СумБуд
SMR
метизная компания

Якими листівками раніше вітали з Новим роком жителі Сумщини?

Суспільство | 11:32, 1.01.2021
 Поділитися

Поділитися в

Листівка – візитівка часу, частина культурної спадщини і до недавнього часу супроводжувала людину всюди. Вона була популярним засобом комунікації: до кожного свята люди відправляли вітання близьким або друзям.

В українських листівках початку ХХ століття найпопулярнішою була тема Різдва. Масовий випуск новорічних листівок почався  в 1950-х рр. Їх друк здійснювало поліграфічне підприємство «Держзнак». В Україні друк листівок здійснювали: Державне видавництво образотворчого мистецтва і музичної літератури УРСР,  «Радянська Україна» та ін.

В колекції листівок Сумського обласного краєзнавчого музею новорічні вітальні листівки займають особливе місце. За оформленням листівок, виданих у 1950–1990-х рр., можна простежити вдосконалення технічного оснащення  видавництв, зростання професійної майстерності художників-ілюстраторів, ускладнення сюжетних композицій.

У 1950-ті рр. характерними були зображення радянської символіки. Пізніше традиційними персонажами листівок окрім Діда Мороза стали Снігуронька, сніговик, діти, лісові звірята. Згодом набуває популярності фотомонтаж з ялинковою гілкою, новорічними кульками і палаючою свічкою. З середини 1970-х рр. стає типовим сюжет «П’ять хвилин до Нового року». Відродження різдвяних листівок відбулося з кінця 1980-х років: повертаються сюжети народження Христа, зображення церкви, Віфлеємської зірки, дідуха, колядників, родини за Святою вечерею. У 1990-х рр. на вітальних картках з’являються тварини-символи східного гороскопу.

Цікавими в колекції музею є листівки, надруковані у 2002-2003 рр. в Сумах «Видавничим будинком «Еллада» з зображенням історичних та архітектурних пам’яток : альтанки, краєзнавчого музею, Воскресенської церкви та ін. Автором малюнків до них є художник Савченко А.М.

Листівки на різдвяно — новорічну тематику, з фондового зібрання краєзнавчого музею, використовуються при створенні тематичних виставок і є справжньою їх окрасою.

На фото: колекція новорічних листівок з фондів музею.

Если Вы нашли ошибку, пожалуйста, выделите фрагмент текста и нажмите Ctrl+Enter.

The Sumy Post в Telegram та Facebook. Цікаві й оперативні новини, фото, відео. Підписуйтесь на наші сторінки!

comments powered by HyperComments

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: