метизная компания

Поради від Держпродспоживслужби в Сумській області: насіння сортове чи гібридне?

Суспільство | 08:02, 20.04.2020
 Поділитися

Поділитися в

Овочеві культури вирощують, як переважна більшість громадян, радуючи себе і сім’ю свіжим продуктом – так і фермери, і великі сільськогосподарські підприємства.

Вирощування овочів цікавить багатьох, а займається виробництвом насіння далеко не кожен городник. Простіше придбати насіння в магазині.

Виробники, знають бажання покупців, і кожен рік формують виробництво тих сортів, які, на їхню думку будуть найбільш потрібні городникам. Якщо хочете купити насіння овочів не варто орієнтуватися тільки на рекламні проспекти. Реклама може зацікавити вас і проявити інтерес до нового сорту, але слід спиратися на вивчення агротехніки даного сорту з урахуванням рекомендованої зони вирощування.

Придбати насіння овочів сьогодні можливо в будь яку пору року. Більш жвавий період продажів припадає на кінець зими і продовжується майже всю весну. В цей період буває складно придбати насіння потрібного сорту, якщо не подумати про це заздалегідь, і звичайно, кожен городник або фермер мріє придбати якісне насіння продуктивних сортів та гібридів.

Безперечно, для кожного регіону потрібні певні сорти. Є рекомендації з вирощування тих чи інших овочевих культур в усіх регіонах нашої держави. Багато овочівників висувають вимоги до сорту, наприклад, їх цікавить висока врожайність. Врожайність залежить від багатьох факторів: від агротехніки, від родючості ґрунту і навіть від самого фермера, причому всі чинники працюють в комплексі.

На сьогоднішній день багато вітчизняних та зарубіжних компаній пропонують нам велику кількість сортів і гібридів, де останні на порядок дорожче, більш стійкі до захворювань. Для бувалих агрономів це просте питання, а ось новачки городники, фермери, дачники запитують: який вибрати насіннєвий матеріал, чим він відрізняється?. Ми постараємося відповісти на ці актуальні питання напередодні посіву, висадки розсади.

Сорт – група рослин з характерними ознаками, обрана методом селекції, схожа за зовнішніми ознаками, але різна на рівні генотипу. Всі батьківські ознаки збережені в насіннєвому матеріалі, що зручно для постійного самостійного розмноження своїм насінням без зайвих витрат. Але тут варто остерігатися, як кажуть городники, «виродження сорту», раз у 3-5 років потрібно придбавати елітне насіння, тому що, деякі характерні ознаки для даного сорту можуть загубитися.

Гібрид (F1) – організм, отриманий через схрещування форм, видів, сортів культур, що генетично відрізняються. Гібриди виправдовують свою вартість іншими позитивними властивостями, вони відрізняються скоростиглістю, високим врожаєм, дружним дозріванням, плодоношенням більш вирівняних плодів, стійкістю до несприятливих умов, практично однакові за генотипом що дає змогу отримати рослини які забезпечують високий рівень урожайності та стійкість до хвороб. Насіння зібране з плодів цих рослин не матиме всіх достоїнств початкової рослини. Це означає, що посіявши насіння гібрида урожай вийде, м’яко кажучи, ніякий, так як у другому поколінні (F2) відбувається «розсипання» сортових якостей. Такі рослини розмножуються тільки вегетативним способом. Тому будьте уважні і обережні не ризикуйте своїм урожаєм!

Гібридні рослини дуже вимогливі до умов вирощування, тому відповідний стан ґрунту для посіву (агрофон), мінеральне живлення допомагають 100% прояву закладених в них властивостях.

Вартість гібридного насіння вище ніж на сортове, але витрати на насіння складають лише 0,5-1% від вартості отриманої продукції.

Якщо ви плануєте закупити сортове чи гібридне насіння робіть це тільки в спеціалізованих магазинах, відмовтеся від придбання насіння на стихійних ринках. Обов’язково вимагайте від продавця відомості про товар, який ви хоче придбати. Супровідні документи повинні зберігатися за місцем здійснення торгівлі та надаватися споживачеві на його вимогу.

Обов’язково зберігайте чек на придбання насіння, лише з його допомогою зможете довести, що придбали товар саме в тому місці. Підприємець, який торгує на ринку, замість чека може видати інший документ, в якому повинен вказати назву товару, номер партії, дату покупки та поставити підпис та печатку (якщо є).

Також при купівлі насіння обов’язково потрібно звертати увагу на особливості маркування пакувань насіння. На пакеті з фасованим насінням, призначеним для роздрібної торгівлі, відповідно до ДСТУ 6006:2008 зазначається назва країни виробника, фірми, підприємця, товарний знак, юридична адреса пакування насіння, культура, сорт (гібрид), маса або кількість штук насіння в пакеті, номер партії, рік урожаю, схожість, документ про посівні якості насіння, коротка інформація про культуру (опис сорту, гібриду), поради щодо вирощування.

Більш детальну інформацію та консультації з вищезазначених питань можна отримати у відділі контролю в сфері насінництва та розсадництва управління фітосанітарної безпеки головного управління Держпродспоживслужби в Сумській області за адресою: вул. Гамалія, 25, м. Суми, 40021, тел. 61-73-40.

Що обрати, сортове або гібридне насіння – вирішувати тільки Вам!

Если Вы нашли ошибку, пожалуйста, выделите фрагмент текста и нажмите Ctrl+Enter.

The Sumy Post в Telegram та Facebook. Цікаві й оперативні новини, фото, відео. Підписуйтесь на наші сторінки!

comments powered by HyperComments

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: