СумБуд
SMR
метизная компания

Сексуальне виховання може врятувати від насилля та психологічних травм: інтерв’ю із сумським сексологом

 Поділитися

Поділитися в

Нещодавно в Сумах сталася подія, яка сколихнула інформаційний простір не лише Сумської області. Мова йде про знущання підлітків із 6-річного хлопчика, яке систематично відбувалося в районі вул. Добровільна. Пізніше правоохоронці виявили відеозаписи з епізодами цькування хлопчика, на одному – сексуального характеру. Проблема сексуальної освіти підлітків є масштабною, про що свідчить неодноразовість таких випадків у країні. Майже ідентичні випадки торік реєстрували на Харківщині та Хмельниччині. І поки в Міністерстві освіти й науки України займаються пошуками підходів для впровадження сексуальної освіти в школах, головну роль у сексуальному вихованні дитини мають відігравати батьки. Сексуальна освіта формує етику і культуру сексуального життя у майбутньому, дає можливість захиститися від сексуального насильства і психологічних травм.
Тому ми поспілкувалися з Анною Яковенко, психологом, психосоматологом, сексологом та керівником психологічного центру «Sensus» та дізналися, чому важливо говорити з дитиною про сексуальність, чим небезпечне порно та за яких обставин зростає вірогідність знущань саме над вашою дитиною. Про все вищевказане читайте в нашому інтерв’ю.

Коли треба починати обговорювати з дитиною тему сексуальності?

На мою думку, у цій темі немає конкретного початку чи кінця. Тобто це має бути не одна розмова, коли ви посадили перед собою дитину і сказали: «Зараз я тобі все розкажу». Тема має бути постійно відкрита у спілкуванні дітей та батьків. У будь-який момент, коли дитину щось зацікавить, вона може підійти та запитати. Починаючи з питань появи дитини на світ, закінчуючи змінами у тілі підлітка в час першого статевого акту. Для втілення цього між дитиною та батьками мають бути довірливі стосунки. На жаль, дуже часто для батьків тема сексуальності є травматичною, бо вони соромляться говорити про це, соромляться свого тіла, своєї сексуальності й тоді вони передоручають тему іншим: психологу, вчителю. Вважаю, так діяти не дуже добре, бо це інтимна тема й краще, якщо про неї розповідатимуть найближчі – батьки.

Чи є різниця між тим, хто з батьків розпочне цю розмову з дитиною?

Вважається, що краще якщо це будуть люди однієї статі. Але ж бувають випадки, коли дитину виховує лише батько, або лише мама. Ось наприклад, дівчинку виховує лише батько, у них добрі та довірливі стосунки, вона може у нього запитати про усе, що цікавить чи турбує, а батько знається на темі жіночого здоров’я та йому комфортно про це говорити, то чому б і ні. Буває, до мене звертаються чоловіки-батьки й говорять, що розповісти, наприклад, про народження вони можуть, а про менструацію – ні. Якщо в такій ситуації немає серед близьких хрещеної чи тітки, то так, це може бути психолог.

Зараз, наприклад, у нашому місті є студія особистісного розвитку для підлітків. Якраз у середу було заняття на тему безпеки. Ми говорили про безпеку тіла, про сексуальне насильство, обговорювали тему статевого виховання. Серед батьків був великий запит на цю тему, вони запевняють, що підлітки 12 років та старше більше прислухаються вже не до батьків, а до сторонніх, фахівців.

До речі, а як часто у Сумах проводяться подібні просвітницькі заходи?

По-перше, у нас є «Клініка, дружня до молоді», де досвічені спеціалісти проводять різні тренінги, у тому числі й про статеве виховання. Зазвичай, вони там безкоштовні, або за невелику благодійну плату. Також працює наш центр «Sensus». Іноді люди приходять на індивідуальні консультації, а коли тема стає ще більше актуальною ми проводимо групові заняття. Нещодавно сталася така трагедія на Добровільній, де здійснювали насилля над хлопчиком. І як з’ясувалося це не перший випадок. У моїй практиці хлопчики-першокласники також ставали жертвами насилля.

За яких обставин зростає вірогідність знущань над дитиною?

Коли я аналізувала ситуації сімей, діти з яких підпадали під насильство, то виявилося, що часто це були сім’ї, де батьки чинили насильство проти своїх дітей вдома. Тобто ця дитина від початку прийняла, що так нормально. А отже, якщо можна моїм близьким, то оточуючих тим більше можна. Тому ми можемо захистити дітей, поважаючи їх та повчаючи поважати себе.

Зараз діти приходять у школу із планшетами, гаджетами, вони подивилися порно і використовують його не за призначенням. Їх психіка ще не готова до такої інформації. Зазвичай це відбуваються так: старші діти показують порно меншим, відбувається імпринт, тобто перше збудження на те, що вони там побачили. Це може бути насилля, педофілія, зоофілія та як би це не виглядало погано, але психіка дитини відчувши збудження закріплює це як перший досвід. І надалі це викликає проблеми у психосексуальному розвитку дитини. Ми, звичайно, не можемо забирати у них ці гаджети, але нам під силу заздалегідь розповісти своїм дітям про те, що таке може трапитися, що тіло та свідомість це лише їх власність. Що вони мають право казати: «Ні!», обурюватися, кричати, кликати на допомогу.

У час, коли людство шукає в інтернеті відповіді чи на всі питання, не важко здогадатися, що інформацію про секс дитина шукатме саме там. Що ж робити, аби вберегти дитину від шкідливого контенту на порносайтах? Адже порно-галузь не покликана для поширення секс-освіти.

Якщо ви помітили, що дитина дивиться порно, можна обережно поговорити про це. Зазвичай, діти старшого підліткового віку переглядають порно аби отримати розрядку, інколи, щоб повчитися, або розповідати одноліткам, що в них вже був статевий акт.

А чи можна використовувати ресурси інтернету, зокрема ютубу, аби показати дитині відео, яке допоможе візуалізувати розповідь про секс?

Так, це дуже позитивний варіант. Зараз на ютубі є гарні просвітницькі канали, де в 3D форматі показано народження дитини від моменту статевого акту до процесу пологів. Усе показано без крові, без страждань. Фільм я показую підліткам на тренінгах, після чого вони із захопленням відгукуються про природу, біологію процесу появи людини на світ. Також можна дітям показати красиву еротичну стрічку, де показано, що сексуальність це не лише фізичні фрикції, а й почуття, спосіб передати любов.

Можливо, порадите літературу про сексуальність для батьків, або ж для самих дітей?

Такі книжки є, але варто використовувати критичне мислення. Для просвіти дорослих та підлітків є дуже корисна книжка «Як хоче жінка» Емілі Нагоскі. Також на ютубі є канал «Sex Education».

 

Ми продовжимо цю тему у наступному матеріалі. Там ми розкажемо про виховання толерантності до різностей людей, про дитячу мастурбацію та про варіанти впровадження сексуальної освіти у школах.

Альона Болотова

Если Вы нашли ошибку, пожалуйста, выделите фрагмент текста и нажмите Ctrl+Enter.

The Sumy Post в Telegram та Facebook. Цікаві й оперативні новини, фото, відео. Підписуйтесь на наші сторінки!

comments powered by HyperComments

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: