метизная компания

«Робота не вовк»: сумський психолог про важливість правильного відпочинку

Дозвілля | 16:50, 30.06.2020
 Поділитися

Поділитися в

Літо — у самому розпалі, а ви ще не спланували відпустку? Або ж зовсім не плануєте відпочивати? Дарма! Відпочинок – дуже важлива частина нашого життя, наша «батарейка», яка заряджає ресурси організму для подальших досягнень. Адже постійне перевантаження організму кожної людини призводить до втрати ентузіазму і сил. Коли людина здорова та бадьора, вона працює значно ефективніше.

У магістра психології, арт-терапевта, сімейного консультанта Людмили Пономаренко ми дізналися: чому важливо влаштовувати відпустку, скільки має тривати ідеальний відпочинок, як зробити відпустку цікавою для всіх членів родини та як потім повернутися у робочий ритм.

Чи справді напружений робочий графік та відсутність повноцінного відпочинку призводять до емоційного вигорання та виснаження?

Напружений графік стає таким через погану організацію підприємства або самого працівника. Адже санітарно-гігієнічні норми праці були науково обґрунтовані. 40-годинний робочий тиждень, з перервами на обід і щорічною відпусткою не призводить до емоційного вигорання. У мене в практиці були випадки, коли ці норми грубо порушувалися або самим роботодавцем, або самозайнятою людиною. «Постраждалі» зверталися з проблемами в стосунках або апатії, але по факту вони мали психічне виснаження. Особливо б’є по здоров’ю робота в нічні години та відсутність відпустки. На виникнення стресів на роботі впливає несприятливий психологічний клімат в колективі. Сторонні дзвінки, соціальні мережі, плітки й «наїзди» начальства, особисті розмови співробітників дають додаткове навантаження на психіку. Тому звинувачувати робочий графік в емоційному вигорянні не варто. Праця, якщо вона правильно організована, дає людині радість, розвиток і підтримує здорову психічну форму.

Чому важливо повне відсторонення від роботи під час відпустки?

Працювати у відпустці — це бути включеним у виробничий процес: думками, почуттями, діями. Якось я їхала в поїзді й моя попутниця цілий день відповідала на телефонні дзвінки співробітниці, яка її підміняла під час відпустки. Я дивувалася терпінню попутниці й настирливості її колеги, а ось у її чоловіка зірвало дах після 10 дзвінка. В кінці він резюмував, що їм не вдасться відпочити на морі та навіщо тоді придумали відпустку. Тому на роботі — працюй, а у відпустці відпочивай повноцінно: передай з усією відповідальністю справи заміщає співробітнику і стань недоступним наскільки це можливо.

Як же часто потрібно влаштовувати повноцінний відпочинок та скільки має тривати відпустка в ідеалі?

Молодим людям здається, що вони можуть працювати без вихідних і відпустки, проте вже у 40 років, а може й раніше, вони відчують перші дзвіночки від організму. Тіло збунтується, воно проти такої експлуатації себе. Тому з віком людині потрібно більше відпочинку, щоб відновлюватися. Кожна людина повинна відчути, скільки йому раз потрібно відпустку, або ж це один раз на рік чи на місяць-два, або це щокварталу за 2 тижні або по 4 дні кожного місяця. Все це можна поєднувати, вибираючи оптимальний варіант.

Як не втратити більшу частинку часу відпустки на планування?

Планування свого життя і розвитку — це і не робота, і не відпочинок. Це елемент з області догляду за собою. Тому такий догляд під час відпустки навіть бажаний. А якщо мова про планування в роботі, тоді це тільки в робочий час.

Якщо це сімейний відпочинок, то як зробити його цікавим для усіх членів родини?

На сімейний відпочинок виручають будь-які види ігор. Бадмінтон, тарілка, м’яч, карти, шахи, доміно. На особливу увагу заслуговують психологічні ігри для сімейного дозвілля. Потрібно планувати екскурсії, прогулянку на катері, відвідування дельфінарію — все це дає позитивні емоції, які сім’я відчуває разом. А то приходять батьки зі скаргами на закритість дитини, і з’ясовується, що корінь проблем в тому, що з нею немає сімейного дозвілля взагалі.

Як бути із підлітками, яким не дуже цікаво у компанії батьків?

Якщо підлітку зовсім нецікаво з батьками, значить вже щось втрачено. Потрібно враховувати, що підлітки все більше потребують особистого простору, їм важливо спілкуватися з однолітками. Тому добре їхати на відпочинок двома-трьома родинами, де максимум збігів дітей за віком, і вони ладнають між собою. Коли ми в подібному складі їхали з родичами, то поселяли підлітків в окрему кімнату, їх радості не було меж. При цьому батьки продовжували виконувати виховну функцію, але давали більше можливості для відпочинку дітям і собі.

Все ж, у період карантину безпечніше відпочивати вдома, не виїжджаючи за межі області. Як бути тим, хто звик до відпусток за кордоном? Чи вплине зміна місця відпочинку на його якість? Наприклад, якщо замість Балі людина відпочиватиме у Зеленому гаї?

На відпочинок більше впливає дозвіл собі відпочити, а не місце перебування. Пам’ятаєте, як в Простоквашино навіть елегантна дама, у якої багато вечірніх суконь на курорті, із задоволенням наповнювалася ресурсами в сільській місцевості. Завтра ми з групою вирушаємо в ретрит в районі Олдиш і будемо займатися тілесними практиками, звільнятися від психологічного сміття, який назбирали під час карантину. А ось раніше ми їздили в Карпати. Як бачите, пристосувалися. Для наших учасників сенс поїздки в поповненні психічного резерву. Адже саме він виснажується, коли людина гірше справляється з роботою або відчуває напругу в стосунках. Взагалі психічно більш стабільна та людина, яка вміє пристосуватися до будь-яких ситуацій і при цьому відчуває себе комфортно. Тому якийсь запас міцності психіки необхідний кожному, що досягається за рахунок відпустки, проведеної на природі з користю для душі й тіла.

На останок, чи варто повертатися до роботи поступово, якщо це можливо? Або ж які є поради щодо повернення до роботи після відпустки?

Пам’ятаю, як чоловік після ослаблення карантину радісно побіг на роботу, йому не було потрібно ніяких підготовок. Однак після першого робочого дня він зізнався, що втомився більше, ніж зазвичай. Тобто відбулося відвикання. Тому організму потрібен якийсь час включитися. Не потрібно відразу у вир з головою. Заходьте в роботу як в холодну річку поступово. Спочатку опустіть у воду ніжки, потім зайдіть по коліно, потім витріть руки й живіт, мій тато чомусь область серця ще змочував водою, перед тим як пірнути. Напевно, щось знав!

Если Вы нашли ошибку, пожалуйста, выделите фрагмент текста и нажмите Ctrl+Enter.

The Sumy Post в Telegram та Facebook. Цікаві й оперативні новини, фото, відео. Підписуйтесь на наші сторінки!

comments powered by HyperComments

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: