метизная компания

«…Донорська кров та її компоненти – для хворих це буквально життя»

 Поділитися

Поділитися в

15 лютого – Всесвітній день онкохворої дитини, який має привертати увагу суспільства до проблем дитячої захворюваності на рак та його лікування. Для Сумського обласного центру служби крові це – особлива дата: адже центр протягом багатьох років тісно співпрацює з обласною дитячою лікарнею і зокрема відділенням онкогематології.

«…Завжди маємо резерв»

Діти, що мають онкологічні захворювання, проходять тут тривале і дуже важке лікування – це їх єдиний шанс на порятунок. Вони проходять один курс хіміотерапії за другим – і після кожного з них показники їх крові значно погіршуються. Тому  багато пацієнтів відділення потребують переливань компонентів крові – хто один-два рази після кожної «хімії», а хто – і десятки разів. Без донорської крові маленькі пацієнти просто не змогли б пережити лікування, що вбиває не лише ракові клітини, а й всі захисні сили організму.

  • Ми завжди маємо резерв, а саме восьмиденний запас компонентів крові, щоб терміново видати їх при потребі, – говорить директор СОЦСК Наталія Трофименко. – Єдиний компонент, який готується під замовлення – це тромбоконцентрат, адже його собівартість дуже висока, а строк придатності – лише 5 діб. Ми організували процес його виготовлення так, щоб пацієнти отримували цей компонент максимально швидко. І знаходимо можливість забезпечувати дитячу лікарню компонентами крові вчасно і в повному обсязі за будь-яких обставин. Для хворих донорська кров та її компоненти – це буквально життя.

Безпека і оперативність  –  головне

Медичні працівники добре знають, що в Україні і сьогодні, у 21 столітті, переливання компонентів крові часто несе з собою можливість зараження небезпечними інфекціями. Але не в Сумах і Сумській області! Адже в СОЦСК компоненти крові проходять кілька етапів перевірки на найсучаснішому обладнання провідних європейських виробників, а беруть цільну кров лише у постійних донорів, стан здоров’я яких контролюється при кожній донації.

  • Ми завжди ефективно співпрацювали з нашим центром крові, – відзначає головний лікар Сумської обласної клінічної дитячої лікарні Ігор Змисля. – Ця співпраця буде продовжуватися і надалі, бо ми задоволені нею з багатьох причин. Перша – це безпечність, при використанні препаратів крові не було інфіковано ні однієї дитини. Друга – оперативність. Ми маємо певні часові обмеження , щоб робити переливання маленьким пацієнтам, і дуже важливо, що отримуємо препарати вчасно і в потрібній кількості – навіть дуже маленькі дози для найменших дітей. І третє – це порозуміння між нашими закладами. Навіть у періоди, коли фінансування відсутнє, лікарня отримує компоненти крові як благодійну допомогу.

Дякуємо донорам!

  • Ми ніколи нікого не залишаємо в біді, – наголошує директор СОЦСК Наталія Трофименко. – Хвора дитина в критичному стані не може чекати, доки лікарня отримає гроші. Тому надаємо благодійну допомогу своїми силами, а також за допомогою благодійних донорів, серед яких багато і наших співробітників. Вже цього року ми благодійно надали лікарні компонентів крові більш ніж на 38 тис. грн., а за 2020 рік – майже на 232 тис. грн. Щиро вдячні нашим донорам, волонтерам, координаторам донорського руху, разом з якими ми майже щотижня проводимо у центрі крові благодійні акції. Саме завдяки небайдужості учасників таких акцій онкохворі діти завжди забезпечені компонентами крові – а ми турбуємося про те, щоб вони були найвищого рівня безпеки і якості.

Хочу відзначити, що навіть в період жорсткого карантину, коли всі області України потерпали від гострої нестачі компонентів крові, наші донори не відмовляли і оперативно діставалися до СОЦСК. Якщо були певні проблеми с транспортом, йшли до центру крові пішки, підвозили одне одного, допомагали з транспортом великі підприємства – але ми ні разу навіть на годину не затримали поставки у лікарні. Кров, плазма, тромбоконцентрат постачалися вчасно і в потрібній кількості. За це – доземний уклін нашим відповідальним і небайдужим донорам.

 Потреба в компонентах крові – величезна

На жаль, захворюваність дітей на онкопатології в нашій області росте щороку. Більше того, змінюється і структура захворюваності.

  • За останній рік у нас набагато збільшилася кількість гострих мієлоїдних лейкозів, при яких переливання компонентів крові бувають потрібні по кілька разів на день, – пояснює завідуюча відділенням онкогематології СОКДЛ Ліана Нікітенко. – Відповідно потреба в компонентах крові відразу зросла більше ніж у півтора рази. Також маємо збільшення кількості паліативних хворих, організм яких не реагує на різні методи лікування. Вони не мають шансів на одужання, і клініки направляють їх до нас, щоб вони провели останній відрізок свого життя в комфортних умовах і під медичним наглядом, адже хоспісів у нас в області немає. Вони також потребують переливань компонентів крові, іноді два-три рази на тиждень. З цих причин кількість переливань еритроцитів у нас збільшилася з 92 у 2016 році до 119 у 2020, а тромбоконцентрат, який є найдорожчим препаратом, переливався хворим у 2016 році 71 раз, а у 2020 – 143 рази. Тому для нас дуже важлива благодійна підтримка з боку СОЦСК.

Ми маємо тільки найкращі відгуки про наш центр крові. Компоненти, якими він нас забезпечує СОЦСК, мають найвищий рівень безпеки. З 2014 року у не було жодного випадку зараження гепатитами В і С, ВІЛ-інфекцією. А от після двох місяців лікування в Кропивницькому, яке супроводжувалося трансфузіями компонентів крові, пацієнт приїхав вже з гепатитом С.  

Всі компоненти крові, які ми отримуємо, ефективні, нормалізують показники крові і допомагають знизити до мінімуму летальність від кровотеч. А зараз перед нами стоїть питання інтенсифікації хіміотерапії, запровадження високодозної хіміотерапії – значить, потрібно буде ще більше переливань компонентів крові. Важливо, що в таких обставинах на плечі батьків наших пацієнтів не лягає ще й пошук та обстеження донорів, як це відбувається в інших областях. А ми після лікування не чекаємо зі страхом результатів аналізів на небезпечні інфекції.

Кров – не єдине, що об’єднує

Звичайно, головна місія СОЦСК – забезпечення лікувальних закладів компонентами крові. Але онкохворим дітям потрібні не лише ліки. Вони проводять багато місяців, а то і більше року у стінах лікарні, бачать лише свою палату і відділення, страждають від болю та поганого самопочуття. Це не викликає оптимізму й гарних емоцій, які могли б прискорити одужання.

Тому особливої ваги набувають творчі проекти, майстер-класи, свята та візити волонтерів у відділення – адже вони дозволяють урізноманітнити життя дітей у лікарняних палатах, дати їм додатковий імпульс для одужання і можливість хоча б ненадовго відволіктися від хвороби і всього, що з нею пов’язано.

Одним з таких проектів є виставки малюнків і аплікацій у різних техніках, які онкохворі діти готують для донорів. Зазвичай це відбувається перед новорічними святами і до Дня донора. Центр крові не лише розміщує виставки, а й сприяє організації майстер-класів, на яких створюються роботи, надає матеріали для творчості, тішить дітей солодощами.

  • Зараз для батьків онкохворих дітей є набагато кращі умови, ніж свого часу були у нас, – говорить голова громадської організації «Батьки онкохворих дітей» Оксана Смольнікова.

За ці роки напрацьовані механізми вирішення багатьох проблемних питань, створені традиції взаємодії із центром крові. Батьки не знають, що таке терміновий пошук донорів чи поїздка в іншу область за кожною дозою тромбоконцентрату. Це те, в чому жителям нашої області по-справжньому пощастило.

Коли я запрошую їх на виставку і на екскурсію до СОЦСК, з’ясовується, що багато навіть не знають, де знаходиться донорський центр – бо компоненти крові доставляються без їхньої участі. І завдяки цьому ми можемо приділяти увагу в першу чергу творчим проектам, направленим на стабілізацію психоемоційного фону дітей. Для нас виставки є формою щирої бесіди, ми показуємо в роботах свої вміння і надії, і сподіваємося, що творчість дітей радує жителів міста, що йдуть на донацію, і підвищує їм настрій, дає стимул приходити на донації і надалі.

З іншого боку, творчість важлива для самооцінки і мотивації дітей, що знаходяться у відділенні, адже вони знають, що їхні роботи комусь цікаві, їх будуть дивитися самі донори, їхні рятівники. Для них це і спосіб комунікації, таким чином створюється діалог між донорами, які дізнаються про тих, кому потрібна їхня допомога, і дітьми. Для нас центр крові – це великий творчий майданчик, де ми можемо зустрітися і поспілкуватися.

Донька Оксани Юля у дитинстві перенесла онкозахворювання, яке їй вдалося перемогти. Зараз вона вже доросла дівчина, яка розповідає про свій досвід і про волонтерство у відділенні онкогематології одноліткам, залучаючи їх до донорства. Оксана пишається такою позицією доньки.

  • Ведіть здоровий спосіб життя, не шкодьте своєму організму, харчуйтесь правильно – і тоді ви зможете допомагати іншим, – закликає Юля.

СОЦСК допомагає і підтримує багатьох

  • Ми не обмежуємо наше партнерство і спілкування оперативним забезпеченням безпечними компонентами крові, хоча більшість наших благодійних донорських акцій – на користь онкохворих дітей, – говорить директор СОЦСК Наталія Трофименко. – Наші співробітники бувають у дитячий лікарні, зокрема у відділенні онкогематології, беруть участь у майстер-класах з дітьми і їх батьками. Ми закуповуємо подарунки і матеріали, які потрібні для творчості. До карантину приїздили із концертами, виставами. Знімали передачи, соціальні ролики. Приємно, що діти в стані ремісії приходять до СОЦСК на екскурсії, спілкуються із донорами, називають їх героями-рятівниками, тиснуть їм руки.

СОЦСК допомагає і підтримує багатьох. Коли звертаються волонтери, теж надаємо благодійну допомогу для вирішення певних проблем. У нашій практиці часті акції, коли співробітники СОЦСК здають компоненти крові, а отримані за них кошти передають на потреби дітей або купівлю для них ліків чи подарунків. Це дуже важливо, щоб і співробітники центру крові і донори розуміли, для кого потрібні компоненти крові, чиє життя від них залежить. Тому будемо і надалі розширювати співпрацю з дитячою лікарнею і робити все, щоб допомогти нашим дітям одужати і повернутися до звичайного життя.

Взагалі благодійна допомога СОЦСК у 2020 році різним верствам населення, волонтерським організаціям, участь у проведенні соціально-значимих заходів, організації і впровадженні проектів, направлених на милосердя і гуманність, виховання донорської культури (в тому числі і надання компонентів крові і лікарських препаратів компанії Біофарма на безоплатній основі) склала більше одного мільйона гривень.

Фото з архіву Сумського обласного центру служби крові

Если Вы нашли ошибку, пожалуйста, выделите фрагмент текста и нажмите Ctrl+Enter.

The Sumy Post в Telegram та Facebook. Цікаві й оперативні новини, фото, відео. Підписуйтесь на наші сторінки!

comments powered by HyperComments

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: