метизная компания

Must-read під час війни: що навчить дивитися інакше на ситуацію та допоможе не зійти з розуму?

Суспільство | 10:34, 18.05.2022
 Поділитися

Поділитися в

На своїй сторінці у Фейсбук Сергій Лисенко поділився власною добіркою літератури, яка має найкраще “зайти” читачу під час війни. Пан Сергій – адвокат, член Комітету з питань захисту прав бізнесу та інвесторів, що діє при Національній асоціації адвокатів України, викладач в Вищій школі адвокатури НААУ
“Що краще почитати, коли прилетів «чорний лебідь»?
Давайте порахуємо скільки в нашому житті було несподіваних кризових явищ?
Чого тільки варті кризи останніх років, які йшли одна за одною?”, – пише Лисенко про події минулих років, які залишили вагомий слід по собі й події сьогодення, які зачепили кожного  нас.
Першою книгою у цій добірці стала «Чорний лебідь. Про (ней)мовірне у реальному житті» Нассіма Талеба – про вплив на наше життя рідкісних та важкопрогнозованих подій, які його змінюють. Автор зазначив, що ми не можемо гарантовано прогнозувати наше майбутнє. Є речі, які трапляються і змінюють історію особистості, або всього світу дуже круто і назавжди. Після зустрічі з «чорним лебедем» ми нічого змінити вже не можемо, крім свого відношення до цієї події і її наслідків.
Серед книг, які допоможуть краще зрозуміти те, що відбувається і прийняти це, Сергій Лисенко виокремлює “1984” Джорджа Оруєла.
“Фінансові кризи, революції, коронавірус і війна – якось багато чорних лебедів літало у нашому житті!
Люди по-різному реагують в екстремальних умовах. Одні взяли до рук зброю, і пішли мужньо в тероборону або в ЗСУ. Інші почали вивозити людей в безпечні місця і розбирати завали, пекти хліб і доставляти гуманітарку до постраждалих міст. А є ті, хто впали духом. Війна загалом показала хто є друг, а хто просто був.
Це реакція людської психіки й того, яка інформація в нас переважала. Людський мозок не може бути без відповідей. Обов’язково у нас повинна бути вибудована логіка подій, що відбулися, її причини та майбутні наслідки. Відсутність відповідей породжує паніку і страх невизначеності. Люди приймають якісь швидкі рішення, діють, а тоді думають до чого це призведе.
Не відкрию секрет, що думати важко. А в критичних умовах – вкрай важко. Аналіз і синтез – дуже енерговитратні складні біохімічні процеси. Краще користуватися закладеними раніше інформаційними алгоритмами. Наша реакція на події – це колись посаджене інформаційне зерно. Як писав Висоцький «які книжки ти в дитинстві читав».
Книжки нас вчать, а телебачення зомбує”, – розповідає про цей літературний твір пан Сергій.
Він пояснює, якщо у людини є інформаційний вакуум, його обов’язково заповнять ззовні. Відсутність критичного мислення призводить до використання завчасно кимось підготовлених штампів.
“Об’єктивно, ми не знаємо свого майбутнього. Не знаємо скільки буде продовжуватися ця страшна війна та які будуть наслідки для нас особисто і для країни в цілому. Невизначеність. Жахливе слово. Але потрібно жити та планувати далі.
Ми віримо в перемогу і сподіваємося на щасливе майбутнє, але для цього потрібні сили, поради як діяти та зберегти себе”, – пише Сергій у Фейсбуці.
Третя книга “маст-рід” на думку Сергія, «Сказати життю ТАК. Психолог у концтаборі». У книзі філософ і психолог Віктор Франкл, що пройшов нацистські табори смерті, відкрив мільйонам людей всього світу шлях осягнення сенсу життя. У страшних, убивчих умовах концтаборів він показав надзвичайну силу людського духу. Правильно налаштований розум закаляє дух і робить людину незламною – саме ця головна теза його суворого досвіду.
“Виживання в найекстремальніших умовах, коли ти наодинці зі своїм страхом невизначеності, щоденна боротьба зі своїми упадницькими думками та, в решті решт, перемога – це зміст автобіографічного роману «Дрейф» Стівена Каллахена.
Просто вижити – не може бути сенсом життя, лише проміжним етапом. З подій сьогодення ми повинні вийти набагато міцнішими та антикрихкими. Такими, як історичні воїни світла.
Філософію антикрихкості висвітлює згадуваний Нассім Талеб в однойменній книзі. Автор пояснює як за допомогою мислення захиститись від негативних впливів випадковостей в житті та отримувати від них користь. Хаос дає нові можливості, але їх потрібно зуміти найти, бути позитивним і не боятися нових викликів і обов’язкових помилок”, – розповідає пан Сергій про наступні витвори мистецтва.
Леонард Млодінов в книзі «Гнучкість. Пластичне мислення в епоху змін» може навчити на мислити по-новому. Більш креативно та критично. Шукати нові мости, діяти рішуче та інтенсивніше.
“Загалом, мені допомагає думка, що все могло бути набагато гірше і певна зміна складових могла б призвести до страшніших наслідків. Автор роману «Знову й знову» Бен Елтон разом з головним героєм розмірковує над тим, чи можна було зупинити Першу світову війну і яка могла б бути наша цивілізація в тому чи в іншому випадку.
Отже, бажаю всім миру, позитивних змін, антикрихкості та все буде Україна! Відбудуємо себе – відбудуємо країну!”, – пише Сергій Лисенко.

Если Вы нашли ошибку, пожалуйста, выделите фрагмент текста и нажмите Ctrl+Enter.

The Sumy Post в Telegram та Facebook. Цікаві й оперативні новини, фото, відео. Підписуйтесь на наші сторінки!

comments powered by HyperComments

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: