метизная компания

Громадський бюджет: як втілити мрію за бюджетні кошти

Суспільство | 11:40, 14.09.2020
 Поділитися

Поділитися в

Вже три роки поспіль у Сумах працює такий інструмент фінансування як громадcький бюджет, його ще називають бюджетом участі або ж партиципаторним бюджетом.

Завдяки громадському бюджету у нашому місті вже з’явилося чимало цікавих об’єктів та подій. Принцип дії такого механізму фінансування простий – громадськість подає свої ініціативи на конкурс, і та ж громадськість вирішує, які проєкти їй цікаві.

І хоча в Сумах такий інструмент, як громадський бюджет, існує з 2017 року не всі знають, як ним користуватися. Тож пропонуємо вам невеличкий екскурс у цей громадський бюджет.

Від ідеї до проєкту

З чого ж починати на шляху втілення своєї маленької чи великої мрії. Для початку сформулюйте ідею. Згідно з положенням про партиипаторний бюджет ви можете подати одразу два проєкти на конкурс. Перший – це проєкт локальний, який стосується невеличкої території, одного району, однієї вулиці, чи одного двору. Другий – загальноміський. Це вже фронт для ідей, що планується реалізовувати у місцях загального користування загальноміського масштабу, у локаціях, що вирізняються певною ексклюзивністю по відношенню до інших територій, відвідувачами яких традиційно є мешканці всього міста, незалежно від місця проживання (наприклад, центр міста, зелені зони відпочинку, історичні місця тощо).

При цьому обсяг витрат на реалізацію загальноміського проекту не повинен перевищувати 1,5 млн грн, локального – 750 тис. грн. Розподіл загального обсягу громадського бюджету Сум між проєктами загальноміського та локального характеру здійснюється у співвідношенні 40/60.

На цьому етапі доведеться зробити найважчу роботу. Адже потрібно пройти реєстрацію, прописати проєкт та його кошторис, зібрати підписи на підтримку своєї ідеї. Трошки детальніше зупинимося на кожному з цих пунктів.

Якщо ваш проєкт доволі простий, наприклад – це дитячий майданчик у дворі, то роботи тут значно менше.

Але першочергово партиципаторний бюджет покликаний підтримувати креативні, оригінальні ідеї, а такий момент, як комфортні умови проживання у місті, мають бути обов’язком міської влади. Проте, саме дитячі майданчики всі три роки існування громадського бюджету – є найпоширенішими проєктами серед містян. Їх і на етапі голосування підтримують найактивніше.

Але ж повернімося до заповнення документації. Варто пам’ятати, що на етапі реєстрації вже є перші умови. Проєкт можуть подати громадяни України, якім на момент подання виповнилось 16 років, що зареєстровані та проживають на території міста Суми або мають довідку про місце роботи, навчання, служби чи інші документи, що підтверджують їх проживання у місті.

Трошки про паперову роботу. Ви маєте заповнювати папери і описувати свою ідею. Від учасників і переможців попередніх років маємо кілька корисних порад. По-перше, можна взяти за приклад проєкти з інших міст (адже партиципаторний бюджет активно розвивається по всій Україні), можна пройти навчання як онлайн (існує чимало вебінарів) так і офлайн (ті ж учасники попередніх років часто проводять тренінги саме з написання проєктів. Один з останніх у нашому місті це Марафон участі. На ньому сумчани знайомилися з можливостями такого бюджету участі і вчили писати проєкти. Але якщо ви не потрапили на цей захід, не варто засмучуватися і можна безпосередньо знайти інформацію і всі вимоги на сайті партиципаторного бюджету (www.pb.smr.gov.ua).

Вже на цьому етапі починається робота за населенням. Автор проєкту повинен зібрати підписи у підтримку своєї ідеї. Для локальних проєктів ви маєте знайти 15 прихильників, для загальноміських – 30. Ще тут є невеличкий лайфхак. Щоб спростити собі завдання і не шукати цих людей, можна використати такий інструмент як електронні петиції. Якщо ваша ідея набрала 250 голосів на сайті електронних петицій, то збирати ці 15 і 30 підписів не потрібно.

Після того, як ви виконаєте всі ці умови, ваш проєкт пройде модерацію та погодження міській раді. Відстежувати його долю можна на сайті громадського бюджету.

Щоб тебе почули

Ми вже говорили про те, що в рамках громадського бюджету найчастіше реалізовуються проєкти, що пов’язані з облаштуванням дитячих чи спортивних майданчиків у дворах мешканців міста. І це теж потрібно. ми поспілкувалися з авторами переможцями попередніх років і дізналися про їх секрети успіху.

Серед переможців проєктів партиципаторного бюджету кілька років поспіль були дві чудові жіночки – квартальні Надія Отич та Ніна Верхуша. Вони мешканки району Добровільної – це приватний сектор на околиці міста. І тривалий час його вважали депресивним. І власне завдяки саме партиципаторному бюджету і цим двом життєрадісним і активним квартальним, сьогодні це чи не найсучасніший район з унікальними об’єктами. Саме на добровільній облаштували першу в місті Медіатеку, тут встановили Алею випускників Добровільної, облаштували фонтан. Це дозволило ще й активізувати мешканців, які вже кілька років поспіль виходять на вулиці і допомагають облаштовувати територію. Сюди активно почали вливатися і депутатські кошти, ремонтуватися дороги і облаштовувати майданчики для відпочинку: тренажери, дитячі гірки і гойдалки.

«Ми такі, що не можемо сидіти на місці, і хочеться щось робити, а не просто говорити, що все погано, пояснюють авторки проєктів. – Найважчим у нашій перемозі був етап голосування за проєкт. Перші два роки, як тільки з’явився у нашому місті громадський бюджет, була можливість голосувати на паперових бланках у приміщенні бібліотеки. Це було зручно, бо нашим мешканцям не доводилося їхати десь у місто. Вони приходили сюди і голосували. Але разом з тим ми ходили від двору до двору і пояснювали нашим же сусідам, чому це так важливо. Приємно, що дуже багато людей відгукнулися. Але на цьому етапі ми бачили з яким скептицизмом і недовірою вони поставилися до цієї можливості. Одиниці вірили, що так можна отримати бюджетні кошти. А у нас все вийшло».

В перший же рік громадського бюджету саме Добровільна стала лідером у голосування як за локальний та і за загальноміський проєкт. На наступний рік вони знову прийшли новим проєктами і знову перемогли.

Насправді, треба просто познайомитися з цими двома жіночками, щоб зрозуміти, що ж допомогло їм перемогти. Вони настільки енергійні, ініціативні і не можуть сидіти на місці. Вони розуміють, що будь-які зміни треба починати з себе і на власному прикладі це доводять.

Ще один унікальний об’єкт для міста – це STEM-центр у приміщенні школи №7. Його авторка Олена Назаренко теж залюбки поділилася рекомендаціями для майбутніх авторів, своїм досвідом участі.

«Я була автором двох проєктів (як локального, так і загально міського) ще у 2017 році, коли все це тільки починалося у нашому місті, – говорить вона. – Я працюю в освіті і розумію потреби і наших освітян, і наших дітей. Окрім того, я подивилася досвід інших міст, що робили там і як це відбувалося. Тож вирішила написати локальний проєкт – це створення такого STEM-центру. Саме він переміг і вже два роки наші учні можуть користуватися його перевагами. Ще один мій проєкт – загальноміський. Це облаштування у міському парку інклюзивного майданчика. Але попри те, що він переміг ще у 2017 році так і не був реалізований. Змінився підрядник, роботи зупинилися».

Здається ідея облаштування доступного для всіх дитячого майданчика для нашого міста виявилася занадто складною і тому автор і досі чекає на реалізацію. Така ж доля спіткала переможця громадського бюджету 2019 року. Це інклюзивний пляж. Зупинилися роботи ще на «паперовому» етапі. Реалізація заскладна. Хоча саме цей проєкт підтримала рекордна кількість мешканців. Адже у Сумах і досі немає жодного офіційного пляжу.

Це така ложка дьогтю у бочці меду, але про неї не можна не згадати. Адже ми хочемо дати вам дієві рекомендації, які б працювали на всіх етапах. Тож, беремо на замітку те, що занадто складні (хоча архіважливі) проєкти можуть і не бути реалізовані. Простота і легкість реалізації для успіху у цій справі доволі важливі.

«Секрет успіху мого проєкту в тому, що він був унікальним. Усе те, чого не було раніше ні в одній школі. Чи знаєте ви ще таке місце, де у доступі учнів є 3d-принтери, робототехніка? І ця ідея вистрілила. На базі нашого STEM-центру проводяться бінарні уроки, діти безкоштовно відвідують гуртки, що організувалися на його базі», – говорить Олена Назаренко.

Цей проєкт не тільки став переможцем, сьогодні його по праву можна назвати найдієздатнішим, найвдалішим із проєктів партиципаторного бюджету, що вже реалізовані. По-перше, все працює саме так, як і задумував автор. По-друге, діти мають безкоштовний доступ до нього. По-третє, він зберігся, бо його вдале розташування у навчальному закладі – означає, що тут є кому за ним приглянути і як тримати його у робочому стані.

Конкретні кроки

Підсумуємо. Якщо ви зацікавилися і вже готові написати свій проєкт і подаватися – ловіть інструкцію, щоб нічого не забути. Координаційна рада партиципаторного бюджету ще не визначилася з найближчими датами проведення нового конкурсі, тож у вас є час продумати ідеї, знайти однодумців і вже просувати серед мешканців свій проєкт.

Крок 1. Формулюємо ідею. Вона має бути простою і водночас цікавою, незвичною. Тут чим простіше, чим зрозуміліше для містян, тим більше шансів на перемогу.

Крок 2. Збираємо підписи. Заручитися підтримкою важливо, тому робота з населенням вже на етапі подання проєкту важлива. Ви можете сформувати ініціативну групу, свою команду, що надалі просуватиме ваш проєкт. А ще ви дізнаєтесь чи цікава ваша ідея містянам і чи варто за неї боротися.

Крок 3. Подаємося на конкурс. Для тих, хто не полюбляє паперової роботи цей етап буде найважчим. Але завжди є варіанти, як не потонути у морі бланків і умов. Це вебінари на тему заповнення документації, це ті ж рекомендації на сайті громадського бюджету, регулярні тренінги з написання проєктів. Ще можна познайомитися з авторами-переможцями попередніх років, а вони залюбки вас проінструктують.

Крок 4. Голосування і просування. Не варто видихати на цьому етапі. Коли ваш проєкт пройде всі етапи погодження, коли розпочнеться голосування. Ось тут починається насправді найголовніша робота для авторів. Ви маєте провести свою виборчу кампанію. Загітувати населення голосувати за проєкт, запрошувати, спілкуватися з електоратом, просувати проєкт у соціальних мережах, виступати у місті, роздавати інформаційні брошури, можливо навіть концерти у підтримку організовувати. Справжнісінькі виборчі перегони. Це може стати прекрасним досвідом для вас.

Крок 5. Реалізація. Як показав досвід Сум, перемогти у конкурсі проєктів в рамках громадського бюджету не достатньо. Потрібно мати сміливість, впертість і наполегливість, щоб його реалізувати. Бо ж автор проєкту продовжує контролювати процес виконання, роботу підрядної організації і структури, що є розпорядником коштів. Відчуйте себе керівником на повну, але не забувайте, що це робота не з легких. Не вистачає фінансування, щось встановили не правильно, щось закупили не те. Нюансів на цьому етапі виникатиме чимало. Готуйтеся. Але всі ці зусилля варті вашої уваги і часу.
Адже завдяки вашій роботі, всім тим етапам, що ви подолаєте, місто продовжить змінюватися на краще. І тут участь кожного важлива.

Наталія Гончарук

Матеріал опубліковано в рамках програми Media Emergency Fund, яку реалізує Львівський медіафорум, за фінансової підтримки National Endowment for Democracy (NED). Погляди авторів цього матеріалу не обов’язково збігаються з офіційною позицією NED

Если Вы нашли ошибку, пожалуйста, выделите фрагмент текста и нажмите Ctrl+Enter.

The Sumy Post в Telegram та Facebook. Цікаві й оперативні новини, фото, відео. Підписуйтесь на наші сторінки!

Суми – місто герой
comments powered by HyperComments

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: