СумБуд
метизная компания

Особливий ліфт, що змусив владу, бізнес та сумчан об’єднатися

Суспільство | 09:35, 2.09.2020
 Поділитися

Поділитися в

Лише за рік у Сумах змогли зібрати кошти і побудувати перший на Сумщині ліфт у навчальному закладі. Його поява стала сенсацією для всієї області. А збирали кошти на його будівництво по всьому світу.

З чого починалася ця історія грандіозного будівництва вартістю більше 2 млн. грн. Про секрети успішної реалізації проєкту, про пошуки рішень і про невдачі, що траплялися на шляху, розповідає голова наглядової ради ГО «Добро єднає», депутат сумської міської ради, підприємець Дмитро Наталуха.

Все почалося із зустрічі за філіжанкою кави. Коли голова ГО «Добро єднає» Олена Бенькалович розповідала про свої враження після візиту до Вінниці. Саме там вона побачила ліфт у навчальному закладі, кошти на який зібрала місцева громада, і все заради того, щоб одна особлива дівчинка змогла вчитися на рівні зі своїми однокласниками.

«Я загорівся цією ідеєю, – згадує Дмитро. – І вирішив, що ми можемо побудувати такий об’єкт і у себе. Тим паче, що маємо інклюзивний заклад на Добровільній і там більше десяти особливих дітей, для яких три поверхи навчальної будівлі – це щоденний подвиг, на який вони йдуть заради навчання. То ж я більш детально ознайомився із вінницьким досвідом, зв’язався із проєктантами. І як депутат зайнявся підготовкою документації, проєктом реконструкції та експертизою сумського закладу, щоб не з пустими руками йти на сесію міськради».

На розробку і погодження плану реконструкції будівлі знадобилося кілька місяців і близько 300 тис. грн депутатських коштів. Які Дмитро Наталуха, як депутат, у 2018 році направив на свій округ.

«Коли я звернувся до місцевої влади, то з’ясувалося, що коштів немає. І ніхто мене не хотів слухати. Але це мене не зупинило. Тож почав шукати інші шляхи фінансування. Я вирішив зустрітися з сумським бізнесменом, меценатом, головою Наглядової ради групи компаній «Технологія» Володимиром Зайцем. Скажу чесно, не легко потрапити до нього на прийом. Але цей етап ми подолали. Я розповів йому про свою ідею, він зацікавився, але натомість поставив мені кілька умов: потрібно було створити ГО (власне саме так і з’явилося ГО «Добро єднає»), потрібно було організувати публічний збір коштів. Я пішов, а повернувся з усіма виконаними пунктами», – говорить Дмитро Наталуха.

Після цього відбулася прес-конференція. Вона стала відправною точкою збору коштів.
Щоб продемонструвати важливість проблеми і наглядно пояснити, як важко дітям дається кожна сходинка з’явилося відео. Про НВК №16, про його учнів, і про їх щоденний подвиг.

Зустріч із пресою відбулася на початку травня. А вже за півроку ГО «Добро єднає» оголосило про завершення збору коштів і початок будівництва.

кор.: Хто ж підтримав вас на самому початку і як просувався збір коштів?

– Власне все почалося саме на тій прес-конференції. Разом з Володимиром Зайцем ми презентували проект. І наша організація отримала перший чек. Це було сума у 250000+ грн. Цей плюс пізніше дозволив потроїти суму. БФ «Технологія» став для проєкту відправною точкою. Потім я почав звертатися до бізнесу, до політичних партій, до підприємців, до відомих людей. І щоб ви розуміли у 80% я отримував негативну відповідь. Але це мене не зупиняло. Я продовжував шукати.

кор. Згодом вас підтримала і міська влада, і обласна. Як їх вдалося переконати?

– Спочатку на наш бік стала обласна рада і тодішній губернатор Микола Клочко. Просто обставини склалися на нашу користь. Саме в той час в НВК №16 приїздила з візитом перша леді Марина Порошенко. І ми озвучили те, що плануємо побудувати тут ліфт. А Микола Клочко мав необережність пообіцяти прискорити процес, зробити це в поточному році. Перша леді поїхала і, можливо, губернатор забув би про свої слова, але я не погребував йому про них нагадати. Тож ми отримали 500 тис. грн від обласного бюджету. І це правильно, оскільки таке будівництво позитивно сказалося на іміджі всієї області. Оскільки ліфт в НВК№16 став першим на Сумщині ліфтом у навчальному закладі. Це велике досягнення у плані доступності освіти в області. До сумського міського голови я вже йшов і казав про те, що от нас область підтримала, а місто ж як? Звісно я отримав відповідь, що коштів немає. Тому я запропонував перенаправити кошти з одного об’єкту на інший. У планах міської влади було будівництво амбулаторії на Добровільній. А оскільки я ситуацією володів, бо це ж все-таки мій округ, то розумів, що навряд чи їм вдасться реалізувати заплановане. Бо там ні планів, ні погоджень – ще нічого на той час не було. Власне і до сьогоднішнього дня, нічого немає. Кошти могли пропасти, якби їх не встигли використати. А це була сума у 490 тис. грн. Яку ми і отримали на будівництво ліфту.

кор.: Те, що ви депутат міськради, вам допомогло у зборі коштів?

– Скажу більше – це частіше заважало. Всі говорили, що я роблю це тільки щоб пропіаритися, бо можливо балотуватимуся у мери. Але ні, в мене немає таких планів. Тому дуже часто саме через те, що я депутат мені і відмовляли. А от те, що ми на початку заручилися підтримкою такої впливової у місті людини, як Володимир Заєць, ось це відкривало чимало дверей. І коли ти говорив, що тебе підтримала АТ «Технологія», то це багато, що означало.

кор.: Чому саме публічний збір?

– Такою була умова. І це теж допомогло у зборі коштів. Ми звернулися за інформаційною підтримкою до ЗМІ. І зазвичай вони не відмовляють у висвітленні таких важливих соціальних проектів. Тому ми мали один телеканал, одну газету і сайт, де висвітлювали перебіг збору коштів і кожного, хто до нього долучався. Хтось волів залишатися поза камерами, але ми не робили виключень. І не дивлячись на статус, на політичні вподобання і приналежність до політичних партій, говорили «Дякую» через медіа.

кор.: Чи є ефективним у пошуку фінансування звернення до депутата?

– Так. Важливо коли ваш проект є кому лобіювати і просувати у міськраді. Тоді ви можете розраховувати на підтримку. І це не обов’язково депутат з вашого округу.

кор.: Вам вдалося залучити меценатів з-за кордону, відгукнулися сумчани, що нині проживають у Німеччині, Італії. Як достукалися до них?

– Вони побачили наші пости у Фейсбуці і просто перерахували кошти. Так пости у соціальних мережах працюють. Також італійський куріальний кардинал і ватиканський дипломат, його Високопреосвященство, Кардинал Крешенціо Сепе теж підтримав проєкт громадської організації «Добро Єднає» і долучився до благодійників у справі часткової реконструкції школи та побудови ліфту для дітей з обмеженими можливостями. Тут спрацювала наша рішучість, ми направляли листи і особисто зверталися за допомогою. Ми отримали цінний переказ з Ватикану вже під кінець збору коштів, але це дозволило нам тільки покращити проект, адже через нюанси у будівництві ми трошки вибивалися із запланованого бюджету.
Майже через рік після початку публічного збору ліфт урочисто відкрили. На це свято для навчального закладу запросили всіх тих, хто долучився до збору коштів. Біля входу у підйомник розмістили табличку з повним переліком усіх меценатів.

Тож, підсумуємо.

1. Коли у вас є важлива мета, то щоб досягти успіху, важливо запастися терпінням і підтримкою. Коли мова йде про кошти, ефективним буде підтримка впливового бізнесмена. І коли він не дасть всієї суми, то принаймні тільки його участь у вашій справі дозволить переконати інших ставати на ваш бік. У більш локальних питаннях йдіть до депутатів, вони зможуть лобіювати ваші інтереси на сесії.

2. Надайте максимальної публічності вашій історії. Соціальні проекти різні медіа готові підтримувати безкоштовно, якщо вони їм будуть цікавими чи соціально важливими. Як ми бачимо працюють пости у соціальних мережах і люди навіть з-за кордону не залишаються осторонь проблем рідного міста.

3. Не відмовляйтеся від ідеї після першого ж «ні». Так, 80% ваших звернень не спрацює, але і на решті 20-ти можна побудувати нічогенький такий ліфт.

П.С.: Сьогодні Дмитро Наталуха представляє нову ГО «Добро перемагає», яка опікується будівництвом першого інклюзивного спортзалу у місті Суми. І роботи по реконструкції занедбаної будівлі колишньої котельні вже почалися, а ще не пройшло і півроку.

Наталія Гончарук

Матеріал опубліковано в рамках програми MediaEmergencyFund, яку реалізує Львівський медіафорум, за фінансової підтримки National Endowment for Democracy (NED). Погляди авторів цього матеріалу не обов’язково збігаються з офіційною позицією NED

Если Вы нашли ошибку, пожалуйста, выделите фрагмент текста и нажмите Ctrl+Enter.

The Sumy Post в Telegram та Viber. Цікаві й оперативні новини, фото, відео. Підписуйтесь на наші сторінки!

ОН клиник. Лечение гемороя
comments powered by HyperComments

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: