метизная компания

В Україну надійшли головоногі молюски, забруднені кадмієм, – ГУ Держпродспоживслужби в Сумській області

Споживач | 16:01, 8.12.2022
 Поділитися

Поділитися в

Головне управління Держпродспоживслужби в Сумській області інформує, що до Держпродспоживслужби надійшло інформаційне повідомлення системи швидкого оповіщення щодо харчових продуктів та кормів (RASFF) від 04 листопада 2022 року № 2022.6364-fup 1, стосовно виявлення Кадмію у восьминогах «міні», що експортувались з Італії (виробник: Borrelli s.r.l, Italy; вантажовідправник: Alis Srl, Italy) до України (отримувач: ТзОВ «СІЛЬПО-ФУД», вул. Бутлерова, 1, м. Київ, 02090).

Розглянувши вищезазначене повідомлення RASFF з’ясовано, що під час лабораторного дослідження, яке проводилося в Німеччині, в аналізованому зразку було виявлено перевищення вмісту кадмію – 2,25 мг/кг при нормі відповідно Регламенту (ЄС) № 1881/2006 (розділі 3). Відповідно результату дослідження продукт визначається, як шкідливий для здоров’я, відповідно до статті 14 (2) Регламенту (ЄС) № 178/2002. Норма 1,0 мг/кг кадмію для головоногих, зазначена і в Наказі МОЗ України № 368 від 13.05.2013 «Про затвердження державних гігієнічних правил і норм «Регламент максимальних рівнів окремих забруднюючих речовин у харчових продуктах».

Кадмій – це м’який, тягучий, гнучкий, сріблясто-білий двовалентний метал, який можна легко розрізати. Багато в чому він схожий на цинк, але він здатний утворювати складніші сполуки. Це важкий метал, який має серйозні побічні дії. У питній воді в Україні встановлено ГДК для кадмію 0,001 мг/дм³ (Наказ Міністерства охорони здоров’я України 02 травня 2022 року № 721 «Про затвердження Гігієнічних нормативів якості води водних об’єктів для задоволення питних, господарсько-побутових та інших потреб населення»), найсерйознішими забруднювачами вод кадмієм є підприємства гірничо-металургійного комплексу України.

Особливість кадмію

Для кадмію характерна міграція в гарячих підземних водах разом з цинком та іншими халькофільними елементами (тобто хімічними елементами, схильними до утворення природних сульфідів, селенідів, телуридів, сульфосолей, що іноді зустрічаються в самородному стані) і концентрація в гідротермальних відкладеннях. В певній мірі кадмій присутній і в повітрі. Вміст кадмію в повітрі становить 0,1−5 нг/м³ в сільській місцевості (1 нг чи 10−9 г), 2-15 нг/м³ – в містах і від 15 до 150 нг/м³ – в промислових районах. Пов’язано це з тим, що багато видів вугілля містять кадмій у вигляді домішок і, при спалювання на теплоелектростанціях, він потрапляє в атмосферу. При цьому велика його частина осідає на ґрунт та воду. У воді він акумулюється в рослинах (водоростях) та тваринних організмах. Більшість прибережних видів головоногих молюсків, що мають комерційне значення, мігрують у мілководдя під час сезону розмноження, щоб відкласти яйця, і, отже, піддаються впливу забрудненого узбережжя. Кадмій потрапляє до організму головоногих з їжею, водою та проникає через оболонку ікри в період розмноження кальмарів на прибережній території.

Вплив кадмію на організм людини

Кадмій і його сполуки є надзвичайно токсичними, навіть, у незначних концентраціях. Має властивість накопичуватись в організмах і екосистемах.

Вживання головоногих молюсків, забруднених кадмієм, призводить до захворювань нирок (найчастіше – ниркова недостатність). Поглинення значної кількості кадмію викликає негайне ураження печінки і нирок. Сполуки, що містять кадмій, являються також канцерогенними.

Метал викликає хворобу ітай-ітай, шо проявляється в розм’якшенні кісток, кальцифікації і пієлонефриті нирок. Оскільки кадмій здатний накопичуватися в організмі людини та має тривалий період напіввиведення (10-30 років), вживання зараженої води та продуктів протягом тривалого часу може призвести до тих чи інших форм кадмієвої інтоксикації.

Повідомляємо, що відповідно до статті 20 Закону України «Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів» оператори ринку зобов’язані вилучати та/або відкликати у встановлених законом випадках харчові продукти, які перебувають в обігу, якщо встановлено, що ці продукти можуть спричинити шкідливий вплив для здоров’я людини, та письмово інформувати компетентний орган про виявлені невідповідності та вжиті заходи.

У разі виявлення вищезазначеної продукції в обігу, просимо негайно інформувати Головне управління Держпродспоживслужби в Сумській області за тел. (0542)77 90 43.

Если Вы нашли ошибку, пожалуйста, выделите фрагмент текста и нажмите Ctrl+Enter.

The Sumy Post в Telegram та Facebook. Цікаві й оперативні новини, фото, відео. Підписуйтесь на наші сторінки!

Суми – місто герой
comments powered by HyperComments

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: