ГазЗбут
СумБуд
метизная компания

Сумський обласний художній музей руйнується

 Поділитися

Поділитися в

Сумський обласний художній музей імені Никанора Онацького руйнується й покривається пліснявою. Його планували реставрувати 2020 року – до 100-річчя від дня заснування. Та справу відклали. Чому так сталось, і коли музей приведуть до ладу – у матеріалі Суспільного.

Сумський художній музей розміщений в споруді, збудованій наприкінці ХІХ століття. Тут зберігаються понад 17 тисяч творів мистецтва. З них експонують 6%. Решта – у запасниках, у напівпідвальному поверсі.

Директорка музею Надія Юрченко вважає, що твори мистецтва не мають знаходитись у таких умовах.

“Можуть бути просто катастрофічні наслідки. Я б цього дуже не хотіла б, я думаю, що не тільки я. Музей відноситься до музейного фонду України, це спадщина віків, спадщина людства, зберігаються твори XVI – XXI століть”, – говорить вона.

Зараз пліснява з’являється і на верхніх поверхах будівлі. За словами Надії Юрченко, половина її працівників уже мають проблеми зі здоров’ям. Найперше, страждає дихальна система.

Три роки тому, аби капітально відремонтувати музей, підготували всі документи, говорить т.в.о. начальника обласного управління культури Євген Баленко, однак на тому все й зупинилось.

“У 2019 році було виготовлено проєктно-кошторисну документацію по цьому об’єкту. І головним розпорядником бюджетних коштів було визначено Департамент капітального будівництва облдержадміністрації. Однак, обласний бюджет є обмеженим і тому ми шукали інші джерела фінансування. У минулому, 2020, році ми подавали проєкти на конкурсний відбір у Мінрегіон, де музей посів 14 місце із понад 200 проєктів. Однак, до переможців не ввійшов. Того ж року ми подавали даний об’єкт на конкурс ДФРР. Та основною вимогою було – це співфінансування з обласного бюджету”, – розповів Баленко.

Приблизна вартість реставрації, за цінами 2020 року – 35 мільйонів гривень. Тоді там планували: під’єднати споруду до міських каналізаційних мереж, замінити вікна, відремонтувати фасад та експозиційні зали. За програмою Державного фонду регіонального розвитку, 2021 року, 10% (2 млн грн) – мав дати на роботи обласний бюджет.

Однак, в бюджеті області відсутні видатки розвитку, розповів голова комісії з питань бюджету Олег Медуниця.

“Бюджет області – це заробітна плата, комуналка, захищені статті, та й все. Ще якісь соціальні виплати там є. Навіть ні з чого зняти, щоб туди віддати. Ми зараз говоримо про те, щоб якось це зробити з екологічного фонду. Найближчим часом ми з’ясуємо, це можна буде зробити чи ні. Це буде відомо до 14 липня, до сесії обласної ради”, – сказав Медуниця.

За словами Євгена Баленка, в управлінні культури сподіваються, що музей потрапить до другого етапу “Великої реставрації”. Тоді йтиметься про об’єкти комунальної власності. Та коли буде цей етап, поки невідомо. У музеї тим часом шукають, де ще можна попросити гроші на ремонт.

Если Вы нашли ошибку, пожалуйста, выделите фрагмент текста и нажмите Ctrl+Enter.

The Sumy Post в Telegram та Facebook. Цікаві й оперативні новини, фото, відео. Підписуйтесь на наші сторінки!

comments powered by HyperComments

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: