метизная компания

На Сумщине могут высохнуть реки

Суспільство | 10:30, 14.09.2015
 Поділитися

Поділитися в

Foto

10 вересня 2015 року в приміщенні обласного управління водних ресурсів відбулася робоча нарада під головуванням начальника Сумського облводресурсів Гордійка О.П. за участі представників Сумирибоохорони, Державної екологічної інспекції в Сумській області, Департаменту екології, природних ресурсів та пиливно-енергетичного комплексу Сумської ОДА, Сумського обласного центру з гідрометеорології з питань відпрацювання пропозицій щодо встановлення режимів роботи орендованих водних об’єктів з урахуванням змін гідрометеорологічних умов, що склалися на території області.

 

            А саме:внаслідок тривалого періоду сухої та жаркої погоди на річках України, в тому числі і Сумської області, у липні та серпні 2015 року відбувалося зниження рівнів і зменшення загальної водності річок.

 

            На відміну від інших небезпечних явищ погоди, посуха є поступовим процесом із довгостроковими наслідками, який визначається тривалим дефіцитом або відсутністю опадів та підвищеними температурами повітря. За кліматичними особливостями території, посуха в Україні може спостерігатися в будь-який час року. Особливістю посухи 2015 року є поєднання 2-х її видів – метеорологічної (повітряної), сільськогосподарської (грунтової). Виникнення такої ситуації біло обумовлено синоптичними процесами, що формували підвищений температурний фон упродовж усього року, особливо теплого періоду, дефіцит опадів на більшій частині території та нехарактерний їх просторовий розподіл.

 

            На території Сумської області за квітень-серпень випало, з півночі на південь, 195-350 мм опадів або 60-115 % від норми.

 

            Ситуація значно погіршилася у липні-серпні, коли на фоні майже сухої погоди відмічалися тривалі хвилі тепла із температурами повітря +34-39 0 по всій території України упродовж 10-20 днів. Спостерігалася велика кількість днів із суховіями різної інтенсивності не тільки у традиційних для цього явища пд.-сх. областях, а й у зх.-пн., де це явище відмічається дуже рідко. Такі умови призвели до виникнення спочатку повітряної посухи, надалі до небезпечного поєднання її із грунтовою.

 

            Після тривалого періоду теплої, в окремі дні спекотної, сухої погоди на Сумщині з 4 вересня відбулось зниження температури повітря, 4-6 вересня пройшли дощі, місцями рясні. Середня температура повітря за період з 4 по 8 вересня знизилася на 4-50 . Кількість опадів склала 30-40 мм, або 55-85 % місячної норми. Дощі та зниження температури повітря сприяли припинення повітряної посухи, але грунтова посуха триває. Відбулося поповнення волого запасів лише верхніх шарів грунту. За даними метеостанції області 8 вересня 2015 року запаси продуктивної вологи  в грунті дорівнювали в орному шарі (0-20 см)25-40 мм, у метровому – 30-65 мм.

 

            У поточному році на річках області, внаслідок раннього і дуже низького весняного водопілля, на місяць раніше середніх багаторічних строків розпочалася літня межень(період річного циклу, протягом якого спостерігається низька водність). Поточні рівні води значно нижчі (на 0,17-1,74 м) за середні багаторічні меженного періоду. Передумовою для такої гідрологічної ситуації було аномально низьке водопілля, яке за висотою максимальних рівнів було нижчим найнижчих максимумів за весь період спостереження, а також відсутність тривалий час ефективних дощів.

 

            На річках басейну Десни, Сула, Псел і Ворскла протягом серпня-першої декади вересня відбулось подальше виснаження руслових запасів та зниження рівнів води. Вересневі дощі не мали суттєвого впливу на збільшення водності та сприяли сповільненню спаду та утриманню її без змін.

Станом на 10 вересня 2015 року на Десні біля Новгород-Сіверського, Розльот, Івотці, рівні води перевищують найнижчі меженні (що вибрані за весь період спостереженнь) на 4-12 см. На Ворсклі та Сеймі біля Мутина близькі до найнижчих (перевищення становить лише 4-15 см).

На водних об’єктах відбувається значне заростання русел, пересихання малих річок і формування ділянок стоячої води.

Если Вы нашли ошибку, пожалуйста, выделите фрагмент текста и нажмите Ctrl+Enter.

The Sumy Post в Telegram та Facebook. Цікаві й оперативні новини, фото, відео. Підписуйтесь на наші сторінки!

comments powered by HyperComments

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: