СумБуд
Реклама
метизная компания

Половина шкіл Сумщини приховують реальну інформацію про булінг

Освіта, Суспільство | 08:52, 4.06.2020
 Поділитися

Поділитися в

Що показало дослідження щодо забезпечення прозорості та інформаційної відкритості шкіл, яке провело управління Державноі служби якості у Сумській області. Управління опрацювало інформацію із вебсайтів 123 закладів загальної середньої освіти (або їх засновників), тобто вивченням охоплено 27 % шкіл Сумщини.

Результати вивчення засвідчують ряд нагальних проблем, що потребують невідкладного вирішення.

Порядок подання та розгляду (з дотриманням конфіденційності) заяв про випадки булінгу (цькування) в закладі освіти взагалі не оприлюднили 56,9 % ЗЗСО, а план заходів, спрямованих на запобігання та протидію булінгу (цькуванню) в закладі освіти – 69,1%.

На сайтах 35,8% ЗЗСО (або їх засновників) відсутня будь-яка інформація щодо ліцензій на провадження освітньої діяльності, що може вказувати також на неналежне виконання органами ліцензування в сфері загальної середньої освіти своїх повноважень.

Не сприяє вирішенню проблеми забезпечення шкіл якісними педагогічними кадрами те, що заклади загальної середньої освіти, маючи надану законодавством автономію на добір і призначення вчителів, не надають відкритий доступ до інформації про свій кадровий склад та наявність вакантних посад: не оприлюднюють 55,3% і 43,9% шкіл відповідно.

Проблемним залишається також питання про оприлюднення освітніх програм: 39,8% шкіл не розмістили інформацію про освітні програми, що ними реалізуються, та перелік освітніх компонентів, передбачених відповідною освітньою програмою.

У зв’язку з відсутністю на сайтах 33,3% ЗЗСО (або їх засновників) інформації про закріплену за ЗЗСО територію обслуговування, можуть виникати труднощі (зловживання), пов’язані зі зарахуванням учнів на навчання, охопленням дітей і підлітків шкільного віку загальною середньою освітою. Ситуація ускладнюється ще й тим, що 42,3% ЗЗСО не оприлюднюють дані про фактичну чисельність здобувачів освіти та 43% ЗЗСО – правила прийому на навчання.

У багатьох випадках громадськість, батьки школярів не мають можливості ознайомитися у вільному доступі з інформацією про використання закладом освіти публічних коштів, благодійної допомоги, переліком та вартістю додаткових освітніх послуг, що зумовлює, певною мірою, значну кількість скарг із зазначених питань.

Так, кошторис і фінансовий звіт про надходження та використання публічних коштів не оприлюднюють на своїх сайтах 64,2% ЗЗСО, а ще 0,02% – подають її лише частково. Ще гірша ситуація із розміщенням інформації про перелік товарів, робіт і послуг, отриманих як благодійна допомога, із зазначенням їх вартості, а також про кошти, отримані з інших джерел, не заборонених законодавством: 75,6% ЗЗСО не розміщують відповідну інформацію, а 0,02% розміщують її частково.

Відсутня також інформація про матеріально-технічне забезпечення закладу освіти на вебсайтах 73,2% шкіл. Про умови доступності закладу освіти для навчання осіб з особливими освітніми потребами не повідомляють 53,7% ЗЗСО.

Крім того, з’ясовано, що 24,4 % ЗЗСО не розмістили на вебсайтах свої статути, а в оприлюднених іншими школами статутах містяться посилання на застарілі нормативно-правові акти. На сайтах 56,9% ЗЗСО ще немає інформації про результати моніторингу якості освіти, а 66,7% – про структуру та органи управління ЗЗСО.

Незважаючи на вимоги статті 30 Закону України «Про освіту», річні звіти про свою діяльність (за минулий рік) не оприлюднили 39,8% ЗЗСО.

Нагадуємо, що згідно з частиною тринадцятою статті 39 Закону України «Про повну загальну середню освіту» порушення керівником школи вимог статті 30 Закону України «Про освіту» може бути підставою для його дострокового звільнення.

Додатково:

Станом на 1 червня 2020 року 88 % закладів загальної середньої освіти Сумської області (в тому числі їх філії) мають функціонуючі веб-сайти. Решта – 12 % закладів загальної середньої освіти Сумської області мають сайти, які не працюють або інформація щодо забезпечення прозорості та інформаційної відкритості на них абсолютно відсутня, менше 1 % з них не мають власного веб-сайту.

За результатами вивчення веб-сайтів станом на 1 грудня 2019 року 5% закладів загальної середньої освіти Сумської області мали інформаційну наповнюваність на виконання вимог ст. 30 Закону України «Про освіту» більше 80%, а станом на 1 червня 2020 року цей показник складає 9 %.

Позитивна динаміка також відстежується за наступними вимогами:

1)​статут закладу освіти 60% ↑ 74%;

2)​структура та органи управління закладу освіти 28% ↑ 32%;

3)​освітні програми, що реалізуються в закладі освіти, та перелік освітніх компонентів, що передбачені відповідною освітньою програмою 43% ↑ 57%;

4)​територія обслуговування, закріплена за закладом освіти його засновником (для закладів дошкільної та загальної середньої освіти) 46% ↑ 64%;

5)​ліцензований обсяг та фактична кількість осіб, які навчаються у закладі освіти 34 % ↑ 48%;

6)​мова (мови) освітнього процесу 48 % ↑ 68%;

7)​наявність вакантних посад, порядок і умови проведення конкурсу на їх заміщення (у разі його проведення) 38 % ↑ 57%;

8)​ річний звіт про діяльність закладу освіти 41 % ↑ 58%;

9)​ перелік додаткових освітніх та інших послуг, їх вартість, порядок надання та оплати 10 % ↑ 22%;

10)​ правила поведінки здобувача освіти в закладі освіти 20 % ↑ 45%.

Если Вы нашли ошибку, пожалуйста, выделите фрагмент текста и нажмите Ctrl+Enter.

The Sumy Post в Telegram та Facebook. Цікаві й оперативні новини, фото, відео. Підписуйтесь на наші сторінки!

comments powered by HyperComments

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: