СумБуд
метизная компания

Які найбільш поширені хвороби у картоплі? Розповідає ГУ Держпродспоживслужби в Сумській області

Суспільство | 08:16, 13.04.2021
 Поділитися

Поділитися в

Незабаром настане пора весняно-польових робіт. Хороший господар заздалегідь дбає про якісний насіннєвий і посадковий матеріал. На жаль, з насіннєвим та посадковим матеріалом існує велика загроза проникнення та подальшого поширення карантинних організмів, які здатні завдавати значної шкоди культурним рослинам.

Вирощування картоплі – справа з нелегких. Бульбі загрожують понад 60 видів шкідників і переносників вірусів, та близько 80 видів хвороб. Від їх дії страждають надземні частини рослин та їх коріння, різко знижується врожайність, при великій чисельності шкідників може бути знищений весь урожай. Щоб отримати стабільно високі врожаї та якісні плоди, господарствам варто проводити комплекс заходів, спрямованих на профілактику та боротьбу зі шкідниками картопляного бадилля та бульби. Варто звернути увагу на посадковий матеріал картоплі, який може бути носієм таких карантинних організмів, як картопляна міль, золотиста картопляна нематода, рак картоплі.

Картопляна міль (Phthorimaea operculella) Пошкоджує картоплю, особливо бульби у сховищах, тютюн, баклажани, томати, дурман, паслін та інші культурні й бур’янисті пасльонові.

Картопляна міль розмножується у полі та сховищах. Характерна зовнішня ознака пошкодження бульб картоплі гусеницями – скупчення екскрементів на поверхні. Гусениці розвиваються в середині бульб, пронизуючи їх ходами, такі бульби нагадують губку. В окремих бульбах може розвиватися більше 10 гусениць. Бульби картоплі, що сильно пошкоджені картопляною міллю стають непридатними для посадки та переробки.

Золотиста картопляна нематода (Globodera rostochiensis (Wollenweber) Behrens) – вузькоспеціалізований вид, який паразитує на коренях картоплі і томатів, також уражує інші рослини роду пасльонових.

Розвиток картопляної нематоди відбувається в коренях рослини-живителя. Хворі рослин утворюють чисельні стебла, які передчасно жовтіють. Бульб утворюються мало, вони дрібні, а іноді зовсім відсутні. Картопляна нематода особливо значної шкоди завдає на присадибних ділянках і в полях із скороченою спеціалізованою сівозміною. Де картопля вирощується беззмінно або повертається на попереднє місце на другий-третій рік, втрати врожаю можуть складати 30-80 %.

Не менш важливим об’єктом вважається рак картоплі (Synchytrium endobioticumpers), що поширений у деяких областях України.

Найхарактерніша ознака захворювання – утворення наростів на бульбах, столонах, кореневій шийці, рідше – на стеблах. Листках і квітках. Корені ніколи не уражаються. Нарости, що утворюються під землею – білого кольору, на наземній частині рослини – зелені. Наприкінці вегетації картоплі нарости темніють та загнивають. На заражених бульбах ракові утворення розвиваються і в сховищах, якщо урожай вирощений на зараженій ділянці.

Важливу роль у боротьбі з хворобами та шкідниками картоплі, відіграють профілактичні заходи, серед яких дотримання чергування культур у сівозміні, своєчасне та якісне виконання всіх технологічних операцій, підбір не заражених вірусами та збудниками, відносно стійких до хвороб і шкідників сортів картоплі. Аби зменшити ураження хворобами та шкідниками, посадки картоплі слід повертати на попереднє місце не раніше ніж через три роки. Знищувати бур’яни на посадках і навколо них. Картоплю збирати, не чекаючи висихання бадилля, на початку її пожовтіння, не допускаючи переходу гусениць картопляної молі в бульби. При затримці із збиранням врожаю, бадилля слід скосити й спалити, дотримуючись усіх правил пожежної безпеки. Бульби під час збирання необхідно без затримки вивозити з поля, так як картопляна міль, що має гарний нюх, швидко виявить розсипи свіжої картоплі, на які відкладе яйця. Ні в якому разі не можна викидати пошкоджені бульби і плоди картопляною міллю у лісосмуги та на смітники, оскільки перезимувавши, шкідник знову заселить посіви пасльонових.

Щоб передбачити ступінь загрози від шкідливих організмів картоплі, треба систематично проводити обстеження посадок картоплі та пасльонових культур у період вегетації та готової продукції у сховищах. Хімічні заходи необхідно використовувати у випадках, коли виникає реальна загроза відчутних втрат урожаю та лише препаратами, дозволеними до використання, у терміни та у дозах, які вказані в інструкціях із застосування.

Для більш детальної інформації звертайтесь за консультаціями та рекомендаціями до спеціалістів управління фітосанітарної безпеки Головного управління Держпродспоживслужби у Сумській області, зокрема за адресою: м. Суми, вул. Гамалія, буд. 25, тел.: 77-90-25.

Если Вы нашли ошибку, пожалуйста, выделите фрагмент текста и нажмите Ctrl+Enter.

The Sumy Post в Telegram та Facebook. Цікаві й оперативні новини, фото, відео. Підписуйтесь на наші сторінки!

comments powered by HyperComments

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: