метизная компания

Всесвітній день захисту прав споживачів: що найбільше хвилює мешканців Сумщини?

Суспільство | 10:00, 15.03.2020
 Поділитися

Поділитися в

15 березня світова спільнота відзначає Всесвітній день захисту прав споживачів. І з цієї нагоди ми вирішили дізнатися відповіді на найпопулярніші питання у начальника Головного управління Держпродспоживслужби в Сумській області Віталія Моісеєнка

Як давно відзначають Всесвітній день захисту прав споживачів і які основні його положення?

15 березня відзначається в річницю виступу Президента США Джона Кеннеді в Конгресі в 1962 році. У виступі були сформульовані чотири головних правила споживача: право на безпеку; право на якість товарів і послуг; право на достовірну інформацію про них; право захищати свої споживацькі претензії в суді. Пізніше до них додалися ще чотири: право на відшкодування збитків, право на споживацьку освіту, право на задоволення базових потреб і право на здорове довкілля.

Як часто споживачі намагаються захистити свої права? 

Протягом 2019 року до Головного управління Держпродспоживслужби в Сумській області надійшло 1100 заяв та звернень громадян. Найбільша кількість звернень стосувалась неналежної якості непродовольчих товарів та якості послуг ЖГК. Задовольнили понад 60% скарг, на інші надали роз’яснення. Так, споживачам за неякісні послуги і товари повернули майже 554 тисячі гривень.

Ми  відібрали  найпопулярніші запити споживачів і хочемо дізнатися на них у вас відповіді. Перше з них: що робити споживачам, якщо вони виявили недолив палива на АЗС?

Дійсно, недолив пального зустрічається дуже часто. Наприклад, останніми днями минулого року ми перевірили п’ять АЗС  однієї з найбільших мереж. І з п’яти перевірених АЗС на чотирьох були встановлені факти недоливу під час відпуску споживачам паливно-мастильних матеріалів. Найголовніша порада: правильність розрахунку  та кількості відпущеного пального перевіряти  на  місці; для перевірки правильності роботи паливно-роздавальної колонки на АЗС використати мірник, який має бути у оператора; зберігати виданий розрахунковий документ для можливості звернутись за захистом порушених прав. У разі необхідності, направити звернення до Головного управління Держпродспоживслужби в Сумській області.

Друге: як захиститися від недобросовісних продавців при купівлі в Інтернеті?

Перед покупкою обов’язково з’ясуйте: найменування та місцезнаходження продавця, основні характеристики продукції, ціну, порядок прийняття претензій, умови гарантії та поставки та порядок повернення / обміну товару. Убезпечити свої кошти при покупці в Інтернеті можна таким чином: відправлення товару замовити з післяплатою та переказом коштів через установу банку.

Якщо Ви оплатили покупку в Інтернеті, а продавець  не відправив куплений товар – зверніться до свого банку із заявою про повернення сплачених коштів. Банк пояснить, чи можливе повернення коштів, скоординує подальші дії та проведе розслідування.  Якщо через банк повернути гроші не вдалося – звертайтеся із позовом про відшкодування коштів до суду.

Далі, у супермаркеті розбили, наприклад, пляшку напою, що робити?

Згідно з Цивільним кодексом України, поки продукція не придбана, ризик пошкодження лежить на власникові/магазинові.

Якщо адміністрація/охорона магазину наполягає на оплаті пошкодженого товару – вимагайте скласти акт про нанесення шкоди та надати факти, які доводять вашу вину.

А вина покупця та обов’язок заплатити за знищений чи пошкоджений товар встановлюється судом. На місці нічого не оплачується, тільки фіксується.

Якщо адміністрація/охорона магазину не випускає Вас з приміщення – посилайтесь на Закон України «Про захист прав споживачів», яким забороняється вимога оплати продукції без згоди споживача.

Коли після всіх аргументів Вас примушують платити за розбитий/пошкоджений товар і відмовляються скласти акт  порушення на місці – викликайте поліцію!

Якщо ціна товару на ціннику і у чеку не співпадає?

Інформація про ціну товару повинна бути надана споживачеві до придбання товару або послуги.

Цінник має бути: чіткий і простий для розуміння, відображати ціну кожної одиниці або категорії продукції. включати  всі податки та платежі, які сплачуються під час придбання.

Нечіткі або двозначні положення договорів із споживачами тлумачаться на користь споживача.

При виникненні непорозумінь при розрахунку за товар: зверніться до адміністрації магазину з вимогою повернути різницю між ціною на ціннику та  у чеку. А у випадку відмови – зверніться із заявою про порушення своїх прав до ГУ Держпродспоживслужби України в Сумській області або до суду за місцем проживання.

Якщо через власну неуважність купили продукт із простроченим строком придатності?

Вимагайте у продавця замінити його на придатний або повернути  сплачені кошти. Для заміни товару обов’язково пред’явіть чек, який підтверджує покупку.

Якщо Ви придбали придатний продукт, але за зовнішніми ознаками він видається зіпсованим – це може свідчити про порушення умов зберігання або підроблення дати виготовлення. Ви можете замінити такий товар або повернути сплачені за нього кошти.

Якщо Ви виявили прострочений чи зіпсований харчовий продукт на полиці магазину – обов’язково повідомте адміністрацію та вимагайте вилучити такий товар з продажу. Попросіть перевірити всю партію, щоб не постраждали інші покупці. Законом України «Про захист прав споживачів» закріплене право споживача на належну якість та безпеку продукції.

Наостанок, у соцмережах також часто можна побачити, як користувачі скаржаться на рекламу, яка розміщена з порушеннями чинного законодавства.  А чи скаржаться вони в управління?

Так, дійсно, більшість реклами встановлена та виконана з порушеннями – 190 випадків порушення законодавства обішлись суб’єктам господарювання у понад 200 тисяч штрафних санкцій. А найчастіше про порушення ми дізнаємось саме від споживачів.

Куди звертатися споживачам у випадку їх порушених прав?

У разі порушення прав споживачів громадяни можуть звернутись до Головного управління Держпродспоживслужби в Сумській області, яке знаходиться за адресою: м. Суми, вул. Гамалія, буд. 25, телефон гарячої лінії: (05422) 77-90-46, телефон управління захисту споживачів: (054-2) 77-90-42, офіційний сайт: www.dpss-sumy.gov.ua.

Если Вы нашли ошибку, пожалуйста, выделите фрагмент текста и нажмите Ctrl+Enter.

The Sumy Post в Telegram та Facebook. Цікаві й оперативні новини, фото, відео. Підписуйтесь на наші сторінки!

comments powered by HyperComments

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: