метизная компания

Збережіть своє серце

Медицина | 11:00, 27.06.2019
 Поділитися

Поділитися в

Сучасний світ мінливий, і ми щосили прагнемо до нього підлаштуватися, намагаємося все встигнути, часто забуваючи про своє здоров’я. Потім про це нагадує сумна статистика: серцево-судинні захворювання молодшають, а смертність від них залишається як і раніше найвищою. Що стає причиною цього, як уникнути попадання в групу ризику – про це та багато іншого розповідає Ольга Аркадіївна Лушпа, лікар-кардіолог поліклінічного відділення №1 ЦМКЛ міста Суми.

З якими захворюваннями приходять люди до лікаря-кардіолога в першу чергу?

До нас звертаються пацієнти після перенесених інфарктів та інсультів, а також з ішемічною хворобою серця, артеріальною гіпертензією, аритміями, серцевою недостатністю. Але навіть якщо вам здається, що проблем з серцем у вас немає, але ви жінка за 50 або чоловік за 40, варто звернутися до фахівця для профілактики. Перед цим не завадить зробити біохімічний аналіз крові для визначення рівня загального холестерину, ліпопротеїнів високої і низької щільності, тригліцеридів. Це спростить завдання лікаря.

У чому причини серцево-судинних захворювань? Які фактори впливають на розвиток цих хвороб?

Якщо у вас немає спадкової схильності до серцево-судинних захворювань, то фактором ризику можна сміливо назвати неправильний спосіб життя, результатами якого є:

– зайва вага (накопичення жирової тканини збільшує частоту серцевих скорочень, за статистикою при ожирінні ризик розвитку гіпертонії зростає в 6 разів);

– підвищений рівень холестерину (надлишок холестерину відкладається на стінках судин, що звужує їх та ускладнює кровообіг, а значить, організм змушений підвищувати тиск, створюючи додаткове навантаження на серце);

– зловживання алкоголем і куріння (щоденне вживання міцних спиртних напоїв збільшує тиск, а компоненти тютюнового диму, потрапляючи у кров, викликають спазм судин);

– малорухливий спосіб життя (люди, що ведуть такий спосіб життя, на 20-50% більше ризикують захворіти на гіпертонію, ніж ті, хто активно займаються спортом і фізичною працею);

– надмірне споживання солі (призводить до затримки в організмі рідини, підвищення артеріального тиску, а потім до хвороб серця);

– неправильне харчування (надлишок в раціоні різних жирів, солодкої їжі, що призводить до набору ваги і шкодить серцю).

Чи можна сказати, що серцево-судинні хвороби молодшають? З чим, на вашу думку, це пов’язано?

Дійсно, в останні роки інфаркт і інсульт, які традиційно вважалися хворобами похилого віку, помітно помолодшали. Про це свідчить статистика. Причиною цього є стреси, які сучасна людина постійно відчуває, малорухливий спосіб життя, нераціональне харчування, зловживання напівфабрикатами, фаст-фудом, продуктами з підвищеним вмістом жирів і консервантів, алкоголь і куріння, перенесені на ногах вірусні захворювання. Ще однією причиною інфарктів та інсультів і високої смертності від них є своєчасно не виявлені серцево-судинні порушення просто тому, що не було часу звернутися до лікаря.

З якими симптомами та скаргами потрібно відразу звертатися до лікаря?

Ні в якому разі не можна терпіти гостру та наростаючу біль у грудях, слід негайно викликати швидку допомогу.

У той же час про проблеми з серцем можуть говорити відчуття болі, що виникає в інших ділянках тіла. Це може бути плече, ліва рука, лопатка, іноді область ключиці, зап’ястя. Біль в цих місцях турбує частіше при фізичному навантаженні і нерідко може супроводжуватися слабкістю, пітливістю, запамороченням і утрудненням дихання. Якщо подібні відчуття з’явилися, краще відразу записатися на прийом до сімейного лікаря і кардіолога.

У чому полягає профілактика серцево-судинних захворювань, які спеціальні дослідження існують для її проведення?

Все просто. Профілактика полягає в усуненні ризиків захворювання, а значить, для цього потрібно вести здоровий спосіб життя. Тобто, спробувати відмовитися від куріння і надмірного вживання алкоголю, займатися спортом і проводити більше часу на свіжому повітрі, правильно харчуватися, уникати стресів. Що ж стосується досліджень, то в арсеналі сучасної медицини їх багато. Визначення рівня загального холестерину в сироватці крові і розгорнута ліпідограмма дозволяють виявити ризик розвитку атеросклерозу. Електрокардіографія (ЕКГ) дає можливість отримати уявлення про частоту і регулярність серцевого ритму, наявність аритмій, а також про достатність або дефіцит кровопостачання серцевого м’яза. Холтерівське моніторування ЕКГ застосовується для поглибленого аналізу аритмій і виявлення епізодів ішемії міокарда. Холтерівське моніторування з добовим моніторингом АТ (ДМАТ) фіксує показники серцевого ритму та артеріального тиску, веде щоденник самоспостереження. Велоергометрична проба з навантаженням (ВЕМ) або тредміл дозволяють не тільки визначити чутливість пацієнта до фізичних навантажень, але і виявити зміни в серцево-судинній системі, що викликаються ними. За допомогою ехокардіографії (ЕхоКГ або УЗД серця) можна діагностувати ішемічну хворобу, інфаркт міокарда, порушення функцій клапанів, ураження оболонок серця, виявити розлади діяльності серця на ранніх стадіях. Стрес-ехокардіографія (стрес-ЕхоКГ) — метод, що дозволяє розпізнати ішемічну хворобу серця та функціональні зміни в серцевому м’язі і клапанах у момент фізичного навантаження. Ангіокоронарографія — рентгенологічне дослідження кровоносних судин серця, що дозволяє лікарю визначити стан судин, подальшу тактику лікування, в тому числі хірургічну.

Чим небезпечний високий рівень холестерину для людей з серцево-судинними захворюваннями?

Високий рівень холестерину дійсно небезпечний, оскільки може спровокувати серйозні захворювання, пов’язані з серцем і судинами, а також посилити вже наявні проблеми. У той же час потрібно розуміти, що без холестерину деякі процеси в нашому організмі будуть відбуватися неправильно. Зокрема, він потрібен для виробництва статевих гормонів і гормонів надниркових залоз, перетворення сонячного світла у вітамін D і метаболізму жиророзчинних вітамінів. Тому стежити за його рівнем необхідно, і тоді приводів для хвилювання у вас не буде.

Як можна знизити і контролювати рівень холестерину в крові?

Близько 80% холестерину виробляється самим організмом, решту ми отримуємо з їжею. Як правило, для зниження рівня холестерину медики призначають спеціальні препарати, які пригнічують синтез цієї речовини в печінці. У терапії застосовують дві групи препаратів — фібрати і статини, часто використовуючи їх у комбінації. Але в багатьох випадках можна обійтися і без таблеток — досить переглянути спосіб життя і раціон харчування.

Для контролю рівня холестерину зараз, згідно зі світовими рекомендаціями, використовується препарати класу статинів. Найбільш поширеними і ефективними на сьогоднішній день є два статини — оторвастатін і розувастатин. Наші пацієнти мають можливість приймати препарати українського виробництва, які випускає наше сумське підприємство ТОВ «Кусум Фарм». Лікарські засоби цього виробника мають високу ефективність, вони безпечні і мають доступні ціни.

Про що треба пам’ятати людині, яка перенесла інфаркт міокарда, щоб уникнути повторення катастроф?

Звичайно ж, грамотна терапія важлива, але якість життя пацієнта після перенесеного інфаркту міокарда багато в чому залежить і від нього самого, наскільки він чітко виконує рекомендації лікарів. Часто хворому може здатися, що він здоровий і немає сенсу довго приймати ліки, насправді ж, якщо припинити пити спеціальні препарати в перші шість місяців після інфаркту, то ризик смерті зростає майже в три рази. Пацієнти, які перенесли інфаркт міокарда повинні обов’язково приймати препарати ацетилсаліцилової кислоти і клопідогрель. І, звичайно ж, ніякі лікарі і ліки не врятують, якщо людина буде продовжувати палити, вживати алкоголь і шкідливу їжу …

Завершуючи нашу розмову, хотілося б повторити всім відомий вислів: хворобу простіше попередити, ніж вилікувати! Тому бережіть себе, роблячи хоча б дві прості речі — приділяйте час відпочинку і дбайте про правильність свого харчування.

Если Вы нашли ошибку, пожалуйста, выделите фрагмент текста и нажмите Ctrl+Enter.

The Sumy Post в Telegram та Facebook. Цікаві й оперативні новини, фото, відео. Підписуйтесь на наші сторінки!

Реклама

comments powered by HyperComments

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: