СумБуд
метизная компания

Експерти розповіли, чому у Нижній Сироватці міг вибухнути елеватор

Суспільство | 08:00, 25.10.2018
 Поділитися

Поділитися в

На минулому тижні село Нижня Сироватка Сумської області засипало зерном. Бо на елеваторі компанії «Аліанс-Медіа» розірвало силос. Чому, на запитання Agravery.com представник компанії Сергій Попов відповідати відмовився. Це не єдиний випадок такої аварії. «Силосні банки» руйнуються майже щороку і, здебільшого, відносно нові конструкції, які не пропрацювали і п’яти років.  Тож Agravery.com вирішив проаналізувати, чому можуть траплятись подібні негаразди

“Причин руйнування зернових силосів дуже багато. Аварія може статись через використання не тих металевих виробів, через помилки монтажу, через негаразди з фундаментом. Також проблеми можуть виникнути через порушення режиму експлуатації силосу, через погодні умови. Силоси не витримують вітрове чи снігове навантаження. Причини руйнування завжди різні і у кожного підприємства вони свої. Можливі помилки на етапі проектування, неправильне врахування геодезії. Люди звикли економити три копійки і в результаті отримують великі збитки. Купують неякісний оцинкований метал, через що отримують проблеми із корозією. Молоді компанії, що займаються встановленням силосів, беруть на субпідряд людей, які не мають досвіду роботи із силосами. В результаті можуть виникнути проблеми при збиранні силосів. Велике значення має обстеження ґрунтів, маса самого елеватора, зерно, вітер та сніг дають величезне навантаження на фундамент і при неправильному проектуванні та будівництві фундаменту можуть виникнути проблеми. Тому дуже важливо при придбанні силосу отримати сертифікат відповідності, в якому буде вказано що цей силос може витримати ті кліматичні умови, в які він потрапляє”, – розповів Ярослав Заброда, власник компанії «Агрополюс».

Проте Володимир Данченко, директор компанії «Фінпро Груп», зазначає, що як правило, помилок у виробників силосів майже немає, причини варто шукати у монтажників. “Те, що ми бачимо по Україні, хто збирає ці силоси, то диву даєшся що вони ще стоять. Звісно, це не єдина причина, їх дуже багато. Кожен такий випадок розглядає спеціальна комісія і вже вона робить якісь висновки”, – додав він.

Роман Штельмах, технічний директор KMZ Industries акцентує, що коли силос працює вже не перший рік, найвірогіднішими причинами його «падіння» є порушення умов безпечної експлуатації або стихійні лиха.

Помилки технічного завдання

Перше, що робить замовник майбутнього зерносховища – приймає рішення щодо культури, яка буде зберігатися, та які виробничі потужності плануються. І тут з’являється вірогідність першої помилки: вибір обладнання без урахування продукту зберігання чи переробки. Або другої – без урахування кліматичних навантажень на обладнання: вони залежать від регіону, де будуватиметься силос, і мають бути закладені в ТЗ ще до проведення тендеру.

Проектний фактор

Серед основних помилок, які трапляються на етапі проектування, –  невірний висновок щодо несучої здатності ґрунтів на підставі неточної «геології». Це, у свою чергу, призводить до проектування та будівництва недостатньо міцного фундаменту – потенційної причини руйнування силосу. Небезпечне також не врахування взаємного розташування конструкцій і навантажень від них.

Неякісний монтаж

Тут можливих помилок безліч. Перша і основна – нехтування організацією будівельного виробництва: «економія» на облаштуванні будівельного майданчику; оформленні/документуванні рішень з організації будівництва та технології виконання робіт; недотримання вимог техногенної безпеки тощо.

Друга – залучення некваліфікованих фахівців з метою мінімізації витрат: наприклад, монтаж тією ж будівельною організацією, яка займалася виїмкою ґрунту і влаштуванням залізобетонних конструкцій.

Третя – помилки випробувань при здачі силосу в експлуатацію. Як правило, вони проводяться на «холостому ходу», без повного завантаження ємності й належного контролю якості з’єднань. А 99% всіх проблем, які виникають через неякісний монтаж, проявляються вже на етапі експлуатації, при повному завантаженні силосу.

Порушення правил експлуатації

Недотримання технології завантаження і вивантаження: наприклад, якщо при повному силосі одразу відкрити крайню засувку чи всі одночасно – це з високою вірогідністю спричинить деформацію або повне руйнування конструкції.
Несвоєчасне проведення техоглядів, техобслуговування і необхідних ремонтів.
Зберігання неякісного зерна (наприклад, недоочищеного або підвищеної вологості) та/або відсутність контролю за його станом.

 

Если Вы нашли ошибку, пожалуйста, выделите фрагмент текста и нажмите Ctrl+Enter.

The Sumy Post в Telegram та Viber. Цікаві й оперативні новини, фото, відео. Підписуйтесь на наші сторінки!

ОН клиник. Лечение гемороя
comments powered by HyperComments

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: