СумБуд
метизная компания

«Всех на счетчик», що тепловики будуть робити з сумчанами?

Суспільство | 10:12, 30.01.2017
 Поділитися

Поділитися в

Foto

Тарифне питання стало чи не найобговорюванішим в Україні протягом останніх двох років. Політики часто спекулюють на швидкому зростанні плати за комунальні послуги намагаючись перевести це питання у власні електоральні вигоди, передусім, це стосується тарифів на опалення. Одним з одних базових принципів формування тарифу на постачання теплової енергії є принцип обгрунтованості, однак для його імплементації на практиці необхідно вивести всі його складові з «тіні».

 

Так прийняття у першому читанні Верховною радою України Закону «Про комерційний облік комунальних послуг», у простонародді «закон про лічильники»,  обнадіює нас, що складові тарифу на опалення стануть більш прозорими та дозволять не допускати організаціям, які займаються постачанням теплової енергії, завищувати тарифи в рази, а споживачі нарешті будуть платити за реально спожиті послуги, а не за квадратні метри площі.

Аналітики Інформаційної кампанії «Сильніші разом!» взялись вивчати, як норми цього Закону будуть реалізовані на практиці, та чи будуть реалізовані взагалі.

 

Для довідки: вимога щодо встановлення лічильників є прямою вимогою директив ЄС. Зокрема, згідно з новою директивою ЄС з енергоефективності (2012/27/ЄС) , яка також містить положення, що всі кінцеві споживачі мають бути обладнані індивідуальними лічильниками.

 

Відповідно до норм Закону всі нежитлові приміщення мають бути обладнані засобами обліку теплової енергії до кінця 2017 року, а житлові до 2018 року. Забезпечувати виконання цього Закону, у розділі встановлення лічильників, мають постачальники, у нашому випадку ТОВ «Сумитеплоенерго».

 

Наразі практика встановлення лічильників доволі шаблонна, багато мешканців будинків, не чекаючи милості ні від постачальника теплової енергії,  ні від влади, встановлюють засоби обліку самостійно.

 

Суми випередило закон «про лічильники»

 

Коментуючи норми Закону, генеральний директор ТОВ «Сумитеплоенерго» Рибалка Олександр Васильович зазначає, що до інвестиційної програми підприємства уже закладено встановлення лічильників у житловому фонді, які знаходяться в їх зоні обслуговування.

 

«Ми люди підзвітні і повинні його (ред. – закон) виконувати. Через те, що інвестиційна програма була затверджена НКРЕ лише в листопаді, то ми не встигли її виконати, бо  у нас не було коштів, джерела фінансування на встановлення лічильників. Але до кінця 2017 року ми плануємо забезпечити лічильниками тепла 100% житлового фонду, наразі залишилось встановити близько 10%. Окрім тих будинків, які вже погоджені з міською владою, різними профільними відомствами, наприклад – однопід’їздний двоповерховий шестиквартирний будинок. Більшість таких розташовані в центрі міста і в них базуються офіси. Тому там недоцільно за кошти громадян встановлювати  лічильник, мабуть це мають робити юридичні особи, які там працюють, і ми будемо вести з ними розмову на цю тему. Коли є лічиьники, то завжди є економія, одразу видно, хто скільки споживає, – зазначає керівник ТОВ «Сумитеплоенерго»,- а в майбутньому ми плануємо піти ще далі – зробити диспетчеризацію – (це коли на ЦПТС стоїть лічильник, під’єднаний до комп’ютерної бази і на будинках стоять лічильники, які теж будуть під’єднані до комп’ютера) – це дасть можливість бачити наші  реальні втрати в мережі, де і як саме виникає витік, щоб швидко кинути всі сили та засоби на вирішення даної проблеми. Бо витік в мережі – це понаднормові витрати для нас.»

 

 На питання щодо обладнання шкіл, дитячих садків та лікарень лічильниками пан Рибалка відповів: «Це все бюджетні організації, це все бюджет. Наскільки мені відомо, по державній програмі, майже всі дитсадки, школи вже мають лічильники. Скільки точно – сказати не можу».

 

Основною проблемою очільник тепловиків вбачає втручання в теплові мережі сторонніх осіб, що фактично розбалансовують систему опалення в будинку.

 

 

Індивідуальний лічильник – власна вигода

 

Експерти впевнені, що саме плата за спожиті послуги, а не квадратні мети площі, буде спонукати громадян впроваджувати енергоефективні технологїї у своєму будинку.

 

Для людей, які не бажають самоорганізовуватись лічильники – це краще, ніж нічого, а для людей, які спроможні об’єднатись і вирішити проблему економїї коштів реально – є спеціальні програми. Лічильники – це перший і мінімальний крок в напрямку до енегрозаощадливості. При введені комерційного обліку тепла мешканці зможуть реально побачити своє споживання і перестануть платити за неотримане тепло, яке приховано в «нормах споживання на квадратний метр». Це спонукає людей до подальшої економїї і створює передумови для впровадження енергоефективних заходів (заміна вікон, дверей, застарілих батарей, утеплення будівлі), які приводять до економії споживання тепла, і, як наслідок, заощадження коштів споживачів. Наступний крок – це  перехід на індивідуальний облік тепла. Ціна обладнання – 3-4 тис. гривень. Індивідуальний лічильник можна встановити, коли в будівлі є окреме розведення труб опалення на квартиру. Таку систему мають новобудівлі і в них не має з цим жодних проблем. Людина сама може регулювати подачу тепла, тому економія буде суттєвою. А в будівлях з вертикальним розведенням труб (старі будинки) застосовується приклад країн ЄС – використовується «розподільники тепла», які кріпляться на кожний радіатор і рахують тепло, яке виділяє радіатор. Встановлення приладів окуповується за два сезони.  Ціна – близько 500 гривень.

 

«Секретні» тепло-програми міської влади

 

Голова асоціації ОСББ Сумщини Гученко Роман має власні цифри, та запевняє, що необладнанеми лічильниками  тепла залишається ще 20% житлового фонду. Експерт запевняє, що встановлення лічильників тепла у домогосподарствах  стимулює до економії лише тому, що мешканці крутять «засувку».

 

«Є ще такий пристрій- як індивідуальний тепловий пункт. Вартість встановлення такого пункту 250-300 тисяч гривень він окуповується за один опалювальний сезон. У нас є реальні приклади коли мешканці будинків встановлювали індивідуальні теплові пункти і економія колосальна, іншим розповідаєш – слухають як казку, однак це реально працює. Людям потрібно доносити цю інформацію. У нас на сьогодні в місті є програма відшкодування коштів для ОСББ – 70 на 30, 70% дає міська влада, це фактично 196 тисяч гривень, 30% дають мешканці – 84 тисячі гривень, там дуже багато субсидіантів, і загалом мешканці повинні погасити всього  42 тисячі гривень на всіх мешканців будинку, це коли мешканці беруть кредит. Є ще й інша програма, у нас вона прийнята і працює на сьогоднішній день, тут у нас відсоткова ставка по кредиту, для ОСББ – 0%, гасить його міська влада.», – розповідає голова асоціації.

 

Активіст також зазначає, що міська влада не поспішає інформувати населення про наявність таких програм та надає перевагу співпраці в цій сфері бюджетним організаціям, а не ОСББ.

 

Таким чином, встановлення теплових пунктів є не дуже дорогим задоволенням, а реальна економія становить мінімум 18% для кожного мешканця будинку. Тобто на теплопостачанні квартири площею 40 квадратним метрів можна зекономити близько 200-300 гривень на місяць. Також встановлення теплового пункту не дає розбалансовувати теплову систему будинку і фактично знімає проблему, коли в одному будинку температура в квартирах різниця на 10-12 градусів.

 

«Будь-яка економія починається з обліку»

 

Експерт в сфері ЖКГ, громадський активіст Валерій Романенко говорить: «Лічильники – це індикатор фактичного споживання наданих послуг. Лічильник – це облік, а будь-яка економія починається з обліку, тобто якщо існує 100% облік, то це є одним з принципів ефективного господарювання та раціонального використання. Тому, на мою думку, всі будинки мають бути обладнані засобами обліку тепла. Для економії теплової енергії необхідно перше – зробити її облік за допомогою лічильників, друге – маючи ці дані, поаналізувати фактичне споживання та порівняти його з розвиненими країнами, третє – тільки на основі цього аналізу ми можемо розробити комплексну програму енергозберігаючих засобів с подальшим їх впровадженням на практиці».

 

Підприємець Максим запевняє, що питання обладнання приватних нежитлових приміщення уже не актуальне, оскільки майже всі підприємці уже обладнали лічильниками приміщення, де ведуть господарську діяльність. «Українські бізнесмени – ризикові люди, але не камікадзе, з такими тарифами  і без лічильників означало б працювати лише на обленерго, водоканали», – зазначає бізнесмен.

 

Безумовно практична реалізація закону «про лічильники» суттєво вплине на тариф вивівши його складові з тіні, надасть можливість розрахувати втрати в тепломережах та як наслідок дасть поштовх до впровадження енергозберігаючих технологій. Однак для комплексного вирішення питання необхідно провести ряд заходів по удосконаленню законодавства, зокрема щодо отримання контролюючими органами показників лічильників будинків, збалансування систем теплопостачання, встановлення лічильників з погодними регуляторами та багато чого іншого. Однак встановлення лічильників – крок в правильному напрямку!

 

Если Вы нашли ошибку, пожалуйста, выделите фрагмент текста и нажмите Ctrl+Enter.

The Sumy Post в Telegram та Facebook. Цікаві й оперативні новини, фото, відео. Підписуйтесь на наші сторінки!

comments powered by HyperComments

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: