Мова – це зброя нації: як у Сумах збираються викорінювати російську мову
Поділитися в
Копіювати посилання

Сьогодні, 10 липня, відбулася публічна консультація щодо сприяння владою розвитку української мови у Сумах. Як стимулювати людей використовувати державну мову -обговорювали представники громадської організації «Центр UA» спільно з місцевою владою, науковцями та активістами. Пропозиції від учасників обіцяють передати міському голові.
Головне питання консультації «Якою має бути політика місцевої влади щодо розвитку української мови у Сумах?». Представник міської влади погодився, що українська мова у нашому місті останні роки мало використовується у суспільстві та у побуті.
“Якщо більше підходити до пропозицій, то у нас така ідея була озвучена близько місяця тому на зустрічі міського голови з журналістами – створити місті безкоштовні курси з вивчення української мови”, – зазначив Андрій Моша, начальник управління комунікацій з громадськістю.
З’ясувалося, що майже рік існує комісія «По контролю за дотриманням мовного законодавства», але результатів поки немає:
«Рік тому була створена комісія, до складу якої увійшли 3 людей з громадських організації, інші – представники міської влади. Головою комісії чомусь повинен бути заступник міської голови – виходить фіктивна міська комісія. Бо коли призначається дата засідання комісії, її голова відвідує інше засідання у той же час, а наше переноситься. Тому за рік ми фактично не почали роботу», – вважає Світлана Ревякіна, громадський діяч.
Відродити комісію «По контролю за дотриманням мовного законодавства» та покласти на неї функцію дійсного контролю – запропонували учасники заходу.
Можливо й без комісії сприяти розвитку української мови – проте, для цього треба розуміти, яким чином варто спрямовувати дії, а це, звичайно, молодь та діти. Адже молодше покоління – це майбутнє держави, вони повинні сприймати українську мову як рідну.
Далі громадськість запропонувала: дати розпорядження начальнику управління освіти й науки контролювати спілкування державною мовою викладачів, вчителів та вихователів під час навчального процесу, а також на перервах.
«Зовнішня реклама – це обличчя нашого міста. У нас українських вивісок майже не залишилося – є на “сотні” «Brooklyn Bobik» і я думаю, що це притулок для собак, заходжу, а там немає собак, а чому написано бобік? Дивлюся напроти – «The Varenik». Кілька років тому на вулиці Терезова був «Весільний салон», а тепер це “Свадебный салон «горько and сладко»”. Є закон писати українською, а дрібніше писати іноземними, а у нас українська витіснена, написано тільки іноземною російською «Мир кожи и меха», англійською «The Mix» або російські слова латинськими буквами «AMBAR», – висловив свою думку Сергій П’ятаченко, кандидат філологічних наук, доцент.
Наступною пропозицією стала розробка і прийняття міської комплексної програми розвитку державної мови, в рамках якої замінити рекламні вивіски магазинів, кафе, ресторанів на україномовні.
Олексій Шевченко, голова Сумського обласного Товариства Просвіта ім. Т. Г. Шевченка, пропонує усім докладати зусилля і впливати на ситуацію власноруч:
«Від нас залежить збір фактів, ми можемо їх використовувати і тиснути на ті ж магазини.»
Останньою пропозицією щодо врегулювання ситуації стало: оголосити 2019 рік «Роком української мови» приурочену до 200-ліття з дня народження Пантелеймона Куліша.
Усі пропозиції будуть передані голові Олександру Лисенко.
Після проведення консультації один зі спікерів – Андрій Моша висловив у Facebook підсумував результати проведення заходу:
«Публічна консультація продемонструвала величезну потребу містян у комплексній програмі підтримки та впровадження української мови у Сумах. Вочевидь, це та сфера, у якій варто активно співпрацювати громадськості та владі. Пропозиції були слушні та цікаві. Завдання – не знижувати рівень активності та зацікавленості обох сторін, аби отримати позитивний результат. Певен, тема матиме успішне продовження.
Если Вы нашли ошибку, пожалуйста, выделите фрагмент текста и нажмите Ctrl+Enter.
The Sumy Post в Telegram та Facebook. Цікаві й оперативні новини, фото, відео. Підписуйтесь на наші сторінки!