СумБуд
метизная компания

Жителям Сумщини: як уникнути отруєння нітратами та пестицидами?

Суспільство | 13:52, 22.05.2018
 Поділитися

Поділитися в

Foto

Останнім часом тема впливу нітратів і пестицидів на організм людини стала все більш цікавити населення. Пов’язано це з непомірним використанням у сільському господарстві різноманітних добрив, які призводять до різкого збільшення нітратного навантаження на організм людини.  Про  вплив нітратів і пестицидів на людський організм та як уникнути отруєння, ми вирішили дізнатися у начальника Управління державного нагляду за дотриманням санітарного законодавства Головного управління Держпродспоживслужби в Сумській області Валентини Тищенко.

Яка різниця між поняттями «нітрати» і «пестициди»?

Пестициди – це сільськогосподарські отрутохімікати хімічної природи, які призначені для боротьби зі шкідниками, хворобами рослин, паразитами, бур’янами, а також комахами.

Нітрати – це солі азотної кислоти, які поширені в навколишньому середовищі, наприклад у ґрунті або воді. Азот, поряд з фосфором і калієм, становить основу харчування рослин, у тому числі і овочів. Нітрати входять до складу багатьох добрив, наприклад калійна селітра (нітрат калію), кальцієва селітра (нітрат кальцію), аміачна селітра (нітрат амонію) і подібні.

Таким чином, це дві групи хімічних речовин, спільним у яких можна вважати їх застосування в рослинництві.

Яку загрозу здоров’ю людини може завдати підвищений вміст нітратів та пестицидів у овочах і фруктах?

Нітрати в організмі людини перетворюють гемоглобін у метгемоглобін, що не здатний переносити кисень до клітин і тканин. У результаті може розвитися кисневе голодування тканин і організму в цілому. Одночасно в крові зростає вміст молочної кислоти, холестерину і лейкоцитів, знижується кількість білків. Особливо шкідливі нітрати для дітей і вагітних жінок.

Ступінь шкідливості пестицидів визначається рівнем вмісту їх у харчових продуктах. Залишкові кількості пестицидів у харчових продуктах зумовлені їх фізико-хімічними властивостями, розчинністю у воді, жирах та інших речовинах, що пов’язано зі ступенем проникнення пестицидів у тканини рослин, швидкістю та характером трансформації; властивостями препаратів (емульсія, суспензія, розчин, розмір частинок, концентрація розчину та ін.); способом нанесення на оброблюваний об’єкт; нормою витрат та кратністю обробки; особливостями оброблюваного об’єкта (поверхня гладенька, шорстка, воскове покриття, щільність покриття листям, конфігурація); ґрунтово-кліматичними та метеорологічними умовами (температура, вологість повітря, дощі, роси); характером землеробства (суходільне, поливне).

Пестициди можуть зберігатися у вегетативних культурах від одного тижня до 5 місяців. Проте деякі хлорорганічні речовини дуже стійкі, і їх знаходять у ґрунті та харчових продуктах навіть через 4-12 років після застосування. Найбільш поширені хлорорганічні сполуки (препарати) пошкоджують різні органи, й особливо центральну нервову і ендокринну системи, печінку, нирки, систему крові.

У людей з гострим отруєнням зазвичай виникає головний біль, запаморочення, втрата апетиту, нудота, інколи блювання, біль у животі, м’язах, кінцівках та підвищується температура.

У яких овочах і фруктах, як правило, спостерігається підвищений вміст нітратів та пестицидів?

Якщо говорити про забруднення пестицидами, то важливіше знати, в яких частинах овочів і плодів пестицидів може накопичуватися більше, а в яких менше. Ці знання дадуть змогу максимально  зменшити кількість пестицидів при підготовці продукції до вживання (миття, очищення, видалення окремих частин).

Зазвичай при обробці рослин пестициди концентруються в місцях стікання їх з листя та в основі стебла, на плодах – біля черешка, в чашечці та шкірці. У зовнішніх листках капусти накопичується пестицидів більше, ніж у внутрішніх, а у качані їх у 2,5-10 разів більше, ніж у листках. В огірків пестициди концентруються в основному в шкірці. У верхній лусці цибулі пестицидів у 3,5-4 рази більше, ніж у внутрішніх.

В яблуках, персиках, абрикосах і сливах пестициди концентруються в основному в шкірці. У шкірці плодів цитрусових може бути 50-60% пестицидів, а в м’якоті – 40-50% загальної їхньої кількості.

Вміст пестицидів можна частково зменшити при митті плодів та овочів. При митті яблук залежно від строку, який минув після їхньої обробки (5, 10, 20, 30 діб), можна змити одних пестицидів на 32-64%, других – на 25-40, третіх – на 80-100%; винограду – від 25 до 63%.

Кількість деяких препаратів в митих яблуках зменшується у 18 разів, у смородині – у 4,5, у цибулі ріпчастої – у 4 рази порівняно з немитими.

Загалом кількість пестицидів у харчових продуктах з часом зменшується у зв’язку з їхнім розпадом. Це залежить від періоду напіврозпаду, який у фосфорорганічних сполуках становить від 2 діб до 2 місяців, у хлорорганічних – від 2 місяців до 2 років.

Щодо нітратів, то найбільша їх кількість – у «суперранніх» культурах», «достигання» яких штучно прискорюється. Тому вживаючи будь які овочі в нетиповий для них період існує велика вірогідність, що в них будуть нітрати.

Споживач може самостійно визначити вміст нітратів і пестицидів у продукті?

У даний час існує ряд портативних пристроїв для визначення вмісту нітратів. Проте на кожному ринку є лабораторія, яка зможе провести  повноцінне дослідження  придбаних овочів або фруктів. В інших місцях організованої торгівлі ви можете попросити відповідний документ щодо лабораторного дослідження вмісту нітратів. А в місцях стихійної торгівлі не варто купувати взагалі нічого.

Що ж до пестицидів – то визначити їх в продукції може лише спеціалізована лабораторія.

Яких правил приготування овочів і фруктів  слід дотримуватися, щоб уникнути отруєння нітратами або пестицидами?

Вище вже говорили про ретельне миття, яке частково зменшує кількість пестицидів. За наявності хлорорганічних сполук у продуктах харчування понад встановлену норму, їх вживати не можна. Плоди і ягоди дозволяється переробляти на соки та вино з обов’язковою фільтрацією, груші – на повидло, варення, джем, сухофрукти (без шкірки), з картоплі виробляти крохмаль або використовувати як посівний матеріал. Овочеву зелень, яка містить хлорор­ганічні сполуки, утилізують.

Фосфорорганічні пестициди швидко розпадаються під впливом факторів зовнішнього середовища (сонячне світло, ультрафіолетове випромінювання, температура, кисле середовище), а у продуктах харчування руйнуються при проварюванні. При дотриманні правил обробки рослин і тварин пестицидами та строків від моменту обробки до збирання врожаю отруїтися фосфорорганічними речовинами практично неможливо. Це може статися тільки в разі значного збільшення доз препарату під час обробки та скорочення встановленого інтервалу між останньою обробкою рослин і тварин сильнодіючими препаратами та збиранням урожаю або забоєм тварин.

Де, на вашу думку, безпечніше купувати фрукти і овочі?

Виключно в місцях організованої торгівлі, і в жодному разі не на стихійних ринках. За багаторічними  даними спостережень, продукція, яка була придбана на стихійних ринках, без відповідних документів, що підтверджують її якість та безпечність, неодноразово ставала причиною кишкових захворювань та отруєнь серед населення. Тому в цій ситуації краще убезпечити себе, купуючи харчові продукти у встановлених місцях.

Если Вы нашли ошибку, пожалуйста, выделите фрагмент текста и нажмите Ctrl+Enter.

The Sumy Post в Telegram та Viber. Цікаві й оперативні новини, фото, відео. Підписуйтесь на наші сторінки!

ОН клиник. Лечение гемороя
comments powered by HyperComments

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: