СумБуд
метизная компания

Сумська поліція із першого дня війни вступила у боротьбу із ворогом

 Поділитися

Поділитися в

Вже майже місяць Сумщина звільнена від окупантів. Завдяки опору Сум в обличчі поліції, ТрО та простих містян в обласному центрі ворог на довго не затримувався. Про місію правоохоронців у цій боротьбі ми дізналися у керівника Сумського районного управління поліції Костянтина Лебідя. 

Яких змін зазнали обов’язки сумської поліції в умовах війни, які повноваження додалися, чи були у місті мародери та групи ДРГ, як загалом змінилася криміногенна ситуація та чому поліцію не помічали сумчани. Відповіді на вищевказані питання — далі в інтерв’ю.

Чи була готова поліція до роботи в умовах війни, адже за місяць до повномасштабного вторгнення російських військ правоохоронні органи працювали у посиленому режимі?

— Так, до початку війни Сумське районне управління поліції (СРУП) працювало у посиленому режимі несення служби працівниками поліції: цілодобове несення служби на місцях, проведення патрулювань та інше. Усі розуміли, що у будь-який момент може розпочатися війна. Поліцейські були налаштовані: виявляти людей, які вели російську пропаганду; можливі диверсійно-розвідувальні групи (ДРГ), які вели діяльність до початку вторгнення; виконувати необхідні дії з охорони громадського порядку на території міста та прилеглих кущових територіях, які розташовані близько до кордону.

Чи були до 24-го лютого виявлені ДРГ на території Сумського району?

— Ні, такі люди не виявлялися. Були спільні з прикордонниками затримання на території Краснопільської громади людей, які незаконно перетинали кордон із росією. Усі ці громадяни перевірялися прикордонною службою та СБУ.

Як діяла поліція на початку війни?

З 4-ї ранку 24-го лютого стало відомо, що розпочалися обстріли прикордонних пунктів на території Краснопільщини та Білопільщини. Коли була оголошена тривога, працівники поліції перебували на місцях. Ті поліцейські, які перебували у точках дотику з російськими військами, відповідно до наказів та інструкцій перемістилися до Сум. В обласному центрі поліція перебувала до моменту отримання наказу Національної поліції України щодо евакуації особового складу та всіх важливих документів і технічних засобів до місця тимчасової дислокації: кримінальні провадження, зброя, особові справи, щоб ними надалі не заволодів ворог. За наказом керівництва частина працівників поліції була евакуйована, інші ж згідно з інструкціями продовжили нести службу. Згідно з наказом керівництва, працівники карного розшуку, кіберзлочинності, Управління боротьби з наркотиками були підпорядковані СРУП та залучені для проведення роботи з попередження, виявлення та припинення злочинів на території Сумського району. 

У Чернігові розголосу набула інформація про самовільне залишення місця дислокації поліцейськими та категоричну відмову виконувати посадові обов’язки. Чи були у Сумах такі випадки?

Ні, серед сумських поліцейських таких випадків не було. Працівники поліції, які на момент початку вторгнення перебували у селах чи за межами області, несли службу за місцем перебування, адже виїзд із деяких громад був заблокований російськими військовими. Полецейські повернулися до служби у Сумах  тоді, коли це стало можливо.  

У разі захоплення поліція перебувала б у місті нелегально, але склалося так, що місто було лише в облозі: з кожного виїзду з Сум були блок-пости ворога. Поліція розпочала налаштовувати роботу: організувалися слідчі-оперативні групи, які виїжджали на місця обстрілів; спільно з представниками громадськості, територіальної оборони та міської ради були створені громадські формування, які здійснювали патрулювання вулиць.

Кількість сумчан, які допомагали з патрулюванням міста у денний час, складала близько 300 осіб.

Згідно з наказом НПУ для підсилення діяльності правоохоронних органів були залучені пенсіонери МВС. Ветеранам була видана зброя, вони також здійснювали патрулювання та продовжують це робити.

Поліція спільно з ТрО працювали цілодобово, тож як здійснювалося патрулювання вночі, які складнощі виникали з організацією?

— У комендантську годину були створені нічні патрулі у складі із поліцейськими, територіальною обороною та представниками громадського формування «Спарта». Патрулювання здійснювалися задля запобігання мародерств та інших правопорушень, велася роз’яснювальна робота з розміщення бомбосховищ. 

Перші дні не було певної комунікації між підрозділами, але згодом цей процес налаштувався. Також були встановлені блок-пости, на яких здійснювали службу працівники поліції з метою виявлення підозрілих осіб, ДРГ, незаконної зброї.

Працівники СРУП затримували російських військовослужбовців?

— Так, працівники районного управління спільно з ТрО брали участь у декількох затриманнях російських полонених. Також були випадки, коли танкісти добровільно здавалися у полон. Військових доставляли у відділення поліції де далі проводилися слідчі дії. Загалом у Сумському районі взяли в полон близько ста окупантів.

Серед полонених були молоді строковики рф із мотострілецького підрозділу та військові «ДНР».

Нагадаємо, частина окупантів опинилися у полоні в Сумах після того, як на шаленій швидкості на бронетехніці їхали Харківською. Тоді російський БТР помітив представник поліції, він повідомив колегам про напрям руху техніки та розпочав переслідувати окупантів на власному авто. Управління КОРД ГУНП в Сумській області спільно із ротою патрульної служби поліції особливого призначення «Суми» ГУНП в Сумській області та бійцями територіальної оборони виїхали за вказаним орієнтуванням, наздогнали російських військовослужбовців у районі Веретенівки та вступили із ними у бій. Внаслідок бою сумські поліціянти взяли у полон 6 військових РФ та захопили російський БТР. Техніка перейшла на озброєння ГУНП у Сумській області.

У поліції в умовах війни з’явилося чимало нових повноважень: забезпечення охорони порядку під час «зелених коридорів»; супровід поштарів, які розносять пенсії громадянам похилого віку; розвезення гуманітарної допомоги; контроль та викриття фактів розкрадання та продажу гуманітарного вантажу.

Як зазначив очільник районного управління поліції Костянтин Лебідь, всі вищевказані завдання поліція виконувала, не отримуючи від громадян скарг. Містяни також повідомили поліцію про незаконне взяття коштів за виїзд з міста евакуаційними маршрутами, поліціянти перевірили цей факт та відкрили кримінальне провадження.

Серед містян тривалий час поширювалася думка, що в Сумах поліція була відсутня. Чому таке враження склалося у людей, адже ми розуміємо, що поліція працювала: несла службу, охороняла порядок, фіксувала правопорушення?

—  Поліціянти – військові, у нас є керівництво, яке дає накази. Певний час поліція міста несла службу у цивільному одязі, таке рішення керівництво прийняло після випадку на другий день війни, коли російські військові переодяглися в форму поліції України, під’їхали на авто з мигалками та розстріляли бійців на КПП біля Василькова.У поліцейських були знаки відмінності, пропуски та ця інформація конфіденційна. Тож, ймовірно, у багатьох склалася думка про відсутність поліції через те, що охоронці порядку несли службу без форми.

На початку березня російська авіація почала здійснювати авіаудари по обласному центру, як поліцейські фіксували ці злочини, чи безпечно було працювати в таких місцях?

Значну частину роботи працівники поліції виконували з документуванням бомбардувань, пошкоджень, жертв. Всі працівники виконували поставлені задачі, виїжджали на огляд місця події після бомбардувань, на знаючи, чи будуть ще обстріли того чи іншого об’єкта. 

Завжди виїжджали, оглядали, попри небезпеку. Робота в нас така.

Слідчо-оперативні групи виїжджали на місце пригоди, далі справою займалися слідчі, ще досі здійснюється документування наслідків ворожих атак. З початку вторгнення районним управлінням зафіксовано 420 фактів обстрілів мирного населення, житлових будинків, об’єктів цивільної інфраструктури. 

Чимало працівників поліції пройшли через АТО. Цей досвід чимось допомагає зараз?

Однозначно, досвід цей корисний психологічно, для емоційного стану. У мене також в житті був період, коли я служив в зоні АТО: були під вибухами, виходили з-під Дебальцево… Немає людей, які не бояться, але у стресових ситуаціях важливо думати та оцінювати ситуацію. Як керівник я несу відповідальність за особовий склад і перш за все думаю про людей, яких треба зберегти.Так працюють усі наші хлопці.

Після звільнення території Сумщини від російських військ велику небезпеку для громадян несуть вибухонебезпечні предмети, як це питання опрацьовує поліція?

Коли люди почали повертатися у села, вони боялися заходити в оселі, адже окупанти ночували у помешканнях людей, залишивши небезпечні «подарунки». За день, спільно з вибухотехніками ГУНП та ДСНС, ми фіксували до 10 фактів мінувань.

Як загалом змінилася криміногенна ситуація на початку війни? Чи були випадки вбивств, мародерств, ДТП, обігу наркотичних речовин?

Мародерств у першій дні було мінімум. Зараз ми фіксуємо факти мародерств лише військовими рф, які виявили після звільнення громад та сіл Сумського району: Великий Бобрик, Малий Бобрик, Грабовське. У перші дні фіксувалися порушення комендантської години, громадян доставляли на Першотравневу, проводили профілактичну бесіду після чого такі випадки зовсім мінімізувалися. З приводу побутових злочинів, також спостерігалося їх зменшення, часто подібні злочини вчиняють у стані алкогольного сп’яніння, та в умовах війни містянам продаж спиртовмісних напоїв був заборонений. На початку вторгнення злочинів з обігом наркотичних речовин не було.  Також зменшилася кількість ДТП із постраждалими.

Сумське районне управління поліції в Сумській області продовжує охороняти правопорядок у місті та розкривати злочини, про резонансні справи та важливу інформацію від правоохоронних органів читайте у наступних матеріалах.

Если Вы нашли ошибку, пожалуйста, выделите фрагмент текста и нажмите Ctrl+Enter.

The Sumy Post в Telegram та Facebook. Цікаві й оперативні новини, фото, відео. Підписуйтесь на наші сторінки!

comments powered by HyperComments

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: