метизная компания

Тим, хто любить рибу : опісторхоз – мовчазна епідемія, – ГУ Держпродспоживслужби в Сумській області

Споживач | 10:33, 12.08.2022
 Поділитися

Поділитися в

У кожного є потреба в білковій їжі, але багато натомість м`яса воліють наповнювати свій раціон різними сортами риби. Рибу солять, коптять, сушать, смажать, варять – загалом, роблять з нею усе, що дозволяє багата фантазія. Люди впевнені, що риба – джерело цінних мінералів і мікроелементів, проте мало хто замислюється над тим, що риба також може стати причиною зараження людини різними захворюваннями, особливо – опісторхозом.

Опісторхоз – хронічне паразитарне захворювання, яке характеризується переважним ураженням підшлункової залози та печінки, життєво важливого органу. Саме туди проникають личинки опісторхів, якщо Ви з’їли заражену рибу. Личинки прикріплюються до стінок жовчних проток печінки – і через 3 місяці виростають до 1 см. Так як людина може заражатися опісторхозом багаторазово, число паразитів в його організмі може досягати 40 000 екземплярів. Причому опісторхи – довгожителі серед глистів. Якщо не лікуватись, вони живуть 30 років! При великому скупченні опісторхів жовчні ходи забиваються ними – і з’являється жовтяниця. Крім того, протягом усього свого довгого життя паразити виділяють токсини, які можуть спричинити рак або цироз печінки.

Збудником опісторхозу є гельмінт Opistorchis felineus, який паразитує в організмі основних господарів, якими є: людина, коти, собаки, лисиці, песці та ін. Передача інвазії відбувається за участю риб сімейства коропових порід (язь, линь, плотва, чабак, єлець, сазан, лящ, жерех, червонопірка, пескар, подуст, густера). Не буває їх у лососевих, осетрових, а також морських риб. Лабораторними дослідженнями риби, яка реалізується в несанкціонованих місцях торгівлі, встановлена наявність метацеркарієв опісторхозу у 15-25 % річкової риби, виловленої у р. Десна та її притоків.

Опісторхоз широко поширений серед населення, яке проживає у басейнах річки Дніпра та його притоків (Сейму, Десни, Сули, Ворскли, Псла). Значні осередки опісторхозу зареєстровані в Чернігівській, Сумській та Полтавській областях. У м. Шостка та Шосткинському районі щорічно реєструються випадки опісторхозу, як у дорослих, так і у дітей. Вперше у м. Шостці опісторхозна інвазія була діагностована у 1957 р. (2 дорослих), у Шосткинскому районі у 1970. Зараження людей опісторхозом відбувається при вживанні в їжу малосолоної, слабо просмаженої, мало провареної річкової риби, яка заражена метацеркаріями (личинковою стадією) опісторхозу.

Рік

Всього

випадків за рік

м. Шостка

Шосткинський

Всього

Дорослі

Діти

Всього

Дорослі

Діти

2018

153

112

111

1

41

39

2

2019

178

135

132

3

43

43

2020

90

72

69

3

18

17

1

2021

63

50

50

13

13

2022

19

13

13

6

6

Зниження кількості випадків опісторхозу у населення міста та району, починаючи з 2020 року не пов’язано з відсутністю захворювання, а з тим, що в декілька разів зменшилась кількість обстежених мешканців міста та району.

Збудник опісторхозу міжнародним агентством по вивченню раку віднесено до групи канцерогенів номер один для людини.

Лікування опісторхозу є складною проблемою. Людина, заражена опісторхами, зберігає здатність до повторних інвазій протягом усього життя. Причому кожна наступна інвазія погіршує загальний стан організму та ускладнює перебіг захворювання.

Клінічні прояви опісторхозу дуже різноманітні та залежать від фази захворювання. У гострій фазі, яка триває до 3-х тижнів, у хворих підвищується температура тіла, з’являються слабкість, болі у м’язах, суглобах, животі, нудота, висипи та ін. У період хронічного перебігу – з’являються головний біль, запаморочення, болі у правому підребер’ї, нудота, блювота, жовтяниця, безсоння, дратівливість, зниження апетиту. Тривалий час (10-20 років) паразит може перебувати в організмі остаточного господаря, а захворювання протікати роками з періодами загострення хвороби. Оскільки усі клінічні прояви хвороби є неспецифічними, діагноз підтверджується лише на підставі копрологічних досліджень біоматеріалу (фекалій) та серологічного дослідження крові.

Опісторхоз – тяжке захворювання, яке важко і тривало лікується. Значно легше запобігти хворобі, ніж її лікувати!

Як уникнути зараження:

  • не вживати в їжу річкову рибу без достатньої термічної обробки, проварювання чи прожарювання протягом 25-30 хвилин – дозволяє повністю ліквідувати загрозу зараження опісторхозом;
  • не проводити засолювання річкової риби в домашніх умовах. Риба вважається знезараженою, якщо концентрація солі не менше 14% від ваги риби, посол потрібно проводити два тижні;
  • не допускати згодовування сирою рибою котів, собак, вони не лише самі хворіють на опісторхоз, а й стають джерелом, що підтримує захворювання в даному районі, і сприяють його ширшому поширенню;
  • заморожування нижче 20 градусів протягом декількох днів знезаражує рибу;
  • не купувати річкову рибу в несанкціонованих місцях торгівлі та на стихійних ринках.

Опісторхоз залишається головною інфекційною патологією населення Шосткинського регіону. Своєчасне виявлення та лікування, тобто виключення хворого із безперервного ланцюга розповсюдження збудника – головне завдання в оздоровленні природного осередку. Одночасно необхідно посилити контроль за попередженням реалізації річної риби у містах несанкціонованої торгівлі, приведення берегової зони ( річки, ставки та ін.) в належний санітарний стан.

На виконання Плану спільних заходів управління Державного агентства рибного господарства у Сумській області та Головного управління Держпродспоживслужби в Сумській області на 2021 рік, спеціалісти Шосткинського управління Головного управління Держпродспоживслужби в Сумській області спільно з інспекторами Сумського рибоохоронного патруля проводять рейди по виявленню порушників, які здійснюють торгівлю водними ресурсами. Всього у 2021 році взято участь у 11 рейдах, вилучено 85 кг риби річної, складено 5 протоколів за статтею 88 КУпАП України про адміністративне правопорушення з передачею справ до Шосткинського міськрайсуду, який наклав штрафи в сумі 2200 грн за кожне порушення. Шосткинським РУП ГУНП в Сумській області за торгівлю в невстановлених місцях складено 7 протоколів та розглянуті на засіданнях адмінкомісії при Шосткинській міськраді. Сума штрафів склала 1224 грн.

З початку 2022 року проведено 3 рейди, вилучено 12 кг риби та складено 1 протокол.

Если Вы нашли ошибку, пожалуйста, выделите фрагмент текста и нажмите Ctrl+Enter.

The Sumy Post в Telegram та Facebook. Цікаві й оперативні новини, фото, відео. Підписуйтесь на наші сторінки!

comments powered by HyperComments

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: