СумБуд

Про права споживачів у сфері електронної комерції розповіло Головне управління Держпродспоживслужби в Сумській області

Суспільство | 19:55, 28.05.2019
 Поділитися

Поділитися в

Права споживача при замовленні, купівлі товару через  інтернет-магазин  регулюються статтями 12, 13 Закону України «Про захист прав споживачів». Що ж саме передбачає цей закон і що робити у разі його порушення, ми дізнавались у фахівців ГУ Держпродспоживслужби в Сумській області

Закон  визначає  обсяг  інформації,  який  обов’язково  має  бути  доведений споживачу до моменту замовлення товару. Перед  покупкою  товару  в  інтернет-магазині  необхідно  звернути  увагу  на наявність на сайті наступної інформації:

– найменування  продавця,  його  місцезнаходження,  порядок прийняття претензій;

– основні характеристики продукції;

– ціну, включаючи плату за доставку та умови оплати;

– гарантійні зобов’язання;

– інші умови поставки;

– порядок розірвання договору.

Як  показує  практика,  споживач,  придбаваючи  товар  через  інтернет-магазин,  у  багатьох  випадках  не  може  реалізувати  свої  права, передбачені Законом  України  «Про  захист  прав  споживачів»,  у  першу  чергу  у  зв’язку  із неможливістю  встановити  найменування  продавця  та  його місцезнаходження.

Головне: перед придбанням товару суб’єкт господарювання повинен оформити належним чином правовідносини з покупцем та надати необхідні документи, а саме: документ, який засвідчує факт укладання договору, що надалі має бути підставою для виникнення взаємних прав та обов’язків, а також надати споживачу необхідну, достовірну, доступну та своєчасну інформацію, передбачену законодавством про захист прав споживачів, Законом України «Про електронну комерцію», Правилами продажу товарів на замовлення та поза торговельними та офісними приміщеннями. Однак споживачі у більшості випадків не проходять процедуру  укладання договору.

Покупці (замовники) товарів, робіт, послуг у сфері електронної комерції за обсягом своїх прав та обов’язків прирівнюється до споживачів  за умови укладення договору поза торговельним або офісним приміщенням, або укладення договору на відстані, як передбачено Законом України «Про захист прав споживачів».

Відсутність необхідних документів та інформації не дає можливості виконати покладені на управління захисту споживачів функції щодо захисту  прав споживачів, та вжити заходів до суб’єкта господарювання у зв’язку з тим, що сторонами правочину майже завжди є фізичні особи. А коли одна із сторін договору надає послуги з використанням інформаційно-телекомунікаційних систем, як фізична особа, дії Законів України «Про захист прав споживачів» та «Про електронну комерцію» на нього не поширюються. Це ж стосується випадків, коли повноваження Головного управління Держпродспоживслужби в Сумській області на фізичних осіб, які здійснюють продаж товарів у інших регіонах України.

Інша інформація, окрім адреси електронної пошти та номеру мобільного  телефону,  на  сайті  інтернет-магазину  не  вказується,  що  фактично робить споживача безправним при придбанні неякісного товару.

Слід зазначити, що законодавством України під найменуванням юридичної особи розуміється його організаційно-правова форма та назва (наприклад, ТОВ «……», ПП «…….», ПрАТ «……..», тощо).  Для фізичної особи-підприємця – це прізвище, ім’я та по-батькові.

«Окрім цього, аж  ніяк  не  може  бути  найменуванням  продавця  назва  інтернет-магазину (сайту/домену). Крім  того,  у  більшості  випадків  продавці  не  є  власниками  інтернет-магазинів.  І  навіть  більше,  через  один  інтернет-магазин  реалізовувати  товар можуть декілька десятків продавців» – наголосив начальник управління захисту прав споживачів Головного управління Держпродспоживслужби у Сумській області Володимир Єщенко.

Стосовно  місцезнаходження  продавця  слід  мати  на  увазі,  що  адреси,  які вказуються у супровідних документах,  згідно з якими споживач отримує замовлений товар, це  зазвичай  адреси,  за  якими  розташовуються  поштові  відділення  або  відділення підприємства, що надає послуги з доставки відправлення.

Товар покупець бачив фактично на картинці в інтернеті, а ознайомиться з ним уже у місці отримання вантажу або вдома.

Користуючись  таким  становищем,  недобросовісні  продавці  можуть реалізовувати  неякісний, фальсифікований або контрабандний  товар, або  взагалі після  отримання  коштів  можуть:  не  надіслати  товар;  надіслати  товар,  який споживач  не  замовляв;  надіслати  товар,  технічні характеристики  якого  не відповідають заявленим на сайті.

Якщо Ви придбали товар у недобросовісного продавця та повернути грошові кошти не є можливим, в разі відсутності інформації щодо найменування продавця, а також інформації про місця провадження господарської діяльності цього суб’єкта, рекомендуємо Вам звернутись з письмовою заявою до територіального підрозділу Національної поліції у України в Сумській області за адресою: вул. Г. Кондратьєва, 23, м. Суми, тел.: +380 36 226 15 65, e-mail:  info@rv.npu.gov.ua

Если Вы нашли ошибку, пожалуйста, выделите фрагмент текста и нажмите Ctrl+Enter.

The Sumy Post в Telegram та Viber. Цікаві й оперативні новини, фото, відео. Підписуйтесь на наші сторінки!

метизная компания
comments powered by HyperComments

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: