метизная компания

Яка ситуація зі сказом? Розповіло Головне управління Держпродспоживслужби в Сумській області

Суспільство | 16:52, 25.06.2019
 Поділитися

Поділитися в

Сказ – це гостра інфекційна хвороба, що вражає центральну нервову систему. Джерелом вірусу сказу є різні хижі та домашні  тварини. Вірус передається від хворих тварин через укус або ослинення шкіри чи слизових оболонок, особливо якщо на них є мікротравми. Сказ є дуже небезпечним і час від часу на сторінках сумських ЗМІ можна зустріти новини про черговий виявлений випадок сказ. Ми вирішили дізнатись у фахівців Головного управління Держпродспоживслужби в Сумській області, як складається ситуація зі сказом на Сумщині на сьогодні.

«За  два квартали 2019 року епізоотична ситуація щодо сказу в порівнянні з аналогічним періодом 2018 року залишається  контрольованою.

Так станом, наприклад, на кінець червня цього року в області  зареєстровано 13 випадків сказу серед тварин, на відповідну дату минулого 2018 року було виявлено 45 випадків сказу. Хворіли в цьому році: лисиці – 2 випадки, котів – 6, собак – 4, та 1 – кажан, – розповів начальник Головного управління Держпродспоживслужби в Сумській області  Віталій Моісеєнко.

Чи є привід для занепокоєння у власників тварин?

«Немає. На сьогодні проводяться щеплення домашніх собак і котів. А у минулому  2018 році була проведена пероральна вакцинація диких м’ясоїдних тварин проти сказу на території Сумської області за допомогою авіатранспорту. За рішенням ДНПК різних рівнів проводяться заходи щодо підтримання оптимальних розмірів популяції лисиць. Планується  також і в 2019 році провести пероральну вакцинацію диких м’ясоїдних тварин проти сказу».

Також слід відзначити, що установи ветеринарної медицини в достатній кількості забезпечені антирабічною вакциною проти сказу.

Але власники тварин,  керівники  господарств, зазначає Віталій Моісеєнко,  незалежно  від
форм власності зобов’язані:

– дотримуватись діючих правил утримання собак,  котів і  хижих тварин     у     населених     пунктах.    Тварин,  не  щеплених  проти сказу, вакцинують з профілактичною метою незалежно від пори року;

– для  охорони  тваринницьких  ферм,  гуртів,  отар,  табунів використовувати  лише  вакцинованих  проти  сказу  собак,  вживати заходів  щодо  недопущення  диких  хижаків  в  місця  розташування свійських тварин;

– про  кожний випадок укусу свійських тварин дикими хижаками, бродячими чи здичавілими собаками або котами,  а також при підозрі на  захворювання  тварин  сказом негайно повідомляти ветеринарного
спеціаліста,  який обслуговує  господарство,  населений  пункт  та негайно ізолювати таких тварин.

Які перші ознаки того, що тварина хвора на сказ?

«Сказ – це гостре інфекційне захворювання всіх теплокровних тварин і людини, за якого уражається центральна нервова система з ознаками поліенцефаломієліту, супроводжується паралічами  і  завжди закінчується – смертю.
Людина заражається під час укусу, або коли слина потрапляє на слизові оболонки чи пошкоджену шкіру, через подряпини. Вірус сказу дуже чутливий до дії ультрафіолетових і прямих сонячних променів ,висушування, гине миттєво при звичайних режимах пастеризації, кип’ятінні, 45-70% спирту, мильного розчину, 5 % йод вбиває вірус на протязі 1 хвилини. В слині вірус зберігається 1 добу, в замороженому стані 75 днів, в гліцерині до 90 днів. Потрапивши до рани, він може зберігатися від кількох годин до кількох тижнів, тут він проникає до нервових закінчень і починає рухатися до ЦНС, де розмножується у нейронах. Після нагромадження в ЦНС починається відцентровий рух до слинових і очних залоз. Інкубаційний період від 7 днів до року і навіть більше.

Захворівши, дикі тварини перестають боятися людей, навіть удень можуть забігати у населені пункти, нападати на людей або тварин.
Сказ у собак. Хвора тварина стає пригніченою лежить, втрачає апетит, до води байдужий – гідрофобії немає. Наприкінці другого дня виникає неспокій, собака намагається сховатися в куток (під ліжко в будку), хапає ротом повітря, може розгризати свою загоєну рану, ковтає неїстівні предмети. Може тікати з дому  – до 50 км. за день,  нападає на людей. Період збудження триває 3-4 дні, гине – на 6-8 день хвороби. Це класична картина. Але за будь якого випадку поведінка тварини змінюється, що має насторожити господаря.
Найчастіше сама собака стає причиною зараження людини, тому що живе в оточенні людей. Прищеплений собака, якщо його покусала хвора тварина, не є джерелом зараження в нього не виникає агресивності, бажання кусати  не виділяється слина, вірус сказу в слині відсутній.
Набагато частіше в Україні реєструється сказ котів. Останніми роками сказ котів є джерелом зараження кожної третьої людини хворої на сказ. У котів сказ має значно гостріший перебіг. Перші ознаки: наростаючий неспокій, збудження, хриплий голос, переляканий погляд, агресивна, нападає, уникає господарів. Під час нападу її важко відірвати від рани через спазм жувальних м’язів. У худоби- рев, сильне слиновиділення, статевий потяг, за паралітичної форми- тихий сказ. Вівці, кози, свині, коні хворіють на буйну форму сказу».

 

 

Если Вы нашли ошибку, пожалуйста, выделите фрагмент текста и нажмите Ctrl+Enter.

The Sumy Post в Telegram та Facebook. Цікаві й оперативні новини, фото, відео. Підписуйтесь на наші сторінки!

Суми – місто герой
comments powered by HyperComments

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: