СумБуд
метизная компания

Чи будуть палити ваші діти, як цигарки впливають на стосунки та де шукати мотивацію: інтерв’ю із сумським психологом

 Поділитися

Поділитися в

«Я в будь-який момент можу кинути палити». Скільки разів ви чули цю фразу, а скільки промовляли самі? Вислів зовсім не викликає довіри, та й не несе у собі ніякого смислового навантаження. То чому ж його так часто використовують? Що штовхає людину у тютюнову прірву та де знайти ту мотузку, яка допоможе звідти вибратися, а не потягнути за собою близьких та рідних? Відповіді на питання,  які цікавлять курців та їх оточення ми дізналися у магістра психології, арт-терапевта, сімейного консультанта Людмили Пономаренко

Що найчастіше змушує людину почати курити і що може відштовхнути від цього?

Змусити курити неможливо, якщо це не форма насильства. Як правило, починають курити з цікавості, коли потрапляють в компанію курців. Курці часто самі пропонують і навчають, якщо людина не вміє. Їм комфортніше, щоб їх оточували люди, що палять, буде з ким піти на перекур. Однак це бажання частіше за все не стосується відносин у родині, якщо є турбота про здоров’я членів сім’ї.
Коли людина вперше закурить, вона не відчуває потреби продовжувати. Запустити собі в легені дим, відчути токсини, відчути запаморочення, нудоту — задоволення сумнівне. Тому якщо пробувати один раз, то може і відштовхнути. А ось вдруге відбувається адаптація, і курець-початківець може “втягнутися”. Але тут йде не звикання, а внутрішній дозвіл на куріння. Бар’єр знятий, а хто сказав що не можна? Особливо якщо друзі підбадьорюють. Потреба «бути своїм» реалізується в тому, щоб набувати ті звички, які прийняті в компанії.

Чому ці люди часто вживають фразу: “Я в будь-який момент можу кинути курити”, але при цьому не кидають?

Сказати можна що завгодно. Часто людина навіть неспроможна оцінити свої реальні можливості. Їй здається, що якщо вона змогла закурити і це її вибір, то в будь-який момент може зробити інший вибір — перестати палити. Однак це не тільки вибір, нікотинова залежність формується швидко, плюс виникає психологічна залежність, і вона може виявитися сильнішою. Деякі люди кидають неодноразово або все життя присвячують киданню курити. З огляду на такі перспективи, нелогічно навіть пробувати, йдучи за сумнівною модою. Однак, наслідки будуть колись, а зараз у мене все добре. І поки не зміниться мотивація людини, вона не кине курити.

Як же людині знайти досить сильну мотивацію?

Хтось знаходить мотивацію в спорті, у здоровому способі життя, хтось це робить заради партнера або дітей, хтось звертається до віри і змінює стиль життя. Але якою б сильною мотивацією людина не володіла, цього мало, можливі зриви. Найменші неприємності або алкоголь, здатні послабити контроль і все повертається назад. Бо спочатку щось його відвело на цей шлях, була якась порожнеча в душі, яку він заповнив нікотиновою залежністю. Потрібно розібратися, що важливе для нього він компенсував курінням.

Чи можна якось допомогти людині в цій боротьбі?

Якщо мова йде про дітей, то заборонити і контролювати. Хоча цього буде недостатньо. Потрібен ще нарколог, психолог. Якщо це ваш партнер, то ви можете ставити ультиматум, проте не факт що він вибере вас. Умовляти, пояснювати, просити — марно. Кинути палити людині можна допомогти тільки в тому випадку, коли вона попросить вас про допомогу. Тоді ваше завдання зрозуміти, якої саме допомоги вона потребує та наскільки ви готові в цьому брати участь. Можливо, йому краще працювати з фахівцем, а від вас вимагається підтримка.

Чи допоможуть бесіди з дітьми, підлітками про шкоду куріння?

Бесіди про шкоду куріння повинні бути. Однак форма подачі сильно впливає. Допомагають ігрові ситуації, життєві історії, кіноматеріал. Здорове оточення (спортивна команда, молодіжні клуби, творчі зустрічі) допомагають свого часу зробити правильний вибір на користь себе, а не куріння. І найважливіше — говорити з дітьми про шкоду куріння і при цьому палити (не важливо, явно чи таємно), точно не спрацює. Буде відчуватися фальш, лицемірство. Батько, який має чітку позицію і здорові життєві орієнтири, є для дитини авторитетом — передає своє ставлення до куріння і іншим залежностям. І навіть якщо підліток одного разу оступиться, то зможе перемогти в собі пристрасть швидше, ніж той, хто не бачив позитивний приклад у своєму житті.

Як впливає присутність курців членів сім’ї на ставлення дитини до куріння?

Якщо батьки курять, то маленька дитина сприймає куріння як норму. Куріння для нього це показник дорослості, тож щоб відчути себе дорослим, проби починаються рано. Також їм засвоюється мотивація членів сім’ї, наприклад міф курців, що нібито куріння заспокоює. Часто діти запитують батьків, навіщо вони курять. І знають про батьків те, що вони намагаються від них приховати, в тому числі про куріння.
Коли дитина дорослішає, вона розуміє, що куріння шкодить, при цьому часто у нього включається тривога за здоров’я батьків, з’являється сором за них або ненависть. Свідомі підлітки можуть намагатися стати батьками для своїх батьків-курців і просити, вимагати, щоб ті кинули курити. Це вже сіє нездорові тенденції в психіці. І коли дитина стане дорослою, найчастіше, її чекають дві крайності: або вона засвоїть досвід і принципово відмовиться навіть пробувати нікотин, або ж вона непомітно для себе втягнеться в звичку і потім прийде до тями тільки тоді, коли у неї з’являться свої діти. Їй буде важко прийняти те, що вона нічим  не відрізняється від своїх батьків.

Чи впливає куріння на ставлення людей протилежної статі?

Куріння, як і будь-яка залежність, впливає на відносини негативно. Запах з рота, запах одягу і житла, сухість і жовтизна зубів і шкіри робить партнера непривабливим. Нетерплячість при відсутності «дози», неприємні поцілунки, дратівливість партнера, де дістати і де покурити, вносить конфлікти в стосунки. Ситуація ускладнюється, якщо ви хочете будувати серйозні стосунки. З’являється тривога за те, чи будуть здорові діти, що буде зі здоров’ям партнера в майбутньому. Залежності ще нікого не зробили щасливими.

Если Вы нашли ошибку, пожалуйста, выделите фрагмент текста и нажмите Ctrl+Enter.

The Sumy Post в Telegram та Facebook. Цікаві й оперативні новини, фото, відео. Підписуйтесь на наші сторінки!

comments powered by HyperComments

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: