метизная компания

Ринок електричної енергії: що зміниться з 1 липня 2019 року

Суспільство | 09:20, 26.06.2019
 Поділитися

Поділитися в

Повномасштабний запуск нової моделі оптового ринку заплановано на 1 липня.

Як нині працює ринок електричної енергії?

З 1 січня 2019 року в Україні стартував перший етап державної реформи ринку електричної енергії. Зміни відбулися на підставі Закону України «Про ринок електричної енергії», згідно з яким функції з розподілу електричної енергії відокремили від функцій з виробництва, передачі та постачання електроенергії.

Інфо 1

Тобто, з початку 2019 року енергопослуги споживачам надають різні компанії – оператор системи розподілу (ОСР) – у Сумській області це ПАТ «Сумиобленерго» та електропостачальник ТОВ «ЕНЕРА СУМИ». У кожному регіоні Держава обрала одного постачальника електроенергії побутовим та малим непобутовим споживачам, який називається Постачальником універсальних послуг. На Сумщині це ТОВ «ЕНЕРА СУМИ».

Інфо 2

Що зміниться з 1 липня 2019 року?

ЗУ «Про ринок електричної енергії», що ухвалений в квітні 2017 року на виконання зобов’язань України по Третьому енергетичному пакету ЄС, передбачає впровадження нової моделі ринку, що включає ряд сегментів: ринок двосторонніх договорів, ринок «на добу вперед», внутрішньодобовий ринок, балансуючий ринок, де буде розраховуватися вартість небалансів (різниці між прогнозним і фактичним споживанням)  і ринок допоміжних послуг. Ці зміни мають запрацювати вже з 1 липня 2019 року.

Вартість електроенергії буде формуватися, виходячи з сегменту ринку, на якому відбулася купівля електричної енергії та обсягів її споживання у певний проміжок часу.

Гравці ринку зможуть торгувати ресурсом на чотирьох майданчиках.

Ключовий з них – сегмент прямих двосторонніх контрактів, які укладатимуться на довгостроковий період з рівним графіком поставки. У цьому випадку потрібно спрогнозувати якомога точніше, скільки електроенергії необхідно споживачам. Ціна, сформована на цьому майданчику, буде найнижчою.

Інші торгові майданчики будуть використовуватися, коли потрібно докупити недостатній обсяг електроенергії або продати зайвий.

Постачальники зможуть купувати електроенергію як упродовж («всередині») доби, так і на добу вперед, що дозволить запланувати необхідний у конкретний період обсяг генерації, але ціна електроенергії, що придбана у такий спосіб, буде вищою.

Згідно з Правилами ринку «на добу наперед» та внутрішньодобового ринку, учасники РДН/ВДР можуть подавати заявки на торги РДН за 7 календарних днів до доби постачання і до 11:00 години доби, що передує добі постачання («Закриття воріт РДН»).

Інфо 4

Ринок «на добу наперед» працюватиме за принципом біржі, на якій визначається індикативна ціна на електроенергію, на яку орієнтуються всі учасники ринку при укладенні договорів в інших сегментах ринку та подають свої заявки «сьогодні на завтра».

Учасники РДН/ВДР можуть подавати заявки на торги ВДР, починаючи з 15:00 години доби, що передує добі постачання і до «Закриття воріт ВДР», що настає за 60 хвилин до початку операційного періоду, на який подається заявка.

Балансуючий ринок працює для збалансування попиту та пропозиції електроенергії в режимі реального часу. У цьому сегменті вартість електроенергії буде максимально високою.

Нова модель ринку передбачає ліквідацію ДП «Енергоринок». У структурі підприємства буде створено дві нові філії – «Оператор ринку» та «Гарантований покупець», які мають трансформуватися в два окремі підприємства.

«Оператор ринку» – це буде публічне акціонерне товариство, 100% якого буде належати державі. Це підприємство виконуватиме функції оператора ринку «на добу наперед» і внутрішньодобового ринку.

«Гарантований покупець» – це буде державне підприємство (теж на 100%). На нього будуть покладені функції виконання зобов’язань держави з оплати відновлювальних джерел енергії по «зеленому» тарифу, тобто купівля всієї електроенергії, що виробляється з альтернативних джерел енергії.

Також на «Гарантованого покупця» покладені спеціальні обовязки – купівля електроенергії на електронних аукціонах і її продаж постачальникам універсальних послуг в обсягах, необхідних для постачання побутовим споживачам.

ДП «Енергоринок» здійснюватиме свою діяльність до повного погашення своєї кредиторської та дебіторської заборгованості за електричну енергію.

Інфо 4

Для чого запроваджується новий ринок електроенергії?

Основні цілі реформи ринку електричної енергії:

  • створення конкурентоспроможного ринку на оптовому і роздрібному рівні;
  • відкрити доступ до ринку для нових учасників;
  • надати споживачам право вибору та доступні ціни на електропостачання.

 

інфо 5

Если Вы нашли ошибку, пожалуйста, выделите фрагмент текста и нажмите Ctrl+Enter.

The Sumy Post в Telegram та Facebook. Цікаві й оперативні новини, фото, відео. Підписуйтесь на наші сторінки!

comments powered by HyperComments

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: