метизная компания

Розплата за чужі борги. Як працюють сумські шахраї-колектори?

 Поділитися

Поділитися в

Дзвінок із невизначеного номера, крик у слухавку, жаргон та залякування – так починалося знайомство фотожурналіста інтернет-видання «The Sumy Post» Валерії Харченко з шахраями-колекторами. І на той момент наша працівниця навіть не усвідомлювала, наскільки масштабна подібна зловмисницька схема.

«Телефоном він гучно запитував, чи знаю я одного хлопця, відповіла: не знаю. Потім він ще гучніше почав повторювати «знаю» й сказав: «не выпадай на дурочку, ты все прекрасно понимаешь!» Я взагалі нічого не розуміла та припинила розмову. Він кілька разів дзвонив, але я не брала слухавку. Аж тут з невідомого номера надійшло смс у вайбері…»

Із смс-листування й розпочинаються основні маніпуляції та залякування. Переконливим фактом стає повідомлення з особистою адресою від незнайомого контакту.

«У вайбер уже з іншого номеру надіслали скріншот із Фейсбук-сторінки хлопця, який є у мене в друзях. Ця особа мені незнайома, нас пов’язує лише спільний колишній коледж. Скріншот надійшов із підписом «він допоможе тобі згадати» та номер телефону хлопця з фото…»

Журналіст певний час вагалася телефонувати, але все ж наважилася – не відповіли…

«Потім смс з погрозами, типу: «Я знаю где ты живёшь, будешь за все отвечать! Пацаны уже ждут тебя под подъездом!», а після цього назвали мою вулицю, будинок і номер квартири…»

Звичайно, цієї інформації немає у вільному доступі. Дівчина не пригадала випадків, коли повідомляла незнайомим свою адресу, тому не на жарт злякалася.

Цього ж дня, за тією ж схемою, невідомі тероризували ще одну сумчанку. Жінці А., викладачці одного із закладів вищої освіти міста, надіслали скріншот із Фейсбук-сторінки хлопця, колишнього студента.

Пізніше відправили смс з її особистою інформацією: адресою, переліком автомобілів, назвою дитячого садочку сина…

В обох випадках шантаж завершувався вимагання коштів, які жертви повинні були перерахувати на банківську картку.

Окрім ідентичної схеми, ці історію мають спільну відправну точку. Сумчанкам надсилали Facebook-профіль одного й того ж хлопця. Як з’ясувалося, «боржник» Кирило Панченко проживає в Харкові, нещодавно взяв кредит в онлайн-компанії і вчасно не повернув його. А під час заповнення анкети потрібно вказувати сторінки у соціальних мережах.

Через те, що хлопець не віддавав гроші кредитній компанії, колектори вдалися до незаконних дій та, використовуючи Фейсбук-сторінку «боржника», турбували його віртуальних друзів, вимагаючи гроші.

Журналістка «The Sumy Post» звернулася до поліції. За місяць, у ході проведення нашого журналістського розслідування, стало відомо, що правоохоронці не відкрили справу за заявою Харченко В. В. Порушень вимог кримінального процесуального закону в кримінальному провадженні не виявлено. Відмову поліцейські аргументували тим, що погрози мали лише віртуальний характер. У реальному житті дівчині нічого не загрожувало.

Тоді ми знайшли контакти хлопця, який брав кредитні кошти й дізналися, у якому саме сервісі. З’ясувалося, заборгував він сервісу мікрокредитування CreditPlus. 

Сервіс функціонує з лютого 2017-го року, зареєстрований на ТОВ «Авентус Україна». Розмір статутного капіталу складає 20 мільйонів гривень. Керівником є Довгаль Володимир Вікторович

На сторінці сервісу обіцяють: «Гроші онлайн і на карту за 7 хвилин без довідок, поручителів та іншої бюрократичної тяганини. Проста процедура і швидке оформлення: необхідно вказати потрібну суму, заповнити анкету і підтвердити договір. Після цього ми одразу відправимо вам гроші».

Правозахисник «Українського юридичного товариства» Олег Кучер коментує:

«Я не зустрічав ще жодної колекторської компанії, яка має ліцензію на здійснення фінансових послуг. Якщо продають борги такій компанії, то вона не має права нараховувати ніякі відсотки, ніякі штрафні санкції, абсолютно нічого.  Вона має право вимагати з вас ту суму боргу, яку вони купили.

Наприклад, якщо у людини заборгованість перед банком 10 тисяч гривень, то колектори цю суму купляють максимум за 3 тисячі. Коли незаконні «вимагачі» надсилають людині договір факторингу й різного роду заяви та повідомлення в кожному договорі, сума за яку вони купляли борг людини –  закреслена чорним квадратиком. Суму не афішують, бо знають що не мають права стягувати більше, ніж за ту суму, за яку вони купили цей борг. Статистика каже, що колекторські компанії дуже рідко подають в суд. Через 5-10 тисяч судитись їм не вигідно, бо треба тратитись на судовий збір, послуги юристів. Тож легше дзвонити і тероризувати людей».

А ось щодо тероризування в проекті закону «Про захист прав і законних інтересів боржників при здійсненні колекторської діяльності» (№2133) зазначено: «колекторам заборонено зазіхати на життя і здоров’я, честь і ділову репутацію боржника. Заборонено використовувати силу, насильство, погрози щодо боржника і членів його сім’ї. Заборонені вульгаризми і нецензурна лексика при спілкуванні з боржниками. Заборонено обманювати.

Неприпустимо буде спілкуватися з боржниками будь-яким способом (по телефону, особисто і т. п.) з 20 години вечора до 9 годин ранку в робочі дні і ніколи – у вихідні та святкові (наразі, як відомо, одним з улюблених способів тиску у колекторів є нічні дзвінки, дзвінки рано вранці вихідного дня і т.д.). Заборонено колекторам спілкуватися з родичами боржника, телефонувати або приходити на роботу до боржника – це може завдати шкоди його діловій репутації».

Прояснити ситуацію з колекторами ми спробували у відділенні «ПриватБанку». Менеджер по роботі з клієнтами вибачилася, запевнивши, що не володіє інформацією щодо співпраці з банку з колекторами. Фахівець зазначила: цими питаннями опікуються спеціалісти головного офісу установи в Києві.

Проте, відповідно до положення НБУ «Про виведення неплатоспроможних банків з ринку», банк, справді, має право звернутися до третіх осіб-колекторів, щоб отримати послуги зі стягнення заборгованості, звільнивши тим самим свої баланси від «токсичного» тягаря. Більше того, НБУ з 2016 року посилив вимоги до резервування проблемних кредитів до 100% виданого кредиту. Тому банки активно проводять детальний аналіз клієнтської бази, щоб виявити проблемних боржників і сформувати кредитні портфелі для продажу їх колекторам.

Зазвичай, колекторські компанії себе не афішують. У Сумах не зареєстрована жодної. Банки, сервісні компанії винаймають колекторів з різних областей.

На популярному українському сайті з пошуку роботи та робітників такі розміщують десятки оголошень про пошук спеціалістів зі стягнення заборгованості.

Одна з таких компаній шукає спеціаліста в Сумах. Київська фінансова компанія «Гроші Всім», яка працює у сфері онлайн мікрокредитування, запрошує до своєї команди фахівців із досвідом роботи з заборгованістю.

Варто пам’ятати: при надходженні дзвінків від колекторів позичальнику рекомендується вимагати повну інформацію, пов’язану з кредитом:

номер, дата договору; дані первинного кредитора;

реквізити договору між кредитором і колекторами;

прізвище, ім’я та по-батькові особи, яка телефонує, її посада;

Позичальник вправі вимагати для ознайомлення завірені копії дкументів, що підтверджують заборгованість, а також детальний письмовий розрахунок суми боргу, штрафних санкцій.

ОТЖЕ: Діяльність колекторів у Сумах набирає обертів – це факт. Діють вони незаконно, посилаючись на вище зазначене. Коли буде спіймано та покарано хоча б одного такого шахрая сказати важко, адже дії праворушників поки носять зловмисницький характер, а не злочинний.

ЯКЩО Ж Вам нав’язливо пропонують віддати чужий борг, радимо:

 

  1. Взяти свій емоційний стан під контроль, оскільки найсильніший прийом колекторів – моральний тиск. Більшість колекторів роблять розрахунок на елемент страху. Вони тиснуть на почуття провини й больові точки конкретної людини (важке матеріальне становище, діти та інші фактори).
  2. За можливості записувати всі телефонні розмови, зберігати смсповідомлення щоб, у разі чого, мати на руках докази незаконних вимог, погроз.
  3. У разі відвертих погроз і образ звернутися до поліції із заявою про відкриття кримінальної справи за однією зі статей КК України – ст. 182 (порушення недоторканності приватного життя), ст. 189 (вимагання), ст. 190 (шахрайство), ст. 355 (примушування до виконання чи невиконання цивільно-правових зобов’язань). Проконтролювати внесення відомостей в Єдиний реєстр кримінальних впроваджень. Відмову відкривати таке впровадження оскаржити в суді.
  4. Вимагати від колекторів претензії виключно в письмовій формі з посиланнями на конкретні договори та юридичні підстави.
  5. Ігнорувати документи без будь-яких юридичних підтверджень, тобто без «живих» підписів та «мокрих» печаток. Жодних листів, віддрукованих на кольорових принтерах.
  6. Ігнорувати будь-які вимоги про «поруку», якщо ви його офіційно не надавали. А також не звертати уваги на прохання «вплинути» на знайомих, друзів, сусідів чи родичів. За законом, борги повинні повертати лише ті особи, у яких з організацією існують договірні зобов’язання щодо повернення коштів.

Пам’ятайте, Цивільний кодекс України зобов’язує повідомляти боржника в офіційному порядку про зміну кредитора або передачу права вимоги третім особам. Тому краще не оплачувати нічого до отримання офіційних документів і підтверджень. Як правило, компанії з гарною репутацією без проблем надають всі необхідні документи. Відмова на запит в отриманні відповідних документів про наявність боргу свідчить про шахрайські дії осіб, які змушують сплатити борг.

Головне фото: сайт ІА “Конкурент”

Альона Болотова 

Если Вы нашли ошибку, пожалуйста, выделите фрагмент текста и нажмите Ctrl+Enter.

The Sumy Post в Telegram та Facebook. Цікаві й оперативні новини, фото, відео. Підписуйтесь на наші сторінки!

comments powered by HyperComments

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: