ГазЗбут
СумБуд
метизная компания

Сумська ін’єкційна кімната для наркозалежних – єдина в Україні

 Поділитися

Поділитися в

У Сумах працює єдина в Україні кімната, куди можуть прийти наркозалежні і зробити ін’єкції чистим шприцем. Цей досвід запозичили в іноземних країнах — такі кімнати вже десятками років допомагають зменшити кількість наркозалежних в Австралії, Франції, США, Нідерландах, Данії, Канаді та Швейцарії.

На початку двохтисячних у Сумах почали створювати  кімнати зменшення шкоди на гроші міжнародних фондів з боротьби зі СНІДом та ВІЛ-інфекцією. Лише цього року вдалося відкрити першу таку кімнату за державний кошт.

«Нам це допомагає в роботі. Ми бачимо цих пацієнтів, можемо їх контролювати та обстежувати, коли вони звертаються до нас за допомогою. Також ми надаємо їм соціальний супровід з будь-яких питань: з медичних,  юридичних, а також тестування, одноразовий інструментарій і таке інше», — розповідає Тарас Злиденний, головний лікар «Сумського обласного наркологічного диспансеру».

Створити кімнату запропонували лікарі, їх підтримали представники обласної ради та поліції.

«Рівень захворюваності на інфекційні хвороби через наркотики у Сумах залишається принаймні стабільним. Ті, хто був інфікований, залишаються, але їхня кількість не зростає. Якщо на початку 2000-х майже 80% всіх ВІЛ-інфікованих — це були люди, які вживали наркотики ін’єкційно, то зараз це приблизно 30, а то і менше відсотків», —  зазначив  Олексій Загребельний, виконавчий директор громадської організації «Клуб» Шанс».

Для відкриття такої кімнати потрібно отримати кілька дозволів. Головна проблема — домовитися з поліцією, адже до кімнати люди приносять наркотики з собою. Вони часто бояться, що поліція їх може звинуватити у зберіганні та розповсюдженні заборонених речовин.

«Для того, щоб створити умови, аби завтра не прийшла поліція, не стала під цією кімнатою і не покращувала штучно показники своєї діяльності, повинна бути така домовленість, тобто це не самостійно робиться заклад, а це повинно бути передбачено як перспектива розвитку даної території», — розповідає Олена Коваль, консультантка міжнародного фонду «Відродження» з питань доступності знеболення і наркополітики в Україні.

У Сумах відкриття кімнати зменшення шкоди з правоохоронцями погодили, розповідає речниця Головного управління Національної поліції в Сумській області Ельвіра Біганова.

«Звісно, це добре, оскільки наркозалежна особа, фактично повинна бути під контролем, це хвора людина, їй потрібно надавати допомогу», — вважає речниця.

Консультантка міжнародного фонду «Відродження» з питань доступності знеболення і наркополітики в Україні Олена Коваль вважає, що такі кімнати не лише допомагають наркозалежним. За її словами, на вулицях і у під’їздах Сум стає менше використаних шприців. Окрім того, це вигідніше для місцевих бюджетів.

«Створити кімнату, чітко визначити обов’язки персоналу, порядок доступу до цієї кімнати, завести новий інструментарій і вивозити використаний на утилізацію — це набагато дешевше, ніж проплатити лікування однієї особи, у якої відбулося зараження чи гепатитом, чи ВІЛ-інфекцією» , — пояснює Коваль.

Громадське радіо

Если Вы нашли ошибку, пожалуйста, выделите фрагмент текста и нажмите Ctrl+Enter.

The Sumy Post в Telegram та Facebook. Цікаві й оперативні новини, фото, відео. Підписуйтесь на наші сторінки!

comments powered by HyperComments

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: