метизная компания

Наказ-привид, гроші за повітря та перешкоджання навчанню переселенця: історія сумчанки про сумний досвід із гімназією

Освіта, Суспільство | 12:44, 4.07.2022
 Поділитися

Поділитися в

Поки, здавалося б чужі люди, підтримують та надають прихисток сумчанам, із рідного міста надходять повідомлення про борг за ненадані послуги. Мова йде про історію сумчанки, яка через війну із сином переїхала в інше місто та протягом двох місяців не могла отримати документи сина для зарахування у новий навчальний заклад. Сумська приватна гімназія відмовлялася передати батькам документи дитини, поки останні не перерахують кошти за освітню послугу, яка нібито надавалася протягом першого місяця війни.

Мама школяра Гоші Марина Сміянова із початку воєнного стану волонтерила у медичному підрозділі Першого сумського гуманітарного штабу, після переїзду продовжила діяльність у БФ «Серце до серця».  Як виявилося, на добро не завжди віддячують добром. Жінка звернулася до редакції The Sumy Post із проханням надати розголосу ситуації, яка спіткала її родину. Тож, ми розібралися, як законно має відбуватися переведення дитини із однієї школи в іншу, чи має право керівництво школи блокувати зарахування учня до іншої школи та зобов’язувати оплачувати за ненадані послуги. 

Як законно має відбуватися процес зміни школи?

  • У Департаменті освіти та науки нам повідомили, що для переведення дитини в іншу школу батьки мають надати навчальному закладу заяву про видачу документів та довідку з нового місця навчання.
  • Відповідно до абзацу першого частини третьої статті 18 Закону України «Про загальну середню освіту» впродовж одного робочого дня з дня отримання відповідних документів керівник закладу освіти зобов’язаний видати наказ про відрахування учня для переведення до іншого закладу освіти та видати особову справу учня.
  • Потім упродовж п’яти робочих днів батьки мають подати заяву про зарахування та особову справу учня до закладу освіти, до якого переводиться учень.

На практиці ж в окремих випадках процес зміни школи може перетворитися на випробування. Далі – познайомимо з конкретною ситуацією.

«Сумській приватній гімназії «Просперітас» ми довірили навчання своєї дитини. Зі школою ми уклали контракт на навчання і своєчасно платили значні гроші, сподіваючись отримати якісне викладання та ввічливе ставлення. Взимку розпочалися раптові звільнення вчителів, до яких вже звикли діти, цим я та інші батьки були незадоволені. Але те, що гімназія зробила із початком війни, обурює своєю необґрунтованістю та незаконністю. У березні у батьківський чат надійшло повідомлення із документом Word з наказом директора школи про встановлення оплати на період воєнного стану, у листі йшлося про те, що із березня батьки мають оплатити навчання дітей. Як відомо, навчальний процес протягом місяця війни не відбувався, лише 24-го березня школа почала повертатися до дистанційного навчання. На питання, чому батьки мають оплачувати період, коли не отримували послуги – адміністрація закладу не відповідає», – розповідає Марина.

Цікаво, що у документі йдеться про різні варіанти оплати за навчання: коли дитина бере участь у навчальному процесі та коли просто є учнем закладу, без участі у процесі.

Як зазначає сум’янка, у березні вони із сином переїхали в Закарпатську область, місцева школа відразу залучила Георгія до навчального процесу. Там родина вирішила залишитися на тривалий час, тож із заявою про перехід в іншу школу жінка звернулася у «Просперітас», аби отримати документи дитини для подальшого зарахування у нову школу. Директор школи Олена Бритова поінформувала матір, що документи нададуть лише тоді, коли батьки оплатять навчання за березень.

«Із 24 лютого син Гоша не брав участь в освітньому процесі цієї школи, як повідомляють батьки однокласників сина, заняття у його класі відновилися першого квітня. Тобто увесь березень діти не навчалися ні очно, ні дистанційно. Проте пані директорка запевняє, що школа виконувала свої зобов’язання та надавала послугу, а те, що я, нібито, нею не користувалася, не є підставою вважати, що послуга надана не була. За що ж ми повинні платити?», – обурюється жінка.

Відповідно за наказом, який батьки отримали у Вайбер-чаті, відповідальними особами за сплату батьками навчання призначили класних керівників, що викликає сумніви щодо правочинності документа. Такі задачі, зазвичай, не входять в обов’язки викладачів.

Від мами Гоші ми отримали контакти класного керівника її сина. Маргарита Гончаренко розповіла нам, що більше не працює у закладі після конфлікту з керівництвом.

«Школа почала працювати наприкінці березня, 5 клас повернувся до дистанційного навчання 1-го квітня. Пізніше я захворіла, була певний час на лікарняному. Після одужання мене не допускали до занять та змушували протягом трьох тижнів не виходити на роботу. На підґрунті особистого конфлікту з директоркою мені довелося звільнитися із закладу. Але я однозначно можу сказати, що у посадових обов’язках вчителя не йшлося про фінансові питання. Ми педагоги, а не бухгалтера, відповідаємо за життя дитини на заняттях та влаштовуємо навчальний процес», – наголосила викладачка.

Як також розповіла Маргарита Гончаренко, у 5-му класі змінилися вже 4 класних керівники. Батьки незадоволені цією ситуацією, адже діти тільки звикають до вчителя, як його звільняють. 

Протягом місяця Марина Сміянова чекала, поки заклад відреагує на її заяву та віддасть документи довіреній особі, але все марно. Батьку дитини продовжували надходити повідомлення про борг за місяць, коли діти не навчалися. 

«Батько Гоші зараз захищає Україну у складі ЗСУ і регулярно отримує повідомлення про уявний борг. Мене ж в усіх чатах школи заблокували. Аби розв’язувати питання із зарахуванням моєї дитини до нової школи я із іншого куточку країни приїхала у Суми за документами своєї дитини, але виявилося, що їх без мого відома та не поінформувавши Закарпатський заклад, надіслали поштою за адресою школи. Що вже є порушенням алгоритму дій, яким має користуватися гімназія», – зазначає жінка.

Журналіст нашої редакції також завітав до школи, аби отримати коментар директора установи. Як виявилося, Олена Бритова перебуває не в Україні, виконуючого обов’язки директора також немає, секретар гімназії відмовилася надати контакти керівництва. Сайт школи нині не працює, а куточок із контактними даними керівництва закладу в школі відсутній. Також у школі відсутній наказ, згідно з яким батьки досі отримують інформацію про оплату за ненадані послуги. Тож дізнатися дату, коли він набув чинності, неможливо, ще невідомо чи ознайомилися із ним відповідальні особи та батьки.

Редакція ознайомилася із договором, який батьки уклали з гімназією «Просперітас», там ми знайшли підстави для розірвання договору. Перший обов’язок закладу – надання освітніх послуг. Дострокове припинення дії договору допускається при неналежному виконанні зобов’язань. У випадку зміни місця проживання чи  переходу до іншого закладу також дозволене розірвання договору. Враховуючи те, що заклад не виконував обов’язки протягом місяця, а учень із батьками переїхав в інше місто та був залучений до навчального процесу, є кілька підстав розірвати договір та отримати особову справу дитини.

Юридична обізнаність та консультування із спеціалістом у цьому випадку посприяли частковому вирішенню ситуації. Документи дитини все ж надійшли до нової школи і нині триває процес зарахування юного сумчанина в ужгородську школу. Повідомлення про борг і необхідність його сплатити у такому випадку можна розцінювати як вимагання коштів, тож у подібній ситуації єдиний вихід звернення до правоохоронних органів. 

Поки ми опрацьовували цей матеріал, більшість батьків 5-го класу також вирішили розірвати договір із гімназією. На сьогодні у класі залишилися лише кілька учнів. 

Если Вы нашли ошибку, пожалуйста, выделите фрагмент текста и нажмите Ctrl+Enter.

The Sumy Post в Telegram та Facebook. Цікаві й оперативні новини, фото, відео. Підписуйтесь на наші сторінки!

comments powered by HyperComments

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: