метизная компания

ГУ Держпродспоживслужби в Сумській області розповідає про харчові добавки та їх вплив на організм людини

Споживач | 12:47, 24.10.2022
 Поділитися

Поділитися в

Харчові добавки – це речовини натурального або синтетичного походження, які використовуються у виробництві харчових продуктів. Такі добавки поліпшують зовнішній вигляд, смак і консистенцію продуктів, а також підвищують тривалість їхнього зберігання. Застосування харчових добавок і барвників регулюється законодавством кожної країни світу. Зазвичай добавки в продуктах містяться в дуже малих кількостях і не повинні завдавати шкоди здоров’ю. Однак сьогодні алергічні реакції на харчові добавки та барвники зустрічаються все частіше.

Всі харчові добавки поділяють на кілька груп

Е100-Е199: барвники. Надають продуктам харчування колір, відновлюють колір продукту, втрачений при обробці. Можуть бути природними (як бета-каротин) та хімічними (як татразин).

Е200-Е299: консерванти. Відповідають за зберігання продуктів, попереджуючи розмноження бактерій та грибків. Хімічні стерилізуючі добавки для зупинки бродіння вин.

Е300-Е399: антиоксиданти (антиокисники). Захищають продукти харчування від окиснення, зміни кольору та виникнення гіркоти. Можуть бути як природними сполуками (аскорбінова кислотавітамін Е), так і хімічно синтезованими речовинами. Додаються у жирові та масляні емульсії (наприклад, майонез).

Е400-Е499: стабілізатори, загусники. Зберігають консистенцію продуктів харчування, підвищують їх в’язкість (yаприклад, пектин Е440).

Е 500-599: емульгатори. Створюють однорідну суміш із незмішуваних у природних умовах речовин – таких, як вода та олія.

Е600-Е699: підсилювачі смаку та аромату. Посилюють смак та аромат. Можуть приховувати неприємний природний смак продуктів харчування.

Е900-999: антифламінги, піногасники, глазуруючі речовини. Попереджують утворення піни, допомагають досягнути однорідної консистенції продуктів.

Е1000-далі: глазуруючі речовини, підсолоджувачі, розпушувачі, регулятори кислотності та інші не класифіковані добавки. Порівняно нова група Е-добавок. Сюди входять харчові добавки, що з’явились пізніше, за інші.

Вплив харчових добавок на організм. Не всі Е шкідливі. Деякі являються безпечними для здоров’я людини, наприклад, вітамін С або лютеїн.

Список безпечних харчових добавок: E100 – Куркумін; E101 Рибофлавін; E106 – Рибофлавін-5; Е160а – Каротин; Е161b – Лютеїн; Е163 – антоціан із шкірки винограду; E300 – Аскорбінова кислота (вітамін С); E306– Е309 – Токоферол (вітамін Е); Е440 – Пектин; Е641, Е642 – L-лейцин і лізин (амінокислоти); Е916, Е917 – Кальцію йодат; комбінація із Е260, Е334, Е620, Е160а, Е375, Е163, Е330, Е363, Е920, Е300 та Е101 міститься у звичайному яблуці та являється поєднанням оцтової, винної та глутамінової кислоткаротину, цистину, вітаміну С та вітаміну В.

Негативний вплив деяких харчових добавок

Чому харчові добавки шкідливі:

  • Негативно впливають на обмін речовин.
  • Сприяють виникненню алергічних реакцій.
  • Токсично діють на печінку та нирки.
  • Потенціюють онкопроцес.

Е103, Е105, Е121, Е123, Е125, Е126, Е130, Е131, Е142, Е153 – барвники. Входять до складу солодких газованих напоїв, льодяників, кольоровому морозиві. Можуть сприяти утворенню злоякісних пухлин.

Е171-Е173 – барвники. Входять до складу солодких газованих напоїв, льодяників, кольоровому морозиві. Можуть бути причиною хвороб нирок та печінки.

Е210, Е211, Е213-Е217, Е240 – консерванти. Входять до складу різноманітних консервів: гриби та овочі, варення, соки та компоти. Можуть сприяти утворенню злоякісних пухлин.

Е221-Е226 – консерванти. Містяться у консервах. Можуть викликати захворювання травного тракту.

Е230-Е232, Е239 – консерванти. Входять до складу консервів. Можливими наслідками є різноманітні алергічні реакції.

Е311-Е313 – антиоксиданти. Входять до складу йогуртів, кисломолочних продуктів, ковбасних виробів, вершкового масла, шоколаду. Можуть стати причиною захворювань травного тракту.

Е407, Е447, Е450 – стабілізатори та загусники. Входять до складу варення, джему, згущеного молока, шоколадного сиру. Можуть стати причиною захворювань нирок та печінки.

Е461-Е446 – стабілізатори та загусники. Входять до складу варення, джему, згущеного молока, шоколадного сиру. Можуть стати причиною хвороб травного тракту.

Харчові добавки і дитяче здоров’я. Часто Е-добавки, починаючи від безпечних і закінчуючи шкідливими, використовують при виробництві продуктів для дітей та підлітків. Саме цей сегмент продукції виробники намагаються зробити якомога яскравішим та ароматнішим, щоб привернути увагу і діти одразу захотіли їх з’їсти. Вберегти дитячий організм від такого небезпечного пливу харчових добавок не так вже й важко.

  • Намагайтесь не давати маленьким дітям магазинні солодощі.
  • Під час покупки уважно прочитайте етикетку продукту. Звісно, всі Е-добавки запам’ятати нереально, але відмітити собі основні некорисні цілком реально (або ж використовувати спеціальні додатки для телефону).
  • Не купуйте продукти із занадто яскравими кольорами та неприродно різкими запахами. Найбільш безпечними солодощами для дітей є пастила, білий зефір або халва.
  • Змалечку привчайте дитину їсти сухофрукти та горіхи замість цукерок.
  • Обходьте стороною продукти з неприродно довгим терміном придатності.
  • По можливості виключіть з раціону чіпси, хот-доги, бургери, готові сніданки, обіди та вечері.

Если Вы нашли ошибку, пожалуйста, выделите фрагмент текста и нажмите Ctrl+Enter.

The Sumy Post в Telegram та Facebook. Цікаві й оперативні новини, фото, відео. Підписуйтесь на наші сторінки!

comments powered by HyperComments

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: