метизная компания

«Відродження»: Медреформа уряду позбавить мільйони українців медичної допомоги

 Поділитися

Поділитися в

Те, що більшості українців здавалося страшним сном, сталося. 19 жовтня парламент прийняв скандальну урядову медичну реформу. Таким чином, у порушення Конституції, Верховна Рада України зробила українську медицину платною. Тарифи на медичні послуги уряд буде встановлювати щорічно. Але, попередньо, нові розцінки вже відомі. Не зрозуміло тільки, як за середньої зарплатні у країні в 7000 гривень українці будуть їх оплачувати. Наприклад, серцево-судинні захворювання -– одна з головних причин смертності українського населення. Водночас вартість операцій на серці складе не менше 100 тисяч гривень. Операція з видалення каменя в жовчному міхурі буде коштувати від 34 до 51 тисячі гривень, і цей список можна продовжувати. Попередні тарифи на медпослуги, дійсно, шокують.
ЩО ЗМІНИТЬСЯ ДЛЯ ПАЦІЄНТІВ?
Медична реформа вступає в силу з 1 січня 2018 року, однак буде запроваджуватися поетапно, а з 2020 року система стане обов’язковою для всіх. На той час українці повинні будуть підписати з сімейними лікарями договір на надання медпослуг – у письмовій та електронній формах. Згідно з договором, держава буде нараховувати лікарю зарплату. За одного пацієнта медик отримає 370 гривень на рік, з 2019 року – 450 гривень. Тариф за прийом пенсіонерів і дітей буде вищим. Для лікарів встановили обмеження: кожен медик зможе підписати договори не більше, ніж з 2000 пацієнтів. Гроші за надані медпослуги буде отримувати не особисто лікар, а лікарня, розподіляти – головлікар.
Але все ж, головна зміна, запропонована медреформою – це фактична відмова від безкоштовної медицини, що гарантована Конституцією. Медицина перетворюється на бізнес, а пацієнт стає клієнтом. Законом про медреформу пропонують розділити медичні послуги на три види: повністю безкоштовні, частково оплачувані державою за принципом співоплати, і платні послуги. Втім, як стверджує в. о. міністра охорони здоров’я Уляна Супрун, принцип співоплати за результатами розгляду закону в другому читанні, виключили. А медпослуги для українців будуть або безкоштовними, або обійдуться громадянам у повну вартість. Щорічно МОЗ звітуватиме, які послуги держава покриє за свій рахунок, а за які людям доведеться сплатити самостійно. Втім, у законі встановлено одне обмеження: у лікарні не може бути більше 20% платних послуг від загальної кількості.
ЗА ЩО ДОВЕДЕТЬСЯ ПЛАТИТИ?
Вартість і перелік медичних послуг – одне з головних питань медреформи. Як стверджує керівник Комітету ВР з питань охорони здоров’я Ольга Богомолець, у МОЗ уже склали список, але боялися показати його громадськості до дня голосування. Оскільки ціни на медпослуги в ньому просто незрівнянні з доходами українців. І якщо цей прайс виявиться реальністю, дозволити собі відвідування лікаря зможуть одиниці. У соцмережах список вже назвали «прайсом Супрун». Попередньо відомо, що в перелік платних медичних послуг буде включений, так званий, «другий рівень». Це – огляди, операції, вузькоспеціалізована медицина, травматологія, кардіохірургія, нейрохірургія й інші види медпослуг.

«Вважаю, що така медична реформа призведе до стану безвиході для багатьох українців. Що таке, наприклад, травматологія? Це означає, що людина опинилася в складній життєвій ситуації – потрапила в ДТП, або впала, вдарилася, травмувалася, тобто втрапила у складну життєву ситуацію. І їй, для того, щоб це виправити, потрібно ще й додатково заплатити за лікування! Згідно, так званого «прайсу Супрун», лікування, наприклад, травми черевної порожнини коштуватиме майже 36 тисяч гривень, м’язів і сухожиль на рівні плечового пояса – 63,1 тисячі гривень. Лікування забиття пальця ступні без ушкодження нігтьової пластини – 71,9(!) тисяч гривень. Жахливо це усвідомлювати, але, згідно з «прайсом Супрун», ампутація кінцівок коштує дешевше, ніж їх лікування. Вважаю, що МОЗ має негайно відзвітуватися перед громадянами, що означають ці нереальні суми з переліку платних медичних послуг. І як, власне, громадянам, із середньою зарплатнею у країні майже в 7000 гривень, їх оплачувати», – говорить голова Сумської обласної організації партії «Відродження» Юрій Чмирь.

Операція з видалення каменя в жовчному міхурі буде коштувати від 34 до 51 тисячі гривень. Лікування гострого панкреатиту – майже 72 тисячі. Наприклад, діагностика порушення ритму серця у дитини – 65 тисяч гривень. Репротезування двох клапанів серця – майже 190 тисяч гривень. Шунтування аорти – 130 тисяч гривень. Лікування цирозу печінки – 111 тисяч, один день у реанімації – 10 тисяч гривень. Найдешевше в цьому списку – лікування абсцесів і видалення фурункулів (7000 гривень). Коментарі в даній ситуації, як мовиться, зайві.

«Головне завдання МОЗ – це охорона здоров’я, а не знищення здоров’я української нації. Виконуюча обов’язки міністра тільки вдає, що переживає за долю України і здоров’я українців. Насправді, це її непокоїть не більше, ніж питання, наприклад, розвитку вугільної галузі в одній з африканських країн. Наша депутатська група не голосувала за медичну реформу ні в першому, ні у другому читаннях, оскільки така реформа – це геноцид українців», – вважає голова партії «Відродження», керівник однойменної депутатської групи Віктор Бондар.

ХТО ПРОТИ МЕДРЕФОРМИ?
Тим не менш, у парламенті знайшлися 240 голосів за медреформу. Її прийняли за допомогою депутатів коаліції – «БПП» і «Народного фронту», «Самопомочі», деяких позафракційних нардепів. Голосувала «за» і частина «Радикальної партії» Олега Ляшка, котра до останнього моменту критикувала медреформу. Три фракції парламенту не дали за законопроект № 6327 жодного голосу. Як пояснили в депутатській групі «Партія «Відродження», головною причиною, через яку група не голосувала за медичну реформу те, що в порушення норми Конституції вводиться платна медицина, а медичні послуги стають недоступними для більшості громадян.

«На жаль, те голосування, якому багато хто в парламенті радіють, насправді не є медичною реформою. Подивіться на проект Бюджету-2018, там не стане більше грошей на медицину. Звідки візьмуться гроші, на все, що обіцяється українцям? Знову з кишень людей? Партія «Відродження» категорично проти цього», – підкреслив народний депутат групи «Партія «Відродження» Андрій Шипко, за сумісництвом – член Комітету ВР з питань охорони здоров’я.

Він додав, що в групі не згодні з пропозицією створити в рамках медреформи новий державний орган – Національну службу здоров’я, що, на думку парламентаріїв, може призвести до збільшення корупційних ризиків у системі охорони здоров’я. За задумом МОЗ, Національна служба здоров’я проводитиме закупівлю ліків за гроші Держбюджету, а також розподіляти фінансування між лікарнями. А значить, від її вирішення буде залежати кожен головний лікар в Україні. Крім того, як пояснив голова партії «Відродження» Віктор Бондар, медреформа МОЗ суперечить задекларованій реформі децентралізації.

«Реформа, по суті, проводиться заради того, щоб централізувати кошти – понад 100 млрд грн, якими буде розпоряджатися Національна служба здоров’я. Вона буде проводити тендери і розподіляти фінансування лікарням. Усе інше – імітація реформи. Ми говорили про децентралізацію в Україні, начебто на місця передають кошти. А цією медичною реформою з місцевих бюджетів заберуть більше 100 млрд грн. При тому, що на громади перекладається обов’язок утримувати інфраструктуру, сільські ФАПи, районні лікарні – вони повинні їх фінансувати разом із центральним бюджетом. 100 млрд – забрали, а ви – шукайте собі кошти. Крім того, люди ще будуть доплачувати за медичні послуги. Так, де в цьому випадку децентралізація, і що зміниться для людини? Це корупційна система, яка заново будується під егідою псевдореформаторів», – сказав Віктор Бондар.

У «Відродженні» запропонували альтернативний варіант медичної реформи – законопроект медреформи № 4981, що передбачає введення загальнообов’язкового медичного страхування, який забезпечує доступну для українців медицину.

«База медичної реформи повинна бути заснована на принципах введення обов’язкового соціально-медичного страхування. Це дозволить залучити в галузь фінансовий ресурс, який допоможе дійсно зробити цю реформу. Проштовхуючи законопроект про медреформу в травні, МОЗ обіцяв, що ним вводиться медичне страхування, кожен українець буде захищений. Однак в урядовому законі страхової медицини немає. Є тільки пропозиція Кабміну опрацювати це питання», – сказав Андрій Шипко. Він додав, що для дієвих змін у галузі охорони здоров’я, насамперед, необхідне державне мислення, комплексний підхід і відповідальність за кожну обіцянку. Судячи з голосування за медреформу, тест на державницьке мислення цей парламент просто «провалив».

Партія “Відродження“. Сумщина

Если Вы нашли ошибку, пожалуйста, выделите фрагмент текста и нажмите Ctrl+Enter.

The Sumy Post в Telegram та Facebook. Цікаві й оперативні новини, фото, відео. Підписуйтесь на наші сторінки!

Суми – місто герой
comments powered by HyperComments

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: