Як війна вплинула на психічний стан мешканців прикордонної Сумщини: інтерв’ю із психіатром
Поділитися в
Копіювати посилання

– Війна в першу чергу «вдарила» по нервовій системі українців та жителів Сумщини. В нас були: окупація, постійна тривога, очікування чергового обстрілу прикордоння та можливого наступу. В новинах Сумщина йде в одному сюжеті з Донецькою, Луганською, Харківською областями, ми межуємо з нашим ворогом і це не покращує нашу нервову систему.
10 мільйонів українців або приблизно чверть населення України можуть страждати від розладів психічного здоров’я через війну. Про це заявив представник ВООЗ в Україні Ярно Хабіхт під час пресбрифінгу:
«За оцінками ВООЗ, до 10 мільйонів людей перебувають під загрозою того чи іншого психічного розладу, від тривоги та стресу до більш важких станів».
– В опитуванні ми бачимо, що є значний відсоток людей зі стійкою нервовою системою, проте і є ті, хто відчуває паніку, тривогу, розгубленість. Як щодо вашого бачення ситуації, багато людей потребують психологічної допомоги?
– По моїм спостереженням вже 30%, тобто 1/3 населення потребують допомоги психолога, психотерапевта, психіатра. Але психічні розлади в умовах війни розвивається не у всіх, навпаки в деяких є емоційний підйом, називається «травматичне зростання». Всі пам’ятають що в перші місяці війни навпаки багато людей з невротичними розладами, панічними атаками відчули покращення, це була мобілізація організму , готувалися до «втечі або боротьби», але потім коли звикли до стресу, знову у багатьох стан повернувся і навіть погіршився! І це опитування доводить моє спостереження, стосовно 30%.
– Можливо є найпоширеніші проблеми, з якими стикаються зараз жителі Сумщини?
– Зростання психічних захворювань, таких як панічні атаки, панічний розлад, тривожний розлад, депресії спостерігалося ще у період пандемії в 2020-2021 роках, на фоні ж війни кількость випадків захворнювань збільшилася в рази. Більше людей стали звертатися в другій половині 2022 року, після 6 місяців після початку війни і це в першу чергу постравматичний стресовий розлад, панічні розлади, а також багато випадків депресій. Важкі психічні розлади та їх кількість не залежить від стресу, тому шизофренії кількість не збільшилась.
– Зрозуміло, що час від часу, мабуть, усіх пригнічують трагічні новини, але у якому випадку вже варто звернутися до фахівця?
– Звертатися до лікаря час, якщо відчуваєте апатію, постійну слабкість, поганий настрій понад два тижні; коли ті речі, які раніше приносили задоволення, перестають це робити; постійна немотивована тривога; стійке порушення сну. Є тести для самодіагностики психічного стану і в першу чергу це PHQ-9 та тест на депресію та тривогу Бека. Якщо у вас за результатами цих тестів легка депресія – то можна звернутися до психотерапевта, якщо помірна – до психотерапевта та психіатра, та важка до психіатра в першу чергу.
– Чи маєте поради для підтримки психологічного стану в умовах війни?
– В першу чергу – інформаційна гігієна. Повидаляйте зайві телеграм-канали, які постійно панічно пишуть про війну, залиште декілька офіційних та перевірених джерел, щоб знати ситуацію, але намагайтеся їх переглядати не часто. Займайтеся буденними справами, які робили до війни, тобто живіть тут і зараз! Працюйте, народжуйте, допомагайте армії.
Як говорив відомий психіатр часів Другої Світової війни, який тривало перебував в концлагерях нацистів Віктор Франкл: «У війну перші не витримують, хто чекав, що війна закінчиться швидко, другі – що війна не закінчиться взагалі, а вижили ті хто жив і займався буденними справами і не думав про це».
Виконуйте правила гігієни сну: лягайте і прокидайтеся в один і той же час, перед сном годину не користуйтеся телевізором, телефоном , ноутбуком. Якщо вночі прокинулися – не дивіться котра година, а наманайтеся знову заснути. Не спіть вдень і на вихідних, не спіть більше ніж завжди. Тривога – це захисна реакція, для того щоб ми втікали, боролися, діяли і коли ми сидимо на дивані і дивимся новини і не рухаємося, виникають порушення психіки. Тому також потрібно бути фізично активними, займатися фізкультурою, багато ходити пішки тощо.
Також необхідно більше спілкуватися із близькими, рідними, друзями. До речі, в умовах війни багато сусідів стали як рідні, це єдиний позитивний момент наших повітряних тривог.
– Оцініть зміни у ставленні мешканців Сумщини до психічного здоров’я.
Если Вы нашли ошибку, пожалуйста, выделите фрагмент текста и нажмите Ctrl+Enter.
The Sumy Post в Telegram та Facebook. Цікаві й оперативні новини, фото, відео. Підписуйтесь на наші сторінки!