метизная компания

В Україну надійшло філе тунця, в якому виявлений гістамін, – ГУ Держпродспоживслужби в Сумській області

Суспільство | 12:44, 13.10.2022
 Поділитися

Поділитися в

Головне управління Держпродспоживслужби в Сумській області інформує, що до Держпродспоживслужби надійшло інформаційне повідомлення системи швидкого оповіщення щодо харчових продуктів та кормів (RASFF) від 01 вересня 2022 року № 2022.4907-fup 10 стосовно надходження повідомлень щодо харчового захворювання, спричиненого гістаміном, внаслідок споживання тунця від одного й того ж постачальника, що експортувався з Іспанії (експортер: Frime S.A.U., Spain) до України (імпортер: ТОВ «ОДІСЕЙ ЛЮКС», вул. Київська 19-А, м. Вишневе, Київська область, 08132).

Гістамін – органічна сполукабіогенний амінмедіатор алергічних реакцій негайного типу, також є регулятором багатьох фізіологічних процесів.

Біогенні аміни продукуються грампозитивними та грамнегативними бактеріями, які населяють шкіру, зябри та шлунково-кишковий тракт риби. При розрізанні чи потрошінні риби або через вивільнення вмісту її шлунку ці мікроорганізми можуть потрапляти на м’язові тканини. Також, накопичення гістаміну в рибі відбувається при порушеннях у ланцюгу холодильного зберігання, недотриманні технології відтаювання та термінів зберігання перед термічною обробкою. В цих умовах у м’язовій тканині риб, особливо скумбрієвих, тунцевих, оселедцевих порід та продуктів їх переробки: філе, кулінарні вироби, консерви, вміст гістаміну може досягати концентрації, що є токсичною.

Вживання такого м’яса викликає симптоми харчового отруєння, пов’язаного із непереносимістю біогенних амінів, зокрема гістаміну: різке почервоніння обличчя, шиї та надпліччя, свербіж, висип, кропив’янку, локальний набряк, шлунково-кишкові порушення: біль у животі, спазми в шлунку, нудоту, блювоту, діарею, неврологічні розлади: пульсуючий головний біль, мігрень, втрату зору, запаморочення, непритомність, відчуття тривоги, тремор, респіраторні: напади астми, риніт, звуження бронхів, задишку.

У яких рибах гістаміну більше

Цікаво, що вміст гістаміну в організмі риби залежить від типу її мускулатури. Так, риби з темними м’язами, зокрема тунець, макрель та сардини, мають у собі більше гістидину, тобто амінокислоти, з якої синтезується гістамін. У рибах з білими м’язами гістидину менше.

З точки зору високого вмісту гістаміну найбільш небезпечним є тунець. Це пов`язано з високою швидкістю, яку він може розвивати, а також з тим, що ця риба є хижаком та отримує додатковий гістамін, коли харчується іншими рибами.

Окрім цього деякі способи промислу тунця сприяють утворенню в ньому гістаміну. Адже риба може зберігатися на борті судна тривалий час. Такі умови особливо небезпечні для тунця.

Складені на купу, туші цих риб можуть генерувати тепло. Тоді температура маси виловленої риби перевищує температуру навколишнього середовища. Це сприяє росту мікроорганізмів, що утворюють гістамін.

Основна причина накопичення цього токсину в рибі – розмноження бактерій (кишкової палички, сальмонели, клостридій, деяких видів молочних бактерій), які здатні декарбоксилувати гістидин (переробити амінокислоту) з утворенням гістаміну.

Особливість гістаміну – стійкість до високих температур. Він не руйнується при стерилізації, тому зберігається у рибних консервах. В окремих випадках, коли вміст гістаміну в десятки разів перевищує гранично допустимий рівень, риба може набути гострого смаку. Вміст гістаміну в їжі нормується у всіх розвинених країнах та є найважливішим показником свіжості риби. Гранично допустима масова частка гістаміну, згідно з Технічним регламентом Євразійського економічного союзу «Про безпеку риби та рибної продукції» (ТР ЄАЕС 040/2016), становить 100 мг/кг.

Повідомляємо, що відповідно до статті 20 Закону України «Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів» оператори ринку зобов’язані вилучати та/або відкликати у встановлених законом випадках харчові продукти, які перебувають в обігу, якщо встановлено, що ці продукти можуть спричинити шкідливий вплив для здоров’я людини, та письмово інформувати компетентний орган про виявлені невідповідності та вжиті заходи.

У разі виявлення вищезазначеної продукції в обігу, просимо негайно інформувати Головне управління Держпродспоживслужби в Сумській області за т. (0542)77 90 43.

Если Вы нашли ошибку, пожалуйста, выделите фрагмент текста и нажмите Ctrl+Enter.

The Sumy Post в Telegram та Facebook. Цікаві й оперативні новини, фото, відео. Підписуйтесь на наші сторінки!

comments powered by HyperComments

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: