метизная компания

ГУ Держпродспоживслужби в Сумській області розповідає про харчову стабільність і вплив їжі на життя та довкілля

 Поділитися

Поділитися в

Продовольча система, як і будь-яка система виробництва та споживання, впливає на довкілля, здоров’я, соціальне середовище та економіку. Щоб навколишнє середовище залишалося придатним для життя для всіх зараз і в майбутньому, ми також повинні приділяти увагу нашій їжі з екологічного погляду.

Сьогодні на харчову промисловість (включаючи виробництво, транспортування, споживання) припадає майже чверть викидів парникових газів у Європі. Вплив споживання продуктів харчування на довкілля в основному пов’язаний з вирощуванням, виробництвом та переробкою харчової сировини, а також із споживчою поведінкою людини.

На це впливає: кількість споживаної енергії та води, транспорт, спосіб землекористування, використання добрив та засобів захисту рослин, викиди від тваринництва та утворення відходів. Прямий вплив на навколишнє середовище менший за масштабами, але теж важливий. Наприклад, поїздки в магазин за їжею, енергія для приготування та зберігання продуктів, а також відходи від упаковки та біологічне сміття (включаючи харчові відходи).

Стійке споживання продуктів харчування – це свідоме, обдумане та різноманітне споживання, яке враховує ефективність виробництва продуктів харчування, кілометри для транспортування продуктів харчування та кількість втрачених продуктів харчування.

Як «стійко» харчуватися ?

  • вибирайте біологічно різноманітну їжу, тобто варіюйте їжу, як між групами продуктів, так і всередині цих груп;
  • вибирайте продукти, вироблені максимально близько, по можливості місцеві та сезонні або вирощені самостійно;
  • вживаючи м’ясо, молоко та продукти з них, обмежтеся кількістю, зазначеною у рекомендаціях щодо харчування;
  • намагайтеся не витрачати продукти марно і скорочуйте кількість харчових відходів;
  • усвідомлено плануйте, готуйте, зберігайте та споживайте їжу та пам’ятайте про високий вплив своїх звичок.

Крім того, стійке споживання продуктів харчування має й інші переваги: збереження родючості ґрунту, більш справедлива оплата праці працівників та забезпечення стійких, різноманітних та поживних продуктів для нинішнього та майбутніх поколінь.

Оцінка впливу їжі на довкілля

Один із способів порівняти вплив їжі на довкілля – оцінити, скільки білка виробляється на кілограм СО2. Наприклад, у бобових цей показник майже у 16 разів вищий, ніж у яловичини.

Однак більшого значення для збереження біологічної різноманітності та родючості ґрунтів мають інші фактори, вплив яких оцінити важче. Наприклад, відомо, що 80% усієї споживаної їжі рослинного походження сьогодні становлять лише близько десятка видів рослин, тоді як їстівних рослинних видів налічується понад 50 тисяч.

До того ж важко оцінити вплив харчових продуктів на довкілля, оскільки необхідно враховувати різні фактори впливу:

  • парникові гази
  • біологічна різноманітність
  • родючість ґрунту
  • землекористування
  • використання води
  • евтрофікація
  • підкислення
  • вирубка лісу
  • використання засобів захисту рослин

У спрощеному вигляді вплив різних харчових продуктів на довкілля можна побачити у таблиці:

Вплив на клімат первинного харчового виробництва: продукти з низьким, середнім і високим викидом CO2 на кілограм споживаної їжі (е/кг):

З таблиці видно, що найбільше і найчастіше впливають продукти тваринного походження. У різних країнах Північної Європи було виявлено, що до половини впливу харчової промисловості на довкілля пов’язане із споживанням продуктів тваринного походження. У тваринництві Євросоюзу утворюється 13% всього викиду парникових газів у Європі. Це означає, що споживання їжі тваринного походження серйозно впливає на довкілля.

На жаль, сьогодні поширені односторонні, багаті на енергію продукти тваринного походження. Середнє споживання тваринних білків (особливо молочних продуктів та м’яса) на душу населення в Європейському союзі вдвічі вище, ніж у середньому у світі.

Однак у деяких випадках розведення тварин позитивно впливає на навколишнє середовище, зберігаючи їх біорізноманіття.

Дотримуйтесь харчових рекомендацій

Дотримання рекомендацій щодо харчування забезпечує більш екологічний обідній стіл. У низці країн, де їх дотримуються, було виявлено, менш шкідливий вплив на навколишнє середовище. Для стійкого харчування важливим є різноманітність вибору продуктів, що означає як вибір з різних груп продуктів, так і їх варіювання в рамках однієї групи.

Органічні продукти харчування

Сьогодні у виробництві харчових продуктів використовується велика кількість засобів захисту рослин, які можуть завдати шкоди довкіллю. Виробництво продуктів харчування, за якого не використовуються синтетичні засоби захисту рослин, називається органічним сільським господарством.

Органічне сільське господарство допомагає зберегти біорізноманіття та запобігти потраплянню штучних хімічних речовин у надра землі. У той самий час органічне землеробство потребує більших площ, ніж інші форми сільського господарства.

За бажання та можливості можна віддавати перевагу органічним продуктам харчування, щоб знизити вплив сільського господарства на природу. Органічну їжу можна впізнати за органічним логотипом Європейського Союзу або національною екологічною маркою Естонії.

В Україні така продукція представлена державним логотипом для органічної продукції:

Не дозволяйте їжі «витрачатися даремно». Окрім вибору їжі, дуже важливо, щоб їжа не пропала. Харчові відходи та викинута їжа створюють значний негативний вплив на навколишнє середовище, а також є прямими економічними втратами.

За оцінками, втрати харчових продуктів (включно з харчовими відходами) складають 1/3 їжі, що виробляється щорічно у світі, або близько одного млрд тон.

Навіть в кожного з нас найбільше їжі втрачається в домогосподарствах. Приблизно третина їжі, викинутої з домогосподарства, є їстівною (або була б їстівна, якби її спожили вчасно). Це 63 кг на домогосподарство і приблизно 180-220 євро на рік у грошовому вираженні.

Найбільше втрат їжі відбувається з плодово-овочевої групи та готової їжі. Щоб уникнути харчових відходів, необхідно планувати як купівлю, так і приготування та споживання їжі. Для цього зробіть це:

  • сплануйте щотижневе меню та складіть список покупок, щоб уникнути імпульсивних покупок;
  • зберігайте їжу відповідно до інструкцій на упаковці та враховуйте різницю між написами «краще спожити до» та «вжити до»;
  • уникайте зберігання фруктів і овочів у поліетиленовому пакеті;
  • плануйте кількість під час приготування їжі;
  • використовуйте залишки їжі під час наступних прийомів їжі – наприклад, використовуйте залишки овочів під час приготування супу.
  • ПРИМІТКА! При цьому враховуйте безпечність харчових продуктів!

Більше порад та інформації щодо запобігання втратам їжі ви знайдете на тематичній сторінці Мінприроди Естонії

(https://envir.ee/toiduj%C3%A4%C3%A4tmed) та на естонському сайті Їжте їжу з розумом! (https://tarbitoitutargalt.ee/).

Ви можете знайти більше порад щодо того, як зробити свій раціон більш стійким на веб-сайті про дружню до клімату їжу.

 (https://www.kliimamuutused.ee/mida-saan-mina-teha/kliimasobralik-toit) .

Если Вы нашли ошибку, пожалуйста, выделите фрагмент текста и нажмите Ctrl+Enter.

The Sumy Post в Telegram та Facebook. Цікаві й оперативні новини, фото, відео. Підписуйтесь на наші сторінки!

Суми – місто герой
comments powered by HyperComments

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: