У Сумах атовці можуть навчатися у виші за державний кошт
Поділитися в
Копіювати посилання

У Сумах учасники бойових дій, у тому числі й атовці, можуть здобути вищу освіту за держкошт. Як демобілізованим бійцям вступити до вишу та які документи для цього потрібні – йшлось на брифінгу у міськраді.
Наразі в Сумах діє програма соціальної підтримки учасників бойових дій. Вона передбачає психологічну реабілітацію військовослужбовців, надання їм матеріальної допомоги, а також сприяння у вирішенні інших проблем екс-бійців.
“У налагодженні стосунків у родині військовиків не останню роль відіграє й наявність стабільної роботи в учасника бойових дій, що гарантує достойний заробіток. Якщо атовець опанує якусь нову професію або пройде перекваліфікацію, то це розширить коло його можливостей у пошуку роботи та працевлаштуванні”, – зауважує Альона Дмітрєвская, заступник Сумського міського голови.
За словами директора Центру обслуговування учасників бойових дій, учасників АТО та членів їх сімей, нині 103 військовослужбовці із тих, що перебувають на обліку в Центрі, мають потребу в навчанні чи перекваліфікації.
“Така потреба виникає або через те, що підприємство, де вони працювали до війни, вже не працює, або їх звільнили чи вони просто не можуть виконувати цю роботу в зв’язку зі станом свого здоров’я. Здебільшого атовці, котрі хочуть опанувати новий фах, вже мають вищу освіту й готові змінити професію”, – говорить Олександр Мордванюк.
Таку можливість дають у Сумському національному аграрному університеті. Лише на бакалавра можна вивчитися за 25 спеціальностями.
“Кожен вступник, із будь-якої території, зможе віднайти професію до душі. До того ж, ми допомагаємо із працевлаштуванням. Учасники бойових дій подають заяви у письмовій формі, адже вони мають пільги на здобуття освіти. Крім заяви, треба ще такий пакет документів: паспорт, ідентифікаційний код, документ про освіту (диплом, свідоцтво чи атестат), додаток до нього, військовий білет і 4 фотокартки”, – розповідає Ніна Мельник, заступник проректора з науково-педагогічної і навчальної роботи СНАУ.
Якщо атовець вже має середню освіту й хоче здобути вищу, то для вступу до ВНЗ йому не потрібен сертифікат ЗНО. Він здає вступні іспити.
“Якщо ж учасник АТО раніше опанував професію, наприклад, закінчив коледж чи технікум, то він може претендувати на скорочений термін навчання, тобто зразу вступати на 2 чи 3 курс. Або ж подавати документи в магістратуру, в тому випадку, коли вже є вища освіта”, – додає Ніна Мельник.
Атовцям держава гарантує безоплатне навчання. Якщо учасник бойових дій після вступних випробувань не проходить на бюджет, то виш звертається до Міністерства освіти та науки України з проханням збільшити обсяг держзамовлення.
Разом з тим, освітяни зауважують, що людина може тільки один раз отримати вищу освіту за кошти держбюджету. Винятком є лише особи з інвалідністю або ті, хто через стан здоров’я не може працювати за професією, яку опанував раніше.
Більш докладніше про те, хто може розраховувати на пільги, можна дізнатись тут або Переглянути не завантажуючи.
Фото: smr.gov.ua
Если Вы нашли ошибку, пожалуйста, выделите фрагмент текста и нажмите Ctrl+Enter.
The Sumy Post в Telegram та Facebook. Цікаві й оперативні новини, фото, відео. Підписуйтесь на наші сторінки!