метизная компания

Держпродспоживслужба у Сумській області інформує – обережно, ботулізм!

Здоров'я | 17:44, 29.07.2022
 Поділитися

Поділитися в

Ботулізм — це харчове отруєння, що може призвести до тяжких наслідків, у тому числі, смерті.

Про це повідомляє Держпродспоживслужба у Сумській області.

Спричиняється хвороба ботулотоксином, який є одним з найсильніших з усіх відомих отрут. Бактерії ботулізму активно розвиваються в умовах відсутності кисню, тому отруєння найчастіше виникає після споживання певних видів їжі.

Потенційно небезпечними є усі консервовані продукти, які були погано вимиті, неправильно або недостатньо термічно оброблені, транспортувались або зберігались неналежним чином. Навіть консерви, які придатні за терміном зберігання, виглядом та смаком, можуть бути зараженими.

Також ботулізм може виникнути внаслідок споживання в’яленої чи копченої риби та будь-яких виробів з м’яса (ковбаси, шинки тощо). В деяких країнах Європи та Північної Америки також поширений ботулізм немовлят, пов’язаний з вживанням меду промислового виробництва.

Найчастіше причиною ботулізму стають в’ялені або копчені продукти домашнього приготування, проте реєструються і випадки хвороби після вживання продуктів вироблених у промислових умовах. Це трапляється при недотриманні відповідних вимог під час заготівлі, переробки або зберігання продукту.

Відомі випадки зі смертельним наслідком захворювання, яке було спричинене навіть не вживанням в їжу самого продукту, що містить токсин, а тільки користуванням не вимитою після наколювання «небезпечного» продукту виделкою в процесі вживання незараженої їжі.

Симптоми захворювання найчастіше проявляються в термін від декількох годин до доби, рідше – до трьох діб. Тривалість і інтенсивність цього періоду залежить від кількості ботулотоксину, що потрапив в організм хворого.

Одна з найперших ознак ботулізму – порушення зору: хворого турбує «сітка або туман» перед очима, двоїння предметів, важкість читання, що пов’язані з паралічем очних м’язів. Крім порушення зору, виникає сухість у роті, відчуття чужорідного тіла у горлі, утруднюється ковтання їжі. При тяжкому перебігу захворювання вживана усередину вода і рідка їжа можуть виливатися через ніс. У хворого може змінюватись тембр голосу, а дихання – ставати поверхневим, що є ознакою розвитку дихальної недостатності внаслідок паралічу дихальних м’язів, яка і стає причиною настання смерті при ботулізмі.

Через відсутність різкого підйому температури може виникати ілюзія несерйозності порушення стану хворого.

Потрібно пам’ятати, що при найменшій підозрі на ботулізм, хворого необхідно якнайшвидше відправити в спеціалізоване відділення медичного закладу для надання належної медичної допомоги, спрямованої на нейтралізацію та виведення токсинів з організму. Госпіталізація обов’язкова незалежно від тяжкості перебігу захворювання.

Успіх лікування залежить від ранньої діагностики, правильного лікування та, у більшості випадків, від своєчасного введення ботулінічної сироватки (антитоксину).

Впродовж 2021 року в Україні було зареєстровано 88 випадків захворювань на ботулізм, під час яких постраждало 98 людей, з них – 3 дитини. На жаль 10 випадків мали летальний наслідок. В 60 випадках причиною отруєнь стало вживання в’яленої, соленої, сушеної прісноводної риби домашнього приготування або невідомого походження (придбаної на стихійних ринках) та м’ясних консервів домашнього приготування.

Протягом 6 місяців 2022 року зареєстровано 43 випадки ботулізму з 46 хворими. З них 2 людини померло. Летальні випадки реєструвались у Львівській та Чернігівській областях і пов’язані із вживанням м’ясного паштету, виготовленого в домашніх умовах та риби «тараньки», яка була придбана у місцях стихійної торгівлі.

В Сумській області протягом 2021 року реєструвалось 2 випадки ботулізму, під час яких постраждало 6 осіб, в 2022 році випадки захворювання на ботулізм в області не зареєстровані.

Щоб вберегтись від ботулізму, уникайте в споживанні продуктів харчування, які викликають навіть найменші сумніви щодо їх якості та безпечності, умов їх транспортування та зберігання.

Если Вы нашли ошибку, пожалуйста, выделите фрагмент текста и нажмите Ctrl+Enter.

The Sumy Post в Telegram та Facebook. Цікаві й оперативні новини, фото, відео. Підписуйтесь на наші сторінки!

comments powered by HyperComments

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: