищати треба всі території, де велися бойові дії та куди прилітали ракети. Тобто площа, яку необхідно буде розміновувати, може збільшуватися з кожним прильотом ракети, відповідно, зростатиме й сума», — пояснює Василь Поворозник.

Если Вы нашли ошибку, пожалуйста, выделите фрагмент текста и нажмите Ctrl+Enter.

The Sumy Post в Telegram та Facebook. Цікаві й оперативні новини, фото, відео. Підписуйтесь на наші сторінки!

comments powered by HyperComments

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: