метизная компания

Скільки заробляє сумський таксист, які маршрути проблемні та як вплинула пандемія на роботу водіїв (ІНТЕРВ’Ю)

 Поділитися

Поділитися в

Хоч Суми й невелике місто, проте послуга таксі дуже затребувана, особливо, якщо терміново ввечері треба дістатися району, куди маршрутки їздять раз на годину, а то й взагалі ігнорують той маршрут. Проте зараз мова піде не про проблему маршрутних таксі, а про транспортних рятівників, які сьогодні відзначають професійне свято.

Міжнародне професійне свято водіїв-таксистів щорічно відзначається 22-го березня. Саме в цей день, в 1907-му році на вулиці столиці Великобританії Лондона вийшли на обслуговування з індивідуального перевезення пасажирів перші автомобілі, обладнані спеціальними лічильниками, відомими нам зараз як таксометри. Понад сто років удосконалювалися система і механізми надання послуг службами таксі. Нині сервіси для замовлення поїздок створили максимально прості умови виклику авто, це може зробити навіть підліток. Останні роки робота у таксі може бути як постійною, так і фрилансом.

Ми поспілкувалися із сумським таксистом Сергієм, який розповів про особливості професії сьогодні, популярні та проблемні місцеві маршрути, скільки можна заробити у таксі та про будні представника цієї індустрії.

Що найбільше приваблює в професії таксиста?

Привабили гроші, які отримуєш щодня – “жива” копійка, тобто не треба чекати місяць, поки прийде зарплата. Друге, що приваблює, це робота не по годинах, немає обов’язкового графіка. Хочеш – працюєш, не хочеш – займаєшся іншими справами. Раніше було інакше, повноцінний робочий день із зарплатнею, касою тощо. Зараз же робота в таксі дуже модернізувалася, адже з’явилися мобільні програми, застосунки так званих агрегаторів. Що таке агрегатор? Це мобільний додаток, який є посередником між пасажиром та водієм. Перший встановлює клієнтську версію додатку та робить замовлення, у другого ж стоїть партнерський додаток, через який він отримує доступ до бази замовлень. Зазвичай агрегатор “рандомно” кидає замовлення декільком водіям, які активні в певному секторі. Якщо водії відмовляються, тікет потрапляє у так званий ефір, і тоді інші водії можуть його виконати. За кожне замовлення з водіїв знімається комісія, зазвичай це 10% від суми поїздки. Це і є заробіток агрегатора. Також сучасні агрегатори схиляють водіїв до брендінгу своїх автівок. Бачили, мабуть, по місту легковики із рекламою тієї чи іншої служби? Оце воно і є. Таких водіїв називають “коврами”, у них є пріоритет до замовлень по “автозахопленню”, також при виконанні певних умов агрегатор надає їм бонуси.
Який у вас вже стаж, скільки поїздок зробили і від яких служб працюєте?
Працюю у таксі понад 3 роки, за цей час виконав близько 10 тисяч поїздок. Зараз будь-хто, у кого є водійське посвідчення та авто, може бути таксистом, варто лише зареєструватися в обраній службі, надіслати документи в додатку та через деякий час починати працювати. Декотрі служби більш прискіпливо ставляться до реєстрації водія, тому треба регулярно приїжджати на співбесіду та огляд авто. Проте, зараз робота в таксі вже більше схожа на фриланс, наприклад її легко можна поєднувати з основною роботою. Працюєш ти на офісі до 18:00, прийшов додому, поїв, відпочив, сів в авто та поїхав трохи заробити. Або ще декотрі практикують таку схему: живе людина на Ковпака, а працює на Хіммістечку, щодня можна вийти трохи раніше, «вийти на лінію» та знайти собі попутника, відбивши гроші на пальне. Це стало можливим з появою мобільних додатків, коли водій може стати та вийти з лінії в будь-який час.
Які маршрути в Сумах найпопулярніші, затребувані, а куди таксисти не хочуть їхати?
Однозначно найчастіше люди їздять з 9-го мікрорайону в центр або назад. Також довго стояти не прийдеться на Харківській, Прокоф’єва, Іллінській, Металургів, Троїцькій. Трохи довше прийдеться чекати замовлення на Роменській, Ковпака, Герасима Кондратьєва. Ну і зовсім тяжко буде виїхати з віддаленого приватного сектору: Баранівка, Веретенівка, Василівка. У центрі міста також є проблемні місця, наприклад район Вавілова, через відсутність нормального дорожнього покриття та різких спусків-підйомів.
З настанням пандемії, карантину, чи змінився потік людей, адже багато хто став побоюватися їздити в громадському транспорті?
Роботи стало помітно менше. Частково через те, що в Сумах значно збільшилася кількість авто, неможливо не помітити це. Складається враження, що люди просто подіставали кошти із заначок та понакупляли автівок, щоб не їздити на громадському транспорті й не витрачати гроші на таксі. Раніше за вечір п’ятниці можна було привезти понад 1000 грн (це брудними). Зараз в 2 рази менше. Також вночі стало менше замовлень через те, що більшість розважальних закладів або закриті, або працюють до 23 години.
У які дні і в який час у таксистів “сезон”? І скільки можна заробити в такий день?
Жнива у нас вранці, це в будні з 7:00 до 9:00, коли офісні працівники їдуть на роботу, студенти до ВУЗів, діти з батьками їдуть до шкіл або до дитсадків. Також активний час для роботи таксі це ввечері, приблизно з 21:00, коли маршруткою або комунальним транспортом виїхати просто неможливо. Великі свята, такі як Новий рік, 8 березня, Великдень, травневі тощо – також вдалий час для роботи таксистів. Якщо навіть сильно лінуватися, за день можна заробити більше 2 тисяч гривень. Також від кількості замовлень залежить і коефіцієнт ціни – чим більше замовлень, тим більше буде «коф», а значить і вища ціна.
А в цілому, скільки можна заробити на місяць при регулярній роботі на своєму авто?
До 20 тисяч можливо заробити. Це «брудними», тобто від цієї суми треба відняти вартість пального та витрат на ремонт. Останнє порахувати дуже складно, адже бувають місяці, коли взагалі нічого не витрачаєш, а буває купляєш нову гуму, акумулятор, масла, фільтра чи щось інше. Я віднімаю у середньому 2 тисячі на амортизацію і 4 тисячі на паливо.
Залежить заробіток від класу авто?
Думаю, що залежить. Зараз у додатках пасажир може обирати клас авто. Від цього залежить і ціна. Економ буде дешевше, комфорт – дорожче. Водії, автівки яких стоять в комфорті, мають доступ і до замовлень інших класів. Багато служб вже не реєструють у себе автівки старше 1990 року. Також проблеми будуть у водіїв ВАЗів. Наприклад, якщо у водія Ауді 1985-го року, то скоріше його не зареєструють у застосунку і не дозволять працювати. Або поставлять в Економ. Буває навіть пасажири, роблячи замовлення, в примітках ставлять побажання “не ВАЗ, не ЗАЗ, не Део”.
Ви розповідаєте про нові служби – агрегатори, а як щодо старих, які викликають телефоном, вони ще ж існують?
Працюють, але з появою нових та більш зручних агрегаторів, пасажиропотік в них дуже знизився. До того ж водії там мають сплачувати абонплату, а це не дуже зручно. Поступово ці служби зникають, адже з’являються усе більше нових агрегаторів із різними бонусами як для пасажирів, так і для водіїв. В Сумах найпопулярнішими є – Максі, Пан, Економ, Ваше та Пчілка. Всі вони мають свої клієнтські додатки, водії ж в основному працюють через так звану «балалайку» – Mobile Taxi. Всім відома служба Суми Таксі вже давно працює під франшизою HUB.
Чи бували надзвичайні ситуації, занадто проблемні пасажири? І що в таких випадках роблять таксисти?
Особисто я не можу нічого такого пригадати. Звичайно, траплялися нетверезі пасажири, і не тільки від алкоголю. Мабуть, найгірше, що було зі мною, це коли пасажир сказав: “зараз зніму гроші з банкомата і віддам”, а сам вийшов і утік. Багато моїх колег потрапили на такий обман: так названу схему “купити молочка”: шахрай робить продуктове замовлення через додаток, ставить приємну ціну, телефонує та просить придбати продукти, а потом знову телефонує та прохає поповнити йому рахунок, далі водій приїжджає за вказаною адресою, а там ніхто не виходить і на дзвінки вже не відповідає. Велика кількість таксистів потрапила у цю пастку. Навіть є чорний список таких шахраїв, він постійно оновлюється.
Знаю, що раніше у таксистів була тривожна кнопка на рації, яку натискали, якщо потребували допомоги, й тоді до них приїжджали колеги. Зараз є таке?
Для таких випадків у нас є чат “SOS DRIVERS”. Якщо проблемна ситуація із пасажиром, або зламалося авто, то у чат пишемо адресу та коротко описуємо проблему і ті, хто поруч, їдуть на допомогу. Взагалі, таке рідко буває, рівень пасажирів також виріс.
У вас є постійні клієнти?
Так, дуже багато. Буває записують телефон, якщо сподобалася поїздка та потім телефонують. Вважаю, що це гарний знак про те, що роблю все правильно.
Якими ще якостями повинен володіти таксист, якого порекомендують?
По-перше, він має їздити на охайній та справній автівці. В салоні має бути чисто, не прокурено. По-друге, людина має бути не конфліктна, відчувати настрій пасажира, аби зрозуміти треба з ним говорити чи ні. Треба бути ввічливим, побажати гарного дня. Пасажири за гарну поїздку часто віддячують «чайовими». Пасажиру ж бажано бути в тверезому стані, не лізти в таксі більше 4 осіб, якщо це не вказано у примітці, бути ввічливими, не курити та не їсти в авто.
Альона Болотова

Если Вы нашли ошибку, пожалуйста, выделите фрагмент текста и нажмите Ctrl+Enter.

The Sumy Post в Telegram та Facebook. Цікаві й оперативні новини, фото, відео. Підписуйтесь на наші сторінки!

Суми – місто герой
comments powered by HyperComments

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: