СумБуд
метизная компания

Сумщина святкує Всесвітній день донора!

Суспільство | 17:20, 16.06.2021
 Поділитися

Поділитися в

Цього року він співпав з 5-річчям масштабного проєкту для учнівської молоді

14 червня – Всесвітній день донора крові. Для Сум це – особливе свято, адже наше місто офіційно визнане донорською столицею України, а донорський рух  у Сумах вже давно заслуговує на світове визнання.

Задовго до урочистої дати в Сумському обласному центрі служби крові розпочалися благодійні корпоративні акції, жителі міста приходили на кроводачі цілими колективами. У багатьох організаціях вже складися міцні донорські традиції.

Окрім найбільших міських підприємств – «Сумського МНВО-Інжинірінгу», «Сумихімпрому» та «Насосенергомашу», регулярно проводять донорські дні управління патрульної поліції Сумської області, теруправління служби судової охорони, Національна поліція в Сумській області, відділи та структури міської та обласної ради, облдержадміністрації, працівники енергетичної галузі, а також політичні партії та громадські організації.

До того ж, під час святкування посвідчення Почесного донора України отримали ще 14 донорів, тепер у місті 1072 людини мають це звання.

СВЯТО В МЦ «РОМАНТИКА»

День донора 2021 став особливим для Сумщини, адже цього дня освітяни святкували 5-річчя проєкту «Голос крові: ми – українці!», започаткованого СОЦСК та обласним центром позашкільної освіти та роботи з талановитою молоддю  під егідою Департаменту освіти і науки Сумської ОДА.

Проєкт охопив багато різних сфер і напрямків, але головне – діти знайомилися з явищем донорства і роботою центру крові, дізнавалися про необхідність донорства, потребу в компонентах крові.  Це дозволяє виховувати донорську культуру з дитинства, так само, як і патріотизм, адже багато напрямків проекту стосувалися краєзнавства, етнографії, місцевого туризму, волонтерської роботи  тощо.

Всього у заходах проєкту взяли участь більш ніж 81 тис. дітей – це абсолютний рекорд, це масштаб, яким можна пишатися! І під час святкування Дня донора позашкілля презентувало сумчанам найцікавіші свої здобутки.

Це стало можливим завдяки вибраній для свята локації МЦ «Романтика». Тут вистачило місця для всього – на свіжому повітрі перед центром працювали різноманітні майстерні та активності для всіх бажаючих, виступали дитячі колективи.

«СУМЩИНА  –  КОЛИСКА ДОНОРСЬКОГО РУХУ!»

Напередодні свята в СОЦСК  зустрічали справжній донорський десант з облдержадміністрації на чолі з очільником Сумщини Василем Хомою, який уже має досвід кроводач, бо здавав компоненти крові у Харкові для хворого товариша-афганця.

Під час урочистостей голова облдержадміністрації особисто привітав донорів:

  • Це свято для нашої області особливе, адже Сумщина – колиска донорського руху. Тут живе майже половина Заслужених донорів України та понад 4 тисячі Почесних донорів. У Сумському обласному центрі служби крові здійснюється 241 донація на тисячу чоловік населення, у той час, як по Україні – 11. Наш потужний сучасний центр крові не має собі рівних в Україні, він може конкурувати з найкращими закладами Європи і світу. Оглянувши центр, я зрозумів – при такому підході від держави навіть грошей не потрібно – потрібні умови і підтримка, щоб лідери громадської думки через соцмережі і ЗМІ розповідали, яка це благородна справа, як від неї залежить життя людей.

Василь Хома вручив відзнаки Заслужених донорів Олександрові Шаповалу, Вікторії Несвіт та Олександру Банчукову.

«КОЛИ Я СКАЗАВ, СКІЛЬКИ МИ ЕКОНОМИМО, ВСІ БУЛИ ВРАЖЕНІ»

Сумський обласний центр служби крові залишається єдиним в Україні зразком державно-приватного партнерства у цій галузі. Інвестор, компанія «Біофарма», вклала понад 3,5 млн. доларів в реконструкцію і оснащення закладу.

  • Коли на нараді при Президентові України я розповів, що Сумщина має дуже розвинений донорський рух і підтвердив це цифрами, багато учасників були дуже здивовані, – розповів голова Сумської обласної ради Віктор Федорченко. – А коли я розповів, що обласна рада не вкладає ні копійки в функціонування закладу, коли сказав представникам других областей, скільки ми економимо бюджетних коштів на такій моделі співпраці, представники інших областей були вражені – і дуже захотіли запровадити її у себе.

Суми є столицею донорства в Україні, і це склалося не само собою. Тут в залі сидять люди, які доклали до цього багато зусиль, патріоти своєї області і своєї країни.

«ВАШЕ ЗДОРОВ’Я – ЗАПОРУКА НАШОГО ЖИТТЯ!»

Урочистості на День донора завжди особливі, бо ж на них донорів нашого міста вітають… донори. Виконуюча обов’язки міського голови, керуюча справами виконавчого комітету Сумської міської ради Юлія Павлик є яскравим представником родинного донорства.  За прикладом мами вона долучилася до благодійних акцій під час найсуворішого карантину, коли багато донорів не могли дістатися центру крові. Тож сьогодні вона – вже досвідчений донор крові.

  • Коли ми здавали компоненти крові і передавали довідки у відділення онкогематології, то спілкувалися з дітьми, що протягом довгого часу перебувають там на лікуванні. Коли береш таку дитину на руки – розумієш, що донорство – це подвиг, який здійснюється заради цих маленьких пацієнтів і безлічі інших. Дорогі донори, від імені міського голови та міської ради бажаю вам миру, злагоди у сім’ях і здоров’я. Адже ваше здоров’я – це запорука нашого життя.

«В УКРАЇНІ НЕМАЄ КРАЩОГО ПРИКЛАДУ РОЗВИТКУ ДОНОРСТВА, НІЖ ВАША ОБЛАСТЬ»

Суми стали першим містом, де з’явився центр Biopharma Plasma. Інвестор вклав в Сумський центр служби крові понад 3,5 млн. доларів і створив унікальний для України заклад, з новими технологіями, сучасною апаратурою і принципово новим підходом до безпеки та комфорту донорів.

  • Я хочу подякувати кожному з вас за це все, що ми бачимо сьогодні, – зазначила директор мережі донорських центрів ТОВ Biopharma Plasma Оксана Мулярчук. – В Україні немає кращого прикладу розвитку донорства, ніж ваша область. Зараз ми поширюємо ваш досвід по всій Україні, відкрито вже 7 плазмацентрів, але колискою донорства і серцем нашої компанії залишаються Суми. Я хочу подякувати кожному донору, який приходить до нас у центр: щодня ви разом рятуєте тисячі людських життів! Я вдячна всім співробітникам донорського центру – кожному лікарю, кожній медсестрі, кожному фельдшеру. Всім, хто створює цю неймовірну атмосферу в центрі крові, яка приваблює донорів. Вдячна представникам місцевої влади, які підтримують центр.

Я вітаю всіх донорів з їх всесвітнім святом. І ми будемо по всій Україні розповідати, що Сумська область – це серце донорського руху.

«ДРУГ ПІЗНАЄТЬСЯ В БІДІ»

У базі даних Сумського обласного центру служби крові – понад 40 тисяч донорів, більшість з яких є постійними. Центр проводить благодійні акції і творчі заходи, співпрацює з великою кількістю організацій, надає благодійну допомогу, а його головне кредо – нікого не залишити в біді.

І у цьому величезна заслуга його директорки Наталії Трофименко. Під її керівництвом заклад успішно долає нові і нові виклики.

– Недарма кажуть, що друг пізнається в біді, – зазначила Наталія Трофименко. – Коли почалася пандемія і транспортні обмеження, в кожній області кричали: немає донорів! Крім Сум. Ви діставалися до центру крові на таксі й попутках, підвозили одне одного, йшли пішки – але в нашій області не було ні одного випадку, щоб пацієнт залишився без допомоги.

ХТО, ЯК НЕ ВОНИ, ЗАСЛУГОВУЄ НАЙВИЩИХ НАГОРОД?

Серед сумчан є особливі легенди донорського руху, які в буквальному сенсі присвятили донорству все своє життя.

Це – перший заслужений донор України Олександр Ткачов, який за 32 роки регулярних донацій здав 130 літрів крові, та  Почесні донори Раїса Волжина і Валентина Сіпко-Покуленко. Впродовж десятиліть  вони були організаторами донорських днів, піклувалися про донорів на всіх рівнях, відстоюючи їхні пільги та заохочення. Тим, що сьогодні Суми є єдиним містом в Україні, де діють місцеві пільги для донорів, ми завдячуємо саме цим чудовим активним і енергійним жінкам.

Ці донори отримали багато нагород. Але головною залишається все ж проста людська вдячність за врятовані життя і за все, що вони зробили для розвитку донорського руху. І звичайно, день донора неможливо уявити без їх присутності.

Дуже приємно, що з кожним роком збільшується кількість наших партнерів – компаній і особистостей, які виявляють бажання долучитися до святкових активностей та підтримати донорів приємними сюрпризами. Тож ТРЦ MOST і ТМ «Сумська паляниця» підготували особливі подарунки для легендарних донорів. Окрім того, спеціальний подарунок від народного депутата Ігоря Молотка Олександру Ткачову вручили депутати обласної ради Тетяна Сизон та Вадим Ващенко.

Жіноче об’єднання «Мереживо» привітало зі святом нових Заслужених донорів України. Також їм передав подарунки народний депутат Михайло Ананченко – іх вручив депутат обласної ради Микита Баня.

А депутат обласної ради Олександр Стрельченко підготував спеціальний подарунок  учням Великописарівської спеціалізованої школи, вихованцям творчого об’єднання «Екіпаж капітана Блада».

«МИ ФОРМУЄМО УКРАЇНСЬКУ НАЦІЮ»

Проєкт «Голос крові: ми – українці!», який тривав у області 5 років,  об’єднав дітей, дорослих, родини, громадські організації.

  • Мій особистий досвід донорства почався в 1997 році, коли ми рятували батька колеги, – зазначила у своєму виступі директор Департаменту освіти і науки Сумської ОДА Вікторія Гробова. –  Тоді ми всі разом зірвалися і пішли на донацію. І до сьогодні нашою освітянською родиною ми рятуємо життя, формуємо українське суспільство – здорових і активних людей. З початком проєкту  до нього почали масово долучатися дорослі працівники освіти. І донорам сьогодні я хочу побажати перш за все здоров’я, бо ваше здоров’я – це здоров’я всієї нації!

На знак вдячності відповідальному бізнесу за підтримку соціальних активностей підростаючого покоління Вікторія Павлівна передала дипломи департаменту освіти і науки президенту компанії Biopharma Костянтину Єфименку та директору зі стратегічного розвитку компанії Оксані Плотниковій з формулювання: «Взірець відповідального бізнесу».

Сюрпризи від компанії Biopharma отримали 7 дитячих творчих колективів, які є активними учасниками просвітницьких акцій, спрямованих на розвиток донорського руху.

«КРОВНА РОДИНА» ЄДНАЄ КРАЇНУ!

Проєкт «Голос крові: ми – українці!» триває. Впровадження донорської культури серед молоді і підвищення обізнаності підлітків про донорство  не перестає бути стратегічним завданням державної ваги. Тому Сумський центр служби крові, Департамент освіти і науки Сумської ОДА і обласний центр позашкільної освіти та роботи з талановитою молоддю оголосили про започаткування нового 5-річного спільного проєкту – «Кровна родина», який присвячено 30-річчю Незалежності України.

А першим заходом нового проєкту став цьогорічний конкурс «Подарунок донору», що зібрав сотні яскравих витворів різних видів декоративно-прикладного мистецтва. Після підведення підсумків конкурсу вони були передані до центру крові, для вручення донорам у свято.

Всього на конкурс було подано 360 робіт, і вибрати найкращі було надзвичайно складно. Подарункові сертифікати з рук директора з розвитку донорських центрів Biopharma Plasma Андрія Комаріста отримали  30 учасників з різних районів області.

Свято для маленьких і великих жителів міста продовжилось у дитячому парку «Казка», де на них також чекали різноманітні цікаві активності.

ВСЕСВІТНІЙ ДЕНЬ ДОНОРА – У ЦЕНТРІ КРОВІ

14 червня, у день свята, відзначення Дня донора  досягло свого апогею. Багато сумчан – і поодинці, і цілими компаніями та організаціями вирішили здати компоненти крові саме цього дня, адже це дуже символічно. Всім, хто прийшов на донацію, центр крові дарував солодкі сюрпризи та сертифікати на знижку від партнера СОЦСК – компанії Compservice.

А ще настрій донорам у їхній день піднімали звуки військового оркестру Сумської 27-ї реактивної артилерійської бригади ім. Петра Калнишевського та приємні подарунки. 14 червня отримали посвідчення Почесних донорів України з рук директорки СОЦСК Наталії Трофименко донори В’ячеслав Галушка, Олександр Журба, Денис Кириченко, Віталій Коваленко, Сергій Луцюк, Микола Мелешко, Олена Ніколаєнко, Олександр Петренко, Валерій Солдаткін, Володимир Сиригін.

Нових почесних донорів привітала директор Департаменту освіти і науки Сумської ОДА, благодійна донорка Вікторія Гробова. Вікторія Павлівна виконала дуже приємну місію – і передала донорам сувеніри, виготовлені учасниками обласного конкурсу «Подарунок донору».

Також вітальні слова і подарунки донори отримали від партнерів СОЦСК: бренд «Сумська паляниця», звичайно ж, порадував тортами, а  ТРЦ MOST приготував сертифікати в сімейний ресторан «Тьотя Мі-Моза».

Донорський центр цього дня також отримав вітання і подарунки – грізну сувенірну гармату від 27-ї реактивної артилерійської бригади ім.Петра Калнишевського, багато військових особистого складу якої є донорами,  та чудову картину від юної художниці, волонтерки і пропагандистки донорства Варвари Шкребець.

  • У 2004 році я працював на заводі Фрунзе, де був дуже розвинений донорський рух, розповідає Новий Почесний донор України Денис Кириченко. – Тож вперше спробував здавати кров разом з колегами. А потім затягнуло – хотілося допомагати хворим людям, дітям… Я давно працюю в іншому місці, але регулярно приходжу на донацію до центру крові. За цей час привів, мабуть, чоловік сім нових донорів, завжди розповідаю про донорство своїм знайомим.

Я вважаю, що це може зробити кожен – виділити годину чи дві часу раз в 2-3 місяці для того, щоб подарувати комусь життя. Раджу всім допомагати тим дітям і дорослим, які потребують компонентів крові.

КОЛИ ДОНОРСТВО – ЦЕ ПОКЛИКАННЯ

Всеукраїнська громадська організація «Одна кров» – це донорський проєкт, який було започатковано  близько двох років тому, щоб збирати компоненти крові для тяжкохворих і поранених.  ІІ керівник Олеся Прокопенко раніше очолювала Сумську територіальну організацію «Одна кров».

Благодійні акції організація проводить регулярно, залучає до них переважно молодь.

  • У нас є близько 20 донорів, – розповідає Олеся Прокопенко. – Але ми завжди анонсуємо акції через соціальні мережі, і до нас долучається досить багато людей.

Серед членів організації не є донором лише сама Олеся – здоров’я не дозволяє. Але саме відсутність можливості стати донором підштовхнула дівчину до створення проєкту «Одна кров». Олеся пропагує донорство, розповідає про нього і його потребу, залучає нових донорів і знаходить тих, хто потребує допомоги компонентами крові. Це – досить велике навантаження, але воно дозволяє рятувати набагато більше життів, ніж це може зробити один донор.

14 червня, у Всесвітній день донора крові члени організації увесь день  по черзі відвідували донорський центр, щоб здійснити чергову кроводачу на честь свята.

Сьогодні Всесвітній день донора 2021 вже позаду, почалися буденні справи і клопоти. Але лікарням, як і раніше, потрібні компоненти крові, а донори заслуговують вдячності і найтепліших слів завжди, а не лише у свято. Тому Сумський обласний центр служби крові  запрошує всіх бажаючих долучатися до донорства, не чекаючи якихось визначних дат. Донорство – це круто!

Если Вы нашли ошибку, пожалуйста, выделите фрагмент текста и нажмите Ctrl+Enter.

The Sumy Post в Telegram та Facebook. Цікаві й оперативні новини, фото, відео. Підписуйтесь на наші сторінки!

comments powered by HyperComments

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: